Image
20.3.2019 0 Comments

Prelomová zváracia technológia kovu a skla môže zmeniť priemyselnú výrobu

Výskumníci zo škótskej Heriot-Watt University vyvinuli prelomovú technológiu zvárania kovu a skla. Používajú pri tom ultrarýchly laserový systém, ktorý vypáli veľmi krátke pikosekundové impulzy a vytvára malé „guľôčky blesku“ vnútri materiálu. Hovoria, že nová technológia by mohla transformovať výrobný sektor.

Na prvé počutie spojenie skla a kovu nemusí byť veľký problém. Ibaže oba materiály majú veľmi rozdielne tepelné vlastnosti. Pri zahrievaní a ochladzovaní sa rozpínajú a zmršťujú v rozličnej miere. Ak zahrejete kúsok kovu a roztavíte naň sklo, keď sa kov ochladzuje a zmršťuje, sklo sa rozbije. To je dôvod, prečo výrobcovia, ktorí potrebujú spojiť sklo a kov, často používajú lepidlo.

Tím z Heriot-Watt University tiež používa vysoké teploty, ale v priestore s rozmermi milióntin metra. Ich ultrarýchly laser sa zameria na oblasť, kde sa stretáva sklo a kov, a vytvára veľmi malé, ale veľmi horúce miesta, v ktorých sa oba materiály roztavia. V podstate ide o mikroplazmu, ktorá spojí dovedna materiály. Vedcom sa doteraz podarilo spojiť zvarom sklo, kremeň a dokonca aj zafír s hliníkom, titánom a nehrdzavejúcou oceľou.

„Možnosť spájať zváraním sklo a kovy bude obrovský krok vpred v oblasti výroby aj dizajnu,“ hovorí profesor Duncan Hand. Technika by umožnila vytvoriť nové produkty v odvetviach, ako je letecký a vojenský priemysel, optika a zdravotná starostlivosť.

Vedci otestovali zvary vystavením teplotám od -50 °C do 90 °C, no zostali neporušené. A hoci estetická stránka nebola predmetom výskumu, obrázky niektorých zvarov vyzerajú ako umelecké diela.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Novým základom magnetických úložísk dát budúcnosti môžu byť skyrmiony

17.04.2019 00:20

Vedci z univerzít v Birminghame, Bristole a Colorado Boulder vyvíjajú novú generáciu zariadení na ukladanie a spracovanie dát, pričom používajú novú vedu nazvanú skyrmionika. Skyrmionika sa zameriava ...

Výskum

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

16.04.2019 00:20

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré ...

Výskum

Prototyp kovového chladenia preukázal extrémnu účinnosť

11.04.2019 00:15

Nemecký výskumný tím vytvoril prototyp špeciálneho systému ohrievania/chladenia, ktorý využíva niklovo-titánové „kovové svaly“ na ohrievanie a chladenie vzduchu a ponúka dvojnásobok účinnosti tepelnéh ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Informačná a kybernetická bezpečnosť prakticky

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button