Image
20.3.2019 0 Comments

Prelomová zváracia technológia kovu a skla môže zmeniť priemyselnú výrobu

Výskumníci zo škótskej Heriot-Watt University vyvinuli prelomovú technológiu zvárania kovu a skla. Používajú pri tom ultrarýchly laserový systém, ktorý vypáli veľmi krátke pikosekundové impulzy a vytvára malé „guľôčky blesku“ vnútri materiálu. Hovoria, že nová technológia by mohla transformovať výrobný sektor.

Na prvé počutie spojenie skla a kovu nemusí byť veľký problém. Ibaže oba materiály majú veľmi rozdielne tepelné vlastnosti. Pri zahrievaní a ochladzovaní sa rozpínajú a zmršťujú v rozličnej miere. Ak zahrejete kúsok kovu a roztavíte naň sklo, keď sa kov ochladzuje a zmršťuje, sklo sa rozbije. To je dôvod, prečo výrobcovia, ktorí potrebujú spojiť sklo a kov, často používajú lepidlo.

Tím z Heriot-Watt University tiež používa vysoké teploty, ale v priestore s rozmermi milióntin metra. Ich ultrarýchly laser sa zameria na oblasť, kde sa stretáva sklo a kov, a vytvára veľmi malé, ale veľmi horúce miesta, v ktorých sa oba materiály roztavia. V podstate ide o mikroplazmu, ktorá spojí dovedna materiály. Vedcom sa doteraz podarilo spojiť zvarom sklo, kremeň a dokonca aj zafír s hliníkom, titánom a nehrdzavejúcou oceľou.

„Možnosť spájať zváraním sklo a kovy bude obrovský krok vpred v oblasti výroby aj dizajnu,“ hovorí profesor Duncan Hand. Technika by umožnila vytvoriť nové produkty v odvetviach, ako je letecký a vojenský priemysel, optika a zdravotná starostlivosť.

Vedci otestovali zvary vystavením teplotám od -50 °C do 90 °C, no zostali neporušené. A hoci estetická stránka nebola predmetom výskumu, obrázky niektorých zvarov vyzerajú ako umelecké diela.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

Výskum

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

06.06.2019 00:00

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto t ...

Výskum

Americký Pentagon pripravuje projekt na ovládanie zbraní myšlienkami

05.06.2019 00:15

Americký Pentagon venuje veľkú pozornosť výskumu mozgu. Agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty DARPA vyvíja technológiu, ktorá môže komunikovať priamo s ľudským mozgom. Cieľom vý ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button