Image
20.3.2019 0 Comments

Prelomová zváracia technológia kovu a skla môže zmeniť priemyselnú výrobu

Výskumníci zo škótskej Heriot-Watt University vyvinuli prelomovú technológiu zvárania kovu a skla. Používajú pri tom ultrarýchly laserový systém, ktorý vypáli veľmi krátke pikosekundové impulzy a vytvára malé „guľôčky blesku“ vnútri materiálu. Hovoria, že nová technológia by mohla transformovať výrobný sektor.

Na prvé počutie spojenie skla a kovu nemusí byť veľký problém. Ibaže oba materiály majú veľmi rozdielne tepelné vlastnosti. Pri zahrievaní a ochladzovaní sa rozpínajú a zmršťujú v rozličnej miere. Ak zahrejete kúsok kovu a roztavíte naň sklo, keď sa kov ochladzuje a zmršťuje, sklo sa rozbije. To je dôvod, prečo výrobcovia, ktorí potrebujú spojiť sklo a kov, často používajú lepidlo.

Tím z Heriot-Watt University tiež používa vysoké teploty, ale v priestore s rozmermi milióntin metra. Ich ultrarýchly laser sa zameria na oblasť, kde sa stretáva sklo a kov, a vytvára veľmi malé, ale veľmi horúce miesta, v ktorých sa oba materiály roztavia. V podstate ide o mikroplazmu, ktorá spojí dovedna materiály. Vedcom sa doteraz podarilo spojiť zvarom sklo, kremeň a dokonca aj zafír s hliníkom, titánom a nehrdzavejúcou oceľou.

„Možnosť spájať zváraním sklo a kovy bude obrovský krok vpred v oblasti výroby aj dizajnu,“ hovorí profesor Duncan Hand. Technika by umožnila vytvoriť nové produkty v odvetviach, ako je letecký a vojenský priemysel, optika a zdravotná starostlivosť.

Vedci otestovali zvary vystavením teplotám od -50 °C do 90 °C, no zostali neporušené. A hoci estetická stránka nebola predmetom výskumu, obrázky niektorých zvarov vyzerajú ako umelecké diela.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Výskum

Slovenskí vedci a vedkyne si prevzali ocenenia za prácu a výsledky v oblasti vedy a techniky

09.11.2019 19:20

Oceniť prácu vedecko-výskumných pracovníkov za ich prínos v oblasti vedy, techniky a inovácií bolo  cieľom  slávnostného večera pri príležitosti vyhlásenia výsledkov Ceny za vedu a techniku. Podujatie ...

Výskum

Umelá inteligencia dekóduje vaše mozgové vlny a zobrazí, na čo sa pozeráte

06.11.2019 00:10

Ruskí výskumníci vytvorili umelú inteligenciu, ktorá nakreslí to, na čo sa človek pozerá v reálnom čase, vďaka tomu, že číta a dekóduje jeho mozgové vlny. Technológia je neinvazívna a všetky informáci ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá