Image
25.6.2018 0 Comments

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka hmotnosť atómu oganessonu pochádza z protónov a neutrónov (typy baryónov), ktoré sú vytvorené z troch kvarkov. Keďže častice tvorené viazanými kvarkmi (ako sú protóny a neutróny) sa nazývajú hadróny, vedci hovoria o základnom stave baryónovej (žiarivej) hmoty ako o „hadronickej hmote“.

No oganesson môže byť jeden z posledných prvkov svojho druhu. V novej štúdii vedci predpovedajú, že prvky s atómovou hmotnosťou vyššou ako 300 môžu pozostávať z kvarkov voľne prúdiacich „nahor“ a „dole“ (up and down). Tvorené by boli z protónov a neutrónov, ale tieto kvarky by neboli viazané do trojíc.

Vedci predpokladajú, že tento typ hmoty, nazvaný up down quark matter (hornodolná kvarková hmota) alebo udQM, by bol stabilný pre extrémne ťažké prvky, ktoré by mohli existovať tesne za koncom súčasnej periodickej tabuľky. Keby sa kvarková hmota mohla vyrábať na Zemi, mohla by sa použiť ako nový zdroj energie.

Možnosť, že ťažká baryónová hmota by mala skôr stav udQM ako hadronický, opisujú vedci Bob Holdom, Jing Ren a Chen Zhang z Torontskej univerzity v článku publikovanom vo Physical Review Letters.

Myšlienka, že nejaký druh kvarkovej hmoty môže tvoriť základný stav baryónovej hmoty, nie je nová. Fyzik Edward Witten už v roku 1984 vyslovil predpoklad, že by túto úlohu mohla plniť podivná kvarková hmota (strange quark mater – SQM), ktorá by sa mala skladať z horných (up), dolných (down) a podivných (strange) kvarkov.

Nová štúdia dospela k výsledku, že kvarková hmota bez podivných kvarkov, t. j. udQM, má najnižší energetický stav, pretože pozostáva z takmer nehmotných horných a dolných kvarkov.

Idea, že kvarková hmota môže ležať tesne za periodickou tabuľkou, je trochu prekvapivá, pretože všeobecne sa predpokladá, že existuje iba v extrémnych prostrediach, ako sú jadrá neutrónových hviezd, zhluky ťažkých iónov, hypotetické kvarkové hviezdy, a počas prvých milisekúnd raného vesmíru. No keď sa kvarková hmota produkuje v urýchľovači, rozpadá v zlomku sekundy na stabilnú hadronickú hmotu (s viazanými kvarkmi).

Vedci dúfajú, že keby udQM mohli tvoriť prvky s atómovou hmotnosťou o niečo viac ako 300, mohli by sme takú hmotu vytvoriť spájaním atómov menej ťažkých prvkov. Jeden z dôvodov ich optimizmu je v tom, že nové výsledky poukazujú na existenciu tzv. kontinentu stability superťažkých prvkov – oblasti, v ktorej udQM môže mať najstabilnejšiu konfiguráciu, čo by umožnilo budúce pokusy o jej výrobu. Výskumníci sa takisto domnievajú, že udQM by sme mohli nájsť aj na Zemi či v jej blízkom okolí, kde by sa mohla objaviť vplyvom kozmického žiarenia.

Keby sa vedcom podarilo vyrobiť alebo nájsť kvarkovú hmotu akéhokoľvek druhu, veľmi zaujímavou potenciálnou aplikáciou by bola výroba energie. Ak sa kvarková hmota nájde (alebo sa vytvorí v urýchľovačoch), bude sa môcť skladovať a potom by sa do nej mohli púšťať pomalé neutróny alebo ťažké ióny, hovoria vedci.

Absorpcia týchto častíc znamená nižšiu celkovú hmotnosť, a teda aj uvoľňovanie energie, väčšinou vo forme gama žiarenia. Na rozdiel od jadrovej syntézy je to proces, ktorý by sa mal dať ľahko iniciovať a kontrolovať.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Nová vôňa asymetrie medzi hmotou a antihmotou

25.03.2019 00:05

Experiment LHCb v CERN-e zaznamenal po prvý raz asymetriu medzi hmotou a antihmotou, ktorá je známa ako narušenie CP symetrie, v častici nazývanej D0 mezón. Tento objav, ktorý bol prezentovaný dnes na ...

Výskum 1

Impulz pre vodíkový pohon. Nová technológia na výrobu vodíkového paliva z morskej vody

22.03.2019 00:15

Hoci vodíkové palivo by mohlo odstrániť znečistenie spôsobené výfukovými plynmi, najčastejšie sa vyrába z fosílneho zemného plynu. No ukazuje sa, že ho možno vyrobiť aj z čistejšieho zdroja – z vody.  ...

Výskum

Nová zbraň proti rakovine. Magnetické pinzety umožňujú manipuláciu s nanobotmi vnútri bunky

20.03.2019 00:20

Výskumníci z Torontskej univerzity zostrojili súbor magnetických „pinziet“, ktorými môžu polohovať koráliky s nanorozmermi v ľudskej bunke s nebývalou presnosťou v troch rozmeroch. Takéto nanoboty sa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button