Image
11.9.2017 0 Comments

Prehliadač Microsoft zmizne v priebehu dvoch rokov od trhu?

Podľa analytickej firmy Net Applications podiel používateľov Internet Explorera (IE) a Edge klesol o deväť desatín percentuálneho bodu a v súčasnosti je na 22,2 %. Tento mesačný pokles bol najvyšší od januára 2017.

Zároveň sa zdalo, že podiel týchto prehliadačov sa za posledných päť mesiacov stabilizoval. Ale podľa najnovších čísel padá. Kým strata podielu v prvých ôsmich mesiacoch roka 2017 bola zhruba polovičná oproti rovnakému obdobiu minulého roka, podiel IE + Edge za august sa medzimesačne znížil o takmer celý percentuálny bod.

Ak sa táto miera znižovania podielu zachová aj v nasledujúcich mesiacoch, prehliadače Microsoftu zmiznú z trhu už v roku 2019. To je však pomerne nepravdepodobné.

Internet Exploreru, samozrejme, uškodilo, že od Microsoftu dostal nálepku akéhosi zastaraného riešenie, ktoré by malo ukončiť svoj život s koncom Windows 7 v roku 2020. Aj keď aj potom tú zrejme IE bude ďalej, hrob, ktorý mu Microsoft vykopal, sa na preferenciách používateľov podpísať musí.

Najväčším súčasným problémom Microsoftu je to, že pre Edge, čo je predvolený prehliadač vo Windows 10, nezískal dostatočné nadšenie používateľov. Windows 10 je systém, ktorý by nemal „nikdy končiť“, takže dostatočná používateľská podpora jeho komponentov by mala byť kľúčová.

Pravdou však je, že počas augusta 2017 si iba 20 % používateľov Windows 10 spustilo Edge ako svoj primárny prehliadač. Podiel podpory Edge v rámci Windows 10 pritom raketovo klesá - v polovici roka 2015, keď Windows 10 vstúpil na trh, Edge primárne využívalo 39 % jeho používateľov.

Nastáva tak situácia, s ktorou v Microsofte nemôžu byť spokojní - čím viac ľudí si inštaluje Windows 10, tým menej sa im páči Edge. To nie je dobré znamenie pre budúcnosť tohto prehliadača.

Čo sa týka súperov riešenia Microsoftu, podiel Google Chrome je 59,4 %, čo je medzimesačne o dve desatiny percentuálneho bodu menej. Apple Safari vzrástol na 3,9 %, Mozilla Firefox stagnuje na úrovni 12 %. Podiel IE a Edge tak, jednoducho povedané, zozbierala kategória „Ostatní“.

Zdroj: Computerworld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu 8

Firmy nevedia osloviť mladých zamestnancov. Tí ich inzeráty považujú za nudné

07.02.2018 00:10

Nezamestnanosť má v Českej republike dlhodobo klesajúcu tendenciu. Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat, je dokonca s dva a pol percenta najnižšia v rámci celej Európskej únie. Českí zamestná ...

Prieskumy trhu

Celosvetová priemerná predajná cena smartfónov zaznamenala v štvrtom štvrťroku rekordný medziročný nárast

06.02.2018 00:00

Celosvetový predaj smartfónov dosiahol vo štvrtom kvartáli 2017 (4Q17) 397 miliónov kusov, čo je medziročný nárast o jedno percento. Dopyt bol ťahaný predovšetkým krajinami Stredného východu a Afriky, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá