Predstavujeme zaujímavé produkty, projekty a startupy

1

IT PRODUKT: Excalibur

Boj proti útokom na heslá, phishingu či sociálnemu inžinierstvu vyhlásil slovenský projekt Excalibur. Nejde o ďalší antimalvér, pretože chráni všetky citlivé informácie pred únikom, krádežou či hekermi viacerými vrstvami overovania a udržiava ich nezraniteľnými. Využíva pritom smartfón, pomocou ktorého sa môže zákazník automaticky prihlásiť do akejkoľvek služby. Ako jediné riešenie na svete poskytuje bezheslovú autentifikáciu s úplnou kompatibilitou s existujúcimi systémami, či ide o klientske/serverové operačné systémy Windows, Linux, alebo štandardné autentifikačné protokoly LDAP, RADIUS, SAML a pod. Platí to aj pre akékoľvek webové/interné aplikácie.

Túto univerzálnu kompatibilitu dosiahli autori aplikácie tak, že heslá majú podobu náhodného reťazca znakov, ktorý používateľ nepozná a automaticky sa pri každom použití mení. Okrem toho umožňuje Excalibur nastaviť zamestnancom prihlásenie sa do PC iba v špecifických geografických polohách až na úroveň per-user. Vie monitorovať produktivitu práce v režime home-office v celej organizácii alebo dosiahnuť absolútnu priraditeľnosť každej akcie konkrétnej osobe. Manažér môže priamo vidieť, ako podriadení usilovne pracujú, kde robia, pričom prístup do systému sa dá povoliť iba z konkrétnej adresy konkrétnemu pracovníkovi.

Používateľ teda nemá ako delegovať svoj prístup niekomu inému – nie je žiadne heslo, ktoré by vedel zdieľať, používa sa najosobnejšie zariadenie, ktoré má každý (smartfón). Výskumy dokazujú, že stratu mobilného telefónu si každý všimne rýchlejšie než stratu akéhokoľvek iného predmetu (kľúčov a pod.). Preto je aj bezpečnosť prístupu pomocou smartfónov permanentne pod kontrolou.

Riešenie je vhodné pre čo najväčšie organizácie, inštitúcie (banky, poisťovne). Excalibur nahrádza drahé bezpečnostné tokeny, a keďže poskytuje svoje riešenia prostredníctvom smartfónov, podstatne znižuje náklady na zavedenie systému do spoločnosti a na manažment hesiel.
Excalibur bol jeden zo semifinalistov súťaže IT produkt 2018.


IT PROJEKT: Portál OverSi.gov.sk

Od začiatku septembra už nemusia občania ani podnikatelia nosiť na úrady výpisy z obchodného a živnostenského registra ani listy vlastníctva. Od týchto povinností ich odbremenil portál OverSi, ktorý už zabezpečil podporu vyše 5000 pracovníkom v rámci Ministerstva vnútra SR. Od 1. januára 2019 nebudú musieť občania dokladovať ani výpis a odpis z registra trestov. Cieľom portálu OverSi.gov.sk je pomoc úradom pri získavaní výpisov, ktoré podľa zákona proti byrokracii už nemôžu pýtať od občanov.

Zákon proti byrokracii vstúpil do platnosti 1. septembra tohto roka a odvtedy začal portál šetriť čas a peniaze občanom aj podnikateľom, ktorí priamo na jednom mieste vybavia, čo potrebujú. Za september a október úrady získali cez portál OverSi.gov.sk viac ako dvadsaťtritisíc výpisov z obchodného registra a listov vlastníctva v hodnote 139 281 eur.

Projekt vytvára podmienky na zapojenie všetkých organizácií verejnej správy cez rôzne typy sietí. Prístup je možný pomocou bežného webového prehliadača cez zabezpečenú sieť Govnet alebo cez internetový uzol do siete Govnet. Týmto spôsobom sa dá pripojiť ľubovoľná organizácia štátnej a verejnej správy. Cloudové riešenie je nasadené v rámci vládneho cloudu Ministerstva vnútra SR. Momentálne prebieha snaha o implementáciu nástroja Chatbot na báze umelej inteligencie, ktorý bude schopný odpovedať používateľom na webovej stránke Stopbyrokracii.sk na rôzne otázky týkajúce sa projektu OverSi. V pláne je aj získavanie potvrdenia o návšteve školy či výpisov z pohľadávok od štátu (Sociálnej poisťovne, daňového úradu, zdravotných poisťovní). Projekt by mal navyše priniesť aj výrazné zníženie objemu tlače papierových výpisov. Úradníci totiž cez portál nahliadnu do výpisu a vizuálne si tak overia potrebné údaje, ktoré si môžu skonvertovať aj do elektronickej podoby. Ak sa takýto postup presadí v praxi, bude mať priaznivý ekologický a environmentálny dosah v podobe úspory 1 milióna papierových výpisov/odpisov ročne.  
Pre Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu portál vytvorila spoločnosť DXC Technology a získal cenu najlepší Projekt digitalizácie spoločnosti ITAPA 2018.


STARTUP: YesElf

Virtuálny školiteľ YesElf pomáha ľuďom získať digitálne zručnosti vizuálnym a veľmi jednoduchým spôsobom a prekonávať tak akékoľvek prekážky v ich zamestnaní. Snahou tohto startupu je naučiť ľudí pracovať so všetkými pracovnými softvérmi. Zameriava sa teda na onboarding používateľov a prináša softvér, ktorého používanie je zážitok. Ide o predovšetkým o nových pracovníkov, ktorých treba zaškoliť, aby získali potrebné zručnosti, znalosti a oboznámili sa s podnikovou kultúrou.

Softvérová platforma YesElf poskytuje bezproblémové skúsenosti vo všetkých webových aplikáciách a podnikových softvéroch (ako ERP, CRM alebo HCM) bez akéhokoľvek ďalšieho osobného školenia alebo podpory. Jednoduché návody, ktoré sa počas zaškoľovania objavia v správnom čase, zamestnancov prevedú celým používateľským prostredím. Výsledkom by mala byť úspora času.

Onboarding je vlastne proces integrácie nového zamestnanca do organizácie. Firmy pri značnej fluktuácii zamestnancov investujú nemalé zdroje do ich zaškoľovania klasickými formami (formálne stretnutia, prednášky, videozáznamy, tlačené materiály alebo počítačové prezentácie). Preto je aplikácia nahrádzajúca všetky tieto aktivity veľmi žiaduca.
YesElf sa stal finalistom prestížnej súťaže FutureNow Startup Awards 2018, ktorá sa uskutočnila koncom októbra.

Zobrazit Galériu
ITprojekt startup ITprodukt

1 komentár

Obázky reakcia na: Predstavujeme zaujímavé produkty, projekty a startupy

16.12.2018 21:12
Jednoducho print screen obrázok bez orezania? :D Aspoň si dajte full screen v chrome prosím...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať