Image
18.7.2017 0 Comments

Predstavujeme slovenské startupy: TuLiMark

TuLiMark (z anglického názvu Touristic Light Marks) je startup, ktorého cieľom je zvýšenie bezpečnosti turistov na značených turistických trasách. Inovatívny prístup v navigovaní turistov si dáva za cieľ výrazne znížiť riziko a následky v prípadoch, keď sa turisti za zhoršených poveternostných podmienok v teréne stratia. Projekt stojí na technickom riešení využívajúcom najnovšie poznatky v oblasti pasívnej navigácie. Snahou výskumného tímu je preto vyvinúť svetelnú turistickú značku, ktorá zabezpečí pri zníženej viditeľnosti čo najrýchlejší presun turistu na najbližšiu stanicu. V praxi to znamená, že turistická značka vybavená vlastnou elektronikou sa v prípade zníženej viditeľnosti rozsvieti na čas potrebný na dosiahnutie cieľa, pričom dĺžka a intenzita svietenia bude naprogramovaná pre každú turistickú trasu osobitne. Energiu do svetelného značenia bude dodávať integrovaný akumulátor, napájaný počas dňa z obnoviteľných zdrojov. V našich podmienkach možno vo voľnej prírode uvažovať nad dvoma využiteľnými zdrojmi – slnečnou a veternou energiou. Tím TuLiMark vzhľadom na ochranu fauny a flóry zvolil možnosť využitia slnečnej energie z fotovoltických článkov, ktoré je perspektívnejšie okrem iného aj preto, že články sa dajú vyrobiť v rôznych farebných odtieňoch, dokonca aj priehľadné, aby nenarúšali prirodzenú scenériu.

Jeden z hlavných podnetov na vznik projektu boli analýzy z výjazdov horskej služby, z ktorých vyplynulo, že za sledované obdobie (6 mesiacov) bolo v dôsledku zníženej viditeľnosti v horskom teréne ohrozených viac ako 30 životov, pričom do záchranných akcií boli zapojené desiatky záchranárov a množstvo záchranárskej techniky. Aj v prípadoch so šťastným koncom predstavujú takéto situácie riziko a zároveň finančné zaťaženie v podobe nákladov na záchranné operácie. (Na lepšiu predstavu, zásah horskej služby stojí v priemere 350 eur. V prípade, že sa do záchrany musí zapojiť vrtuľník, cena sa môže vyšplhať až na 34 000 eur.)

Jednoduchým a účinným riešením uvedeného problému by preto mohlo byť práve zavedenie svetelných navádzacích zariadení, akýchsi majákov či orientačných bodov. Tím TuLiMark prišiel s myšlienkou využiť už existujúcu sieť turistických značiek, zaznamenanú v turistických sprievodcoch a mapách. Zavedenie produktu do praxe predpokladá jednoduché nahradenie súčasného pracovného úkonu dobrovoľníkov (premaľovanie značiek) približne päťminútovou inštaláciou technickej značky. Na navrhované riešenie má výskumný tím v súčasnosti už podaný patent aj úžitkový vzor.

Zariadenie bude skonštruované ako kompaktné svietidlo pozostávajúce z obnoviteľného zdroja elektriny, akumulátora a riadiacej jednotky, umiestnené v kompozitnom nerozoberateľnom tele, odolnom proti poveternostným vplyvom a prípadnému vandalizmu. Pomocou LED diód bude na zariadení neustále svietiť farebný pás, biele pásy budú zároveň podporovať viditeľnosť reflexným povrchom. V súčasnosti je predmetom výskumu variantné riešenie fotovoltického zdroja. V prípade využitia priehľadného fotovoltického článku bude ten predstavovať celoplošný kryt svetelnej turistickej značky.

TuLiMark je pomerne nový projekt, ktorý vznikol v roku 2015 počas výskumu možností využitia obnoviteľných zdrojov energie na osvetlenie Slavošovského tunela v tíme odborníkov z Fakulty BERG Technickej univerzity v Košiciach a firmy LED-SOLAR, s. r. o. V októbri 2016 sa tím s podrobne rozpracovaným nápadom zúčastnil v súťaži inovatívnych nápadov Startup centra TUKE a po 6 mesiacoch ich odborná porota na základe výsledkov rýchleho vývoja odporučila na postup do Inkubátora TUKE. V súčasnosti tím finišuje s výrobou prvotného prototypu, na ktorom budú zisťované prvé prekážky a úskalia projekcie, simulácií a výroby prvých prevádzkyschopných modelov. Rýchlosť vývoja a výskumu je podmienená vstupnými investíciami, preto je tím TuLiMark otvorený každému vážnemu záujemcovi o túto inovatívnu technológiu.

VIZITKA

Rok vzniku nápadu a vytvorenia tímu: 2015

Abstrakt inovácie: TuLiMark (z anglického názvu Touristic Light Marks) je startup, ktorého cieľom je zvýšenie bezpečnosti turistov na značených turistických trasách za zníženej viditeľnosti technickou inováciou – svietiacou turistickou značkou s vlastným zdrojom energie, nahrádzajúcou súčasný typ turistického značenia.

Počet členov tímu na začiatku/teraz: 4/7

Spôsob financovania: z vlastných zdrojov

Najväčšie výzvy a prekážky v čase vývoja: Zabezpečenie špecifických svetlených podmienok pri minimalizácii spotreby. Nedôvera správcov turistických trás. Implementácia obnoviteľného zdroja do kompozície produktu.

Ako ich prekonali, kto im pomohol: Produkt je vo vývoji, svetelné podmienky riešime impulzným svetlom a špeciálnym difúzorom. V oblasti zdroja energie nám nahrávajú výsledky výskumu v oblasti priehľadných fotovoltických aplikácií.

Celkový objem investícií do vývoja: --

Rok založenia komerčnej firmy: --

Priama konkurencia vo svete: Nie je známa.

 

 

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Software Asset Management – optimálne riadenie a správa firemných softvérových prostriedkov

09.04.2019 11:47

Vývoj v IT priemysle je rýchly a nákladný, preto je potreba Software Asset Managementu (SAM) v akejkoľvek podobe čoraz naliehavejšia. Vývoj výkonnejšieho hardvéru a jeho dostupnosť ide ruka v ruke s v ...

ITPro

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

08.04.2019 15:47

Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. Paralelne so súčasným trendom ukladania údajov do cloudu narastajú požiadavky na úložný priestor, predovšetk ...

ITPro

Kvalitný systém CRM je veľká konkurenčná výhoda pre všetky firmy

08.04.2019 15:43

Riadenie vzťahov so zákazníkmi je súhrn obchodných, servisných, komunikačných a marketingových procesov podporovaných zákaznícky orientovanou kultúrou spoločnosti a modernými technológiami CRM. Cieľom ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button