SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Predstavujeme slovenské startupy: OxyPole – na potápanie už nepotrebujete kyslíkovú fľašu

0

OxyPole je novinka vo svete potápania. Je to najľahší potápačský prístroj na svete - má hmotnosť iba sedem kilogramov a na rozdiel od tradičného výstroja SCUBA nevyžaduje fľašu so stlačeným vzduchom.

Má totiž elektricky poháňaný kompresor plávajúci na hladine, ktorý stláča vzduch a cez hadicu podľa potreby zásobuje potápača pod vodou. OxyPole vznikol v Austrálii, kde autor nápadu, Slovák Ján Kadlec, momentálne so svojím tímom žije.

OxyPole je jedinečné riešenie, ktoré prináša množstvo výhod do časovo, finančne a organizačne náročného potápania. Naším cieľom je osloviť široké masy rekreačných používateľov, a preto sme vytvorili zariadenie, ktoré je jednoduché, výkonné, ľahké, kompaktné a cenovo dostupné.

GOPR2904.JPG

Potápanie je veľká vášeň autora nápadu Jána Kadleca, ktorý sa tomuto koníčku začal naplno venovať po príchode do Austrálie. Možnosti sa zdali neobmedzené, oceán nádherný a po zakúpení kompletného potápačského vybavenia už nič nestálo v ceste objavovaniu podmorského sveta. Nič, len… ťažká manipulácia s výstrojom, rezervácia vzduchových fliaš a komunikácia s potápačskými centrami, nutnosť vlastnenia motorového vozidla a z jedného potápania sa razom stala dopredu plánovaná akcia na celý deň. Čas, peniaze a hlavne údržba a manipulácia s výstrojom rozhodne neboli súčasťou plánu.

Ján Kadlec vždy sníval o maličkom potápačskom prístroji, ktorý by si zbalil do batoha a pekne si s ním odkráčal na pláž po práci na hodinku potápania. Zo sna sa po viac ako roku tvrdej práce stala skutočnosť. S OxyPole sa dá potápať až do hĺbky dvanásť metrov a vydržať pod hladinou približne trištvrte hodiny. Hlavným cieľom je sprístupniť potápanie skutočne každému - a to svojou ľahkosťou, bezpečnosťou a jednoduchosťou. Potápanie s OxyPole zvládne každý, kto vie plávať a pohybovať sa vo vode, stačí len chuť objavovať jedinečný podmorský svet a zodpovedný prístup k osvojeniu si základných bezpečnostných zásad aj pomocou inštruktážnych videí.

GOPR2830.JPG

„Šnorchlovanie je síce jednoduché, ale zďaleka nevystihuje krásu potápania. S OxyPole môžete zblízka sledovať nádherný podmorský život. Koraly, ale aj väčšina pestrofarebných rýb žijú v hĺbke do 15 metrov najmä pre potrebu slnečného žiarenia, ktoré hlbšie preniká čoraz ťažšie. Preto je potápanie do hĺbky 12 metrov viac ako dostačujúce. Navyše OxyPole poskytuje väčšiu voľnosť pohybu pod vodou. OxyPole totiž nemá objemný kompenzátor vztlaku (BCD) ani fľašu, ktorá vytvára odpor pod vodou. Plávať prsia je väčšine ľudí prirodzenejšie ako kopať veľkými plutvami," vysvetľuje autor nápadu a vynálezca Ján Kadlec

„Novinka OxyPole sprístupní potápanie novým záujemcom, ale aj uľahčí a spríjemní potápanie skúseným potápačom. Okrem toho môžu OxyPole využívať aj požičovne potápačského výstroja. V neposlednom rade je zaujímavým riešením aj pre majiteľov lodí a bazénov pri údržbe pod hladinou," dopĺňa možnosti využitia Ján Kadlec.

„Momentálne testujeme tretí prototyp a dolaďujeme posledné detaily pred uvedením na trh. Výskum prebieha v Sydney, kde momentálne aj s priateľkou už tretí rok žijeme. Ohlas verejnosti je zatiaľ nadmieru pozitívny, dokonca už máme aj niekoľkých uchádzačov o predobjednávku, len čo bude finálna verzia produktu dokončená. Tento záujem potvrdzuje aj nedávno získaná cena v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014, kde OxyPole získal cenu predsedu poroty. Tento záujem mňa a môj tým neskutočne teší, pretože potápanie je pre mnohých ľudí strašiakom či nedostupným snom a naším cieľom je zbúrať tieto zábrany a umožniť potápanie každému. OxyPole je o tri štvrtiny ľahší a o polovicu lacnejší ako bežné potápačské prístroje, navyše so skoro nulovými prevádzkovými nákladmi. V neposlednom rade je OxyPole jediným potápačským prístrojom, s ktorým môžete cestovať lietadlom," hovorí Ján Kadlec.

Zdroj: OxyPole

Pridať komentár