Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Predstavujeme slovenské startupy: Datamolino je Dropbox na bločky a faktúry

0

Datamolino je služba, ktorá spracuje všetky prichádzajúce faktúry a bločky bez prepisovania. Zároveň ich zatriedi v rámci on-line archívu, kde sú stále na dosah. Datamolino šetrí čas i peniaze, eliminuje chyby spôsobené manuálnym prepisovaním údajov. Poskytuje tak výhody veľkých podnikových riešení aj pre malé a stredné podniky. Za Datamolinom, ktoré vyrástlo v bratislavskom co-workingovom centre The Spot, stojí tím približne dvadsiatich ľudí okolo lídrov Andreja Glézla, Jána Koreckého a Michala Pauloviča.


Datamolino je bezpečný on-line archív (niečo ako Dropbox), ktorý roztriedi a uloží vaše faktúry a bločky a pripraví z nich exportné súbory do účtovníctva. Používaním Datamolina dokážete ušetriť veľa času a odstrániť chyby, ktoré vznikajú pri prepisovaní účtovných dokladov. Prehľadnosť archívu a on-line dostupnosť účtovných dokladov bez zbytočného zakladania stohov papiera do šanónov vysoko hodnotili aj mnohí z podnikateľov a účtovníkov, ktorí Datamolino testovali a dnes sú to naši zákazníci," hovorí CEO spoločnosti Andrej Glézl.

Datamolino,víťaz ceny verejnosti na Startup Awards 2013, nie je startup v pravom zmysle slova. Glézl s Koreckým začínali s projektom by square. By square umožnil platby cez QR kódy na faktúrach, čo je myšlienka, ktorú si osvojili banky a prijali ju za štandard na pôde Slovenskej bankovej asociácie. A tam niekde sa začala rodiť aj myšlienka na službu, ktorá by dokázala spracovať faktúry bez QR kódov.

Technické riešenia existovali, ale mohli si ich dovoliť len veľké spoločnosti. Vďaka Datamolinu sa táto možnosť dostáva aj k menším firmám. Výzvou však bolo docieliť, aby digitalizované dáta boli nielen automaticky prepísané, ale zároveň zatriedené, on-line a najmä bez chýb ešte predtým, ako ich klienti odošlú do svojich účtovných systémov.

Darí sa aj to. Datamolino má vyškolených operátorov, ktorí dáta validujú. Účtovných pracovníkov firiem teda odbremenia nielen od prepisovania faktúr, ale aj od kontroly dát. Chybovosť je určite výrazne nižšia ako pri manuálnom prepisovaní faktúr. Okrem iného s Datamolinom sa kancelária stáva Paperless. Šetria sa tým nielen náklady na papier, toner, ale i štvorcové metre. Menej šanónov poskytne ľuďom viac priestoru a obrovské úspory dokážu firmy realizovať aj elimináciou obehu papierových dokumentov v rámci schvaľovacích procesov.

Datamolinu veľmi pomohlo, keď ho vybrali do pražského akcelerátora Wayra. Okrem finančnej podpory výmenou za 5 % podielu vo firme získali skúsenosti na nezaplatenie v oblasti sebaprezentácie či marketingu. Radili im skúsení mentori predovšetkým zo spoločnosti Telefónica O2. Skúsenosti zužitkovali na konferenciách v Mníchove, Splite či v Londýne. Tento rok ich ešte čakajú veľké podujatia v Dubline, Las Vegas a v Barcelone.

Najväčšia výzva pre Datamolino je postupne prekonávať rozšírenú náklonnosť k „papieru" namiesto efektívnejšej elektronickej výmeny dokumentov. Faktúry pritom od roku 2010 netreba tlačiť. Na elektronickej komunikácii sa stačí dohodnúť s obchodným partnerom či dodávateľom. „Z prieskumu, ktorý sme si na Slovensku dali robiť, vyplynulo, že prepisovanie faktúr spôsobuje firmám najväčšiu administratívnu záťaž. Za prekážku a stratu času označili aj hľadanie dokumentov v šanónoch. My im chceme podať pomocnú ruku. Dávame im voľný čas a k tomu poskytujeme organizovaný on-line archív, jednoduchý na obsluhu, prístupný 24 hodín denne 7 týždni," vysvetľuje A. Glézl.

Ďalšia výzva pre Datamolino je rozmanitosť účtovných softvérov doma i vo svete. Datamolinouž robí importy dát do najrozšírenejších účtovných softvérov na Slovensku a v Čechách. Aby sa presadilo aj v zahraničí, musí sa prispôsobiť tamojším pravidlám. „Radi by sme vstúpili na britský trh, preto pracujeme na integráciách do účtovných softvérov, ako sú napr. Sage a Xero, ktoré sú tam doma," uzatvára šéf spoločnosti A. Glézl.

Vizitka DATAMOLINO

Rok vzniku nápadu a vytvorenia tímu: 2013
Abstrakt inovácie: Datamolino je služba, ktorá dokáže spracovať všetky prichádzajúce faktúry a bločky bez prepisovania. Pomáha tak ušetriť náklady, eliminuje chyby spôsobené manuálnym zadávaním dát a poskytuje výhody veľkých podnikových riešení pre malé a stredné podniky. Faktúry zachováva v bezpečí a dostupné odkiaľkoľvek na on-line úložisku.
Počet členov tímu na začiatku a teraz:
Na začiatku štyria a v súčasnosti dvadsať ľudí.
Spôsob financovania:
Vlastné zdroje, Fond inovácií a technológií, a. s., 20 % - 500 000 eur, startupový akcelerátor Wayra 5% - 40 000 eur.
Najväčšie výzvy a prekážky v čase vývoja:
V technickej oblasti to bola dostupnosť produktu 24/7 a bezpečnosť, na ktorú kladieme najväčší dôraz. V obchodnej oblasti to bola jasná definícia pridanej hodnoty produktu a komunikácia benefitov pre cieľových zákazníkov.
Ako ich prekonali, kto im pomohol
Pomohli nám hlavne mentori v pražskej a londýnskej Wayre, ako aj naši kamaráti z the Spot. Každá spätná väzba vás, ktorú sme získali na konferenciách a súťažiach, nás posunula vpred.
Celkový objem investícií do vývoja:
približne 150 000 EUR
Rok založenia komerčnej firmy:
august 2013
Priama konkurencia vo svete:
Receipt Bank, InvoiceSmash, Shoeboxed, Entryless
Zahraničné aktivity:
Už za nami: Prezentujúci na Wayra Global Demo Day (Londýn, 2013), Wayra Demo Day (Mníchov, 2014), Shift Conference (Split, 2014)
Pred nami: Spíkri na Exchange Summit (Barcelona, 10/2014), spíkri na IBM Insight (Las Vegas, 10/2014), prezentácia na konferencii The Summit (Dublin, 11/2014).
Ročný obrat za 2013 a medziročný nárast
Komerčnú prevádzku sme na Slovensku spustili v lete 2014. Pripravujeme vstup na vybrané zahraničné trhy.

Pridať komentár