Image
8.10.2016 1 Comments

Predstavujeme slovenské startupy: CropTech

Croptech vyvíja automatizačné systémy pre malých a stredných pestovateľov s primárnym zameraním na hydropóniu. K prvotnej myšlienke sa zakladateľ Croptechu Martin Paľa dostal ešte počas doktorandského štúdia na Elektrotechnickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, kde sa spoznal aj s ostatnými členmi tímu. Doma mal polhektárový pozemok, na ktorom plánoval pestovať biocesnak, a tak hľadal spôsoby, ako by si prácu mohol uľahčiť. Začal sa preto venovať automatizácii pestovania, cez ktorú sa dostal k hydropónii, čo je, stručne povedané, pestovanie rastlín bez pôdy za použitia živného roztoku. Zároveň si v tom čase uvedomil dosah svojho nápadu. Keďže v roku 2050 bude na Zemi žiť 9,6 miliardy ľudí, bude nevyhnutné zvýšiť produktivitu poľnohospodárstva až o 70 % v porovnaní so súčasnosťou. A hydropónia je práve jeden z nástrojov, ktorý umožňuje pestovanie plodín na miestach, kde to dnes nie je možné.

Na začiatku bolo ambíciou Croptechu vyvíjať hydroponické systémy a nástroje na automatizáciu ich chodu. (Zaujímavé je, že v tom čase seriózne uvažovali o predaji takto vypestovaných plodín ako o potenciálnom zdroji zisku.)

Dôležitý posun nastal v roku 2014, keď sa Croptech zviditeľnil víťazstvom v Startup Awards v kategórii Spoločnosť (Society). Pritom sa do súťaže prihlásili doslova o päť minút dvanásť – hodinu pred uzavretím registrácie. Umiestnením v prestížnej súťaži pre startupy sa Croptech zviditeľnil, získal publicitu, začali sa ozývať potenciálni zákazníci a krátko nato prišla aj vstupná investícia od Neulogy Ventures, ktorý mal Croptech vo svojom hľadáčiku už niekoľko rokov. Vďaka investícii sa od začiatku roka 2015 mohli členovia tímu venovať rozvoju produktu na plný úväzok, nielen po večeroch, čo významne urýchlilo vývoj.

O tom, že Croptech patrí medzi veľké nádeje slovenskej startupovej scény, svedčia aj ďalšie ocenenia – Martin Paľa bol v roku 2015 zaradený medzi top osobnosti v prestížnom rebríčku Forbes 30. Jakub Szász sa v tom istom roku dostal medzi finalistov Študentskej podnikateľskej ceny. V roku 2015 bol tím ocenený aj rektorom Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) v rámci súťaže inovatívnych nápadov, vďaka čomu sa stali súčasťou Startup centre TUKE, v ktorom pôsobia dodnes.

Čo sa týka vývoja produktu, v počiatočnom štádiu sa inšpirovali okrem iného konkurenciou, ktorú predstavovali growboxy (vitrínky) na pestovanie rastlín v domácom prostredí. Tie však boli málo škálovateľné, najmä z priestorového hľadiska. Prvý seriózny pokus o finálny produkt preto prišiel až v podobe lepšie škálovateľného projektu – dekoračnej vertikálnej steny na pestovanie byliniek a okrasných rastlín. Na prvom prototype pracoval tím nepretržite takmer dva mesiace a po prvýkrát ho predstavili na výstave Agrokomplex v Nitre. Vďaka spätnej väzbe na výstave produkt zdokonalili a nechali si ho patentovať. Následne investovali do vývoja dizajnu produktu. Ako sa neskôr ukázalo, bola to zbytočná investícia, ale ako hovoria sami členovia, nebola to slepá ulička. Posunulo ich to správnym smerom k finálnemu produktu – automatizačnej jednotke responzIO. V priebehu poslednej tretiny roka 2015 sa Croptechu podarilo predať prvých 20 kusov beta verzií. 

Rok 2016 je pre tím Croptechu vyplnený prácou na finalizácii produktu a prípravami na sériovú výrobu. Do konca leta plánujú distribúciu prvých 100 kusov na Slovensku a vo viacerých krajinách Európskej únie (od Českej republiky cez Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko až po Francúzsko).

Aktuálne ocenenie z podujatia V4 Startups & Scale-ups 2016 v Amsterdame im otvára aj holandský trh. Medzi ich potenciálnych zákazníkov patria napríklad grow-shopy, malí a strední pestovatelia, ale aj hobby pestovatelia a malí farmári. Plánujú aj realizáciu vlastných skleníkov, ktoré sú momentálne vo výstavbe.

VIZITKA:

Rok vzniku nápadu a vytvorenia tímu: 2013 – nápad, 2014 – vznik tímu
Abstrakt inovácie: responzIO je komplexná automatizačná jednotka nielen pre hydroponické systémy, umožňujúca efektívne pestovať rastliny aj úplne neskúseným záhradkárom
Počet členov tímu: na začiatku / teraz: 5 / 5
Spôsob financovania: seed investícia a angel investor (spolu 250 000 eur)
Najväčšie výzvy a prekážky v čase vývoja: problém s hľadaním vhodných partnerov na výrobu komponentov
Ako ich prekonali, kto im pomohol: problémy sme ešte úplne neprekonali, produkt je stále vo vývoji; pomohli nám kontakty, komunita a investor
Celkový objem investícií do vývoja: 233 000
Rok založenia komerčnej firmy: 2014 (od augusta s. r. o.)


Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Podporte aj vy „bzukot“ pre hodnotný život na zemi!

15.04.2019 00:10

Pri poľnohospodárskej výrobe zaoberajúcej sa včelárstvom sa používajú zastaralé postupy založené na tradícii, skúsenostiach a odhadoch. Včelstvo je komplexný organizmus, ktorého chovanie sa dodnes štu ...

q

1 Comments

  1. :) reakcia na: Predstavujeme slovenské startupy: CropTech
    19.10.2016 10:10
    Vybrusia pestovanie ganje v indoore do dokonalosti a este si na tom postavia StartUp :))) Kedysi nam stacil box a sodikovky :)
    Nech zije slovensky StartUp!
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá