Image
7.4.2017 0 Comments

Predstavujeme novinky Windows 10 Creators update - I. v prehliadači Edge

Dlho očakávaná aktualizácia Windows 10 Creators Update bude uvoľnená 11. apríla. Ak máte Windows 10, výročná aktualizácia sa automaticky stiahne a nainštaluje, keď bude k dispozícii. Po jej inštalácii bude vo vašom zariadení s Windows 10 verzia 1607.

No už teraz si ju môžete stiahnuť a nainštalovať, aj keď nie ste zapojení do Insider programu. Stačí v nastaveniach označiť voľbu, že chcete prednostne získať túto aktualizáciu. Po aktivovaní tejto voľby sa nainštaluje aplikácia Windows 10 upgrader, ktorá potom stiahne súbory potrebné na aktualizáciu a nainštaluje ich. Aktualizácia si vyžiada jeden reštart. Prípadne môžete ísť priamo na stránku aktualizácie microsoft.com/sk-sk/software-download/windows10

Stránka na stiahnutie aktualizácie

Postupne predstavíme všetky novinky tejto aktualizácie. Začneme prehliadačom. 

Novinky v prehliadači Edge

Veľa nových funkcií je aj v prehliadači Edge. Ako keby tým Microsoft chcel naznačiť, že čoraz viac funkcionality z operačného systému sa bude presúvať do prehliadača a Windows bude mať časom zrejme aj webovú alternatívu.

Na získanie lepšieho prehľadu o aktuálne otvorených kartách si môžete nechať zobraziť ukážky všetkých kariet naraz. Funkcia sa aktivuje tlačidlom so symbolom šipky nadol za poslednou otvorenou kartou. Túto funkciu oceníte, najmä ak keď máte otvorených viac kariet z rovnakej webovej lokality.

Ukážky otvorených kariet

Veľmi užitočnou funkciou je odloženie prehliadania kariet na neskôr. Ak máte otvorené zaujímavé karty, no momentálne nemáte čas ich preštudovať môžete si ich odložiť. Funkciu aktivujete druhým tlačidlom vľavo hore.

Odloženie kariet na neskôr

Pri prvom použití tejto funkcie, aby ste pri náhodnom aktivovaní neboli prekvapení, kam zmizli vaše karty, vám prehliadač zobrazí informáciu, že sú uložené, a aj to, ako ich pomocou prvého tlačidla vľavo hore obnovíte. Ak sú aktuálne uložené karty, výplň ikony sa zmení zo sivej na čiernu.

Obnovenie odložených kariet

Ak vás na webe niečo zaujme, môžete si kreatívne nápady ukladať v Pintereste. Po pridaní tlačidla Pinterest Pin It môžete zhromažďovať zaujímavé veci, ktoré si chcete uložiť na neskôr – recepty zo svojich obľúbených blogov o varení, články, ktoré si chcete prečítať neskôr, nápady pre domácnosť a ďalšie informácie.

Možno vás novinky v Edge zaujali natoľko, že ho začnete používať ako „vlajkový“ prehliadač, môžete jednoducho importovať záložky a údaje, ako sú uložené heslá či história prehliadania z iných prehliadačov vo svojom počítači. Funkcia sa aktivuje ikonou Ďalšie (so symbolom troch bodiek vpravo na lište nástrojov) > Nastavenia > Importovať z iného prehliadača. Potom vyberte prehliadač, ktorý ste vo vašom počítači doteraz používali.

Import údajov z iného prehliadača

Jedným z argumentov, prečo začať používať prehliadač Edge, by mohlo byť to, že podľa tvrdenia Microsoftu je Edge energeticky úspornejší než ostatné prehliadače, pri prehliadaní webových stránok v prehliadači Microsoft Edge môžete dosiahnuť až o 53 % dlhšiu výdrž batérie. Toto nie je novinka, len pripomíname ako ďalší možný argument v prospech Edge, že aktivovaním položky Zobrazenie na čítanie získate prehľadnejšie a jednoduchšie zobrazenie bez reklám.

Zaujímavá funkcia je aj okamžitý prístup ku všetkým vašim súborom balíka Office z cloudového úložiska OneDrive a knižnice OneDrive for Business, ktoré môžete zobrazovať, upravovať a vytvárať súbory balíka Office priamo v prehliadači Edge. Hlavne táto funkcia nás viedla k tvrdeniu, že čoraz viac funkcionality z operačného systému sa bude presúvať do prehliadača a Windows bude mať časom zrejme aj webovú alternatívu.Cez prehliadač tak získate prístup k funkciám programov Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Sway priamo v prehliadači bez potreby inštalovať Office. Toto a mnohé ďalšie rozšírenia môžete získať v aplikačnom obchode. Microsoft Edge si môžete prispôsobiť pomocou populárnych rozšírení, ako sú napríklad tlačidlo Pin It od spoločnosti Pinterest, Amazon Assistant, AdBlock, Adblock Plus, LastPass a ďalšie.

Rozšírenia môžete získať v aplikačnom obchode

Ikony nainštalovaných rozšírení a možnosti otvárania dokumentov.

Priaznivcov elektronických kníh poteší možnosť čítania týchto kníh vo formáte súborov .epub priamo v prehliadači. Súbory sa v prehliadači Edge budú otvárať automaticky.

Ćítanie elektornických kníh vo formáte .epub

Z aplikačného obchodu si môžete stiahnuť aj doplnok Mouse Gestures, umožňujúci používanie gest myšou na zatváranie kariet a ďalšie operácie. Ak máte zariadenie s podporou pera, môžete gestá robiť aj perom.  Kliknutím pravým tlačidlom myši a jej pohybom môžete vykonávať posúvanie, zatváranie kariet, návrat, obnovenie a ďalšie operácie.

Nastavenie giest myšou alebo perom

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Deň Ekomobility na Ministerstve hospodárstva

21.09.2019 23:00

Ministerstvo hospodárstva dnes otvorilo brány verejnosti na Dni Ekomobility. Na akcii sa predstavilo takmer 50 vozidiel 20-tich značiek. Návštevníci si mohli pozrieť, aj na vlastnej koži vyskúša ...

Produkty

IBC 2019: Canon s novými fotoaparátmi, objektívmi aj profesionálnym monitorom

17.09.2019 23:52

Dvojicu nových fotoaparátov EOS 90D a EOS M6 Mark II predstavil Canon koncom augusta a na IBC sme si ich mohli po prvý krát pozrieť naživo. <iframe width="560" height="315" src="h ...

Produkty

IBC 2019: Panasonic oslavuje 10 rokov od uvedenia prvej PTZ kamery na trh

17.09.2019 23:09

Spoločnosť Panasonic si na tohoročnou IBC pripomína 10 výročie uvedenia prvej PTZ kamery na trh. V roku 1999 to bola klasická kamera s otočnou, diaľkovo ovládanou platformou. Nové PTZ kamery pracuj ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019