Image
13.11.2017 0 Comments

Predstavujeme Smarthome riešenia od Fibaro, 3. časť / Pohodlie alebo istota?

V ostatných článkoch nášho seriálu Smart home sme vám predstavili jednotlivé komponenty inteligentnej domácnosti FIBARO a ukázali sme, ako a na čo slúžia scény a prečo sú pre nás také užitočné. Každý jeden komponent zapojený do scény zohráva svoju úlohu pri plnení jej nastavených požiadaviek tak, aby čo najefektívnejšie plnila svoj účel. Niektoré komponenty však popri zapojení do jednotlivých scén dokážu plniť aj preventívnu bezpečnostnú funkciu. Taká súčiastka je napríklad aj snímač zatopenia.

V našom prípade sme takýto snímač umiestnili v kúpeľni medzi vaňu a práčku v blízkosti ­vodovodného potrubia. Nad snímačom sa nachádza aj kotol na ohrev vody s poistným pretlakovým bezpečnostným ventilom. Ten, kto používa kotol, vie, že to vie byť poriadne zradná vec, najmä ak dôjde k prehriatiu kotla či zníženiu funkčnosti niektorého z tesnení v ňom.

Skrátka senzor zatopenia sme umiestnili na najviac rizikové miesto v byte, ktoré by sme radi mali pod kontrolou. Snímač v celkovom ­zapojení poskytuje prehľad o aktuálnej teplote v kúpeľni, teda svojou funkcionalitou prispieva aj k priebežnému kontrolovaniu teploty a re­gulácie napojenej na automatickú hlavicu ra­diátora tak, aby zabezpečil nami nastavenú teplotu 19 °C.

Počas nášho testovania sa nám využitie oboch funkcií osvedčilo. Ako teplotný senzor fungoval výborne, ale, samozrejme, keďže tento senzor je umiestnený na zemi, museli sme počítať s jeho tolerančnou odchýlkou pri meraní teploty (asi ±1°C) a tú preniesť aj do nastavenia kúrenia pri požadovanej dosiahnutej teplote v miestnosti. Je totiž všeobecne známe, ako funguje cirkulácia vzduchu v miestnosti, a z toho vyplýva aj fakt, že ­studený vzduch sa zdržuje pri zemi.  Snímač okamžite zachytil vytekajúcu vodu cez čistiace sitká z práčky a spustil hlasný akustický signál. Ide o prerušovaný zvukový signál na značne vysokej frekvencii, a preto je tento zvuk dobre počuteľný aj vtedy, ak je kúpeľňa zatvorená a vy sa práve nachádzate v inej časti bytu. No toto nie je, samozrejme, jediný spôsob, ako vám dá senzor zatopenia najavo, že sa vo vašej kúpeľni niečo deje.

V aplikácii, ktorú máte nainštalovanú vo svojom smartfóne, vás bude o tejto skutočnosti informovať aj notifikácia spolu so zvukom.

V našej druhej skúsenosti pri testovaní nám začala unikať voda cez bezpečnostný pretlakový ventil umiestnený na vykurovacom kotle a na túto situáciu sme dokázali takmer okamžite vďaka smartfónovej aplikácii aj reagovať. Pomocou inteligentnej zásuvky, cez ktorú máme kotol zapojený, sme vypli prívod elektrickej energie do kotla, čím sme znefunkčnili jeho čerpadlo. Takto sme dokázali zabrániť možno oveľa väčším škodám, ktoré by mohli vzniknúť napríklad rozsiahlym vytopením susedov.

Možno si poviete, veď toto sa mne nemôže stať. Áno, nemusí. Rovnaký názor sme mali aj my, ale len do momentu, keď sme nemali možnosť jednotlivé prvky inteligentnej domácnosti využívať dlhší čas. Áno, zvykli sme si na ne. Ani nie tak pre pohodlie, ako pre pocit istoty, že kdekoľvek sme, budeme informovaní o tom, čo sa deje doma, a v prípade potreby vieme vo väčšine prípadov aj celkom efektívne zareagovať.

Predchádzajúca časť: Domácnosť s vysokým IQ

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia PCR

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Linux súkromne i pracovne v2.0 (30. časť) Balíčky Snap

11.06.2018 11:30

Spoločnosť Canonical Group Ltd (canonical.com) začala používať balíčkový systém Snap v roku 2016, keď bol vydaný aj Ubuntu 16.04 Xenial Xerus. Motiváciou na vývoj tohto alternatívneho balíčkového syst ...

ITPro

Máte novú poštu. Nachystajte si peňaženku

10.06.2018 11:24

Koľko stojí nepozornosť? Jedna z rozpočtových organizácií istého slovenského ministerstva by to vedela povedať presne. Od dodávateľskej spoločnosti jej prišiel e-mail, v ktorom odosielateľ oznamoval, ...

ITPro

Vplyv umelej inteligencie, nových technológií a moderných trendov na IT podporu biznisu

12.06.2018 00:03

O vplyve nových informačných technológií a trendov na podnikové informačné systémy a efektívnosť výrobných, technologických, logistických a obchodných procesov sme sa rozprávali s technologickým šéfom ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button