Image
7.1.2019 0 Comments

Predpovede o robotoch na rok 2019: Soft robotika, elektroidy a priateľské roboty

Holandský startup Somnox vytvoril robota, ktorého jedinou úlohou je pomôcť vám lepšie spať. Firma, ktorá získala finančné prostriedky vo výške 282 000 dolárov, chce znížiť účinky nedostatku spánku pomocou robota, ktorý simuluje prirodzené dýchanie a uľahčí vám tak zaspávanie. 

Spoluzakladateľ startupu Julien Jagtenberg vidí posun od priemyselnej k domácej robotike a predložil niekoľko predikcií na rok 2019.

Roboty sa už nebudú využívať výlučne v priemysle
Podľa Jagtenberga rozmach jemnej (soft) robotiky dá priestor na vznik robotov, s ktorými sa dá ľahšie a bezpečnejšie komunikovať. Takíto robotickí spoločníci sa môžu použiť v zdravotnej starostlivosti na pomoc pri opakujúcich sa úlohách, ako je podávanie liekov, kúpanie a pod.

Objaví sa nový druh robotov, tzv. elektroidy
Podľa Jagtenberga roboty tu budú s nami podobne ako zvieratá. Elektroidy budú predstavovať ich nový druh. Budú silnejšie (elektrické svaly), inteligentnejšie (pripojené k internetu a procesorom) a budú telepatické (rádiový kontakt). Ľudia sa budú musieť prispôsobiť ich prítomnosti a vytvoriť pre elektroidy správne miesto v spoločnosti.

Roboty budú našimi priateľmi 
Hoci v médiách sa často hovorí o tom, že roboty nás oberú o pracovné miesta, podľa Jagtenberga to nie je nič nové. Pracovné miesta aj v minulosti mizli vplyvom technologického pokroku a objavovali sa nové. Ani teraz to nebude iné. Roboty majú vynikajúcu strojovú inteligenciu, pokiaľ ide o IQ a schopnosť vyriešiť definované problémy, ale nemajú nijakú emocionálnu inteligenciu. „Preto my ľudia zostaneme v tomto svete jedinečnými a relevantnými. Roboty budú našimi priateľmi, nie nepriateľmi,“ dodáva Jagtenberg.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Ponorné chladenie môže urobiť batérie elektrických vozidiel oveľa efektívnejšími

21.02.2019 00:20

Prednedávnom sa na YouTube objavilo video, kde inžinier spoločnosti 3M Conny Larsson demonštruje počítač ponorený do kvapaliny Novec Engineered Fluid, vyvinutej spoločnosťou 3M. Ide o nevodivú kvapali ...

Inovácie

Google ide agresívnejšie do hardvéru. Pripravuje lacnejšiu verziu smartfónu Pixel 3 a vlastné smart hodinky

18.02.2019 00:20

Aké pokračovanie bude mať rad Pixel spoločnosti Google? Podľa nedávnej správy novín Nikkei Asian Review by doň mali pribudnúť lacnejší smartfón a smart hodinky. Podľa japonských novín Google plánuje v ...

Inovácie

DARPA chce autonómny podmorský dron, vykonávajúci „špinavú prácu“ na dne oceána

18.02.2019 00:10

Agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) hľadá firmu na vývoj autonómneho podmorského drona, ktorý by mohol manipulovať s predmetmi na morskom dne, a to bez zásahov operátora. Takzva ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button