Image
7.1.2019 0 Comments

Predpovede o robotoch na rok 2019: Soft robotika, elektroidy a priateľské roboty

Holandský startup Somnox vytvoril robota, ktorého jedinou úlohou je pomôcť vám lepšie spať. Firma, ktorá získala finančné prostriedky vo výške 282 000 dolárov, chce znížiť účinky nedostatku spánku pomocou robota, ktorý simuluje prirodzené dýchanie a uľahčí vám tak zaspávanie. 

Spoluzakladateľ startupu Julien Jagtenberg vidí posun od priemyselnej k domácej robotike a predložil niekoľko predikcií na rok 2019.

Roboty sa už nebudú využívať výlučne v priemysle
Podľa Jagtenberga rozmach jemnej (soft) robotiky dá priestor na vznik robotov, s ktorými sa dá ľahšie a bezpečnejšie komunikovať. Takíto robotickí spoločníci sa môžu použiť v zdravotnej starostlivosti na pomoc pri opakujúcich sa úlohách, ako je podávanie liekov, kúpanie a pod.

Objaví sa nový druh robotov, tzv. elektroidy
Podľa Jagtenberga roboty tu budú s nami podobne ako zvieratá. Elektroidy budú predstavovať ich nový druh. Budú silnejšie (elektrické svaly), inteligentnejšie (pripojené k internetu a procesorom) a budú telepatické (rádiový kontakt). Ľudia sa budú musieť prispôsobiť ich prítomnosti a vytvoriť pre elektroidy správne miesto v spoločnosti.

Roboty budú našimi priateľmi 
Hoci v médiách sa často hovorí o tom, že roboty nás oberú o pracovné miesta, podľa Jagtenberga to nie je nič nové. Pracovné miesta aj v minulosti mizli vplyvom technologického pokroku a objavovali sa nové. Ani teraz to nebude iné. Roboty majú vynikajúcu strojovú inteligenciu, pokiaľ ide o IQ a schopnosť vyriešiť definované problémy, ale nemajú nijakú emocionálnu inteligenciu. „Preto my ľudia zostaneme v tomto svete jedinečnými a relevantnými. Roboty budú našimi priateľmi, nie nepriateľmi,“ dodáva Jagtenberg.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 1

Drony NASA v podobe „lietajúcich úľov“ napodobňujú letku malých robotických „cikád“

25.04.2019 00:15

NASA nedávno otestovala roj dronov inšpirovaných hmyzom. Hostiteľské drony v podobe úľa (hive) nesú 25 malých „cikád“ (CICADAS), ktoré potom vypustia. Tie následne lietajú okolo a sledujú počasie a at ...

Inovácie

Májová aktualizácia Windows 10 prinesie aj svižnejší výkon a lepšiu ponuku Štart

25.04.2019 00:05

Aktualizácia systému Windows 10 plánovaná na máj (verzia 1903) prinesie okrem iného aj zdokonalenie ponuky Štart, zamerané na zlepšenie používateľskej skúsenosti a výkonu. Nový, čistejší vzhľad ponuky ...

Inovácie

Microsoft predstavil lacnejší Xbox One S All-Digital Edition bez optickej mechaniky

24.04.2019 00:10

Microsoft v týchto dňoch oficiálne prezentoval svoje zariadenie Xbox One S All-Digital Edition, ktorého cena je 249 USD (229 EUR) a bude k dispozícii od 7. mája. Ide o nový model, ktorý sa bude predáv ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Informačná a kybernetická bezpečnosť prakticky

Najnovšie videáPC forum button