Predáva Fujitsu svoju notebookovú divíziu Lenovu? Áno aj nie

1

Fujitsu, Lenovo a DBJ (Developer Bank of Japan, banková inštitúcia vlastnená japonským ministerstvom financií) sa pred pár dňami dohodli na „strategickej spolupráci“ v podobe joint venture. Na Fujitsu Forum 2017 potom o transakcii uviedli ďalšie podrobnosti zástupcovia japonskej spoločnosti.

Predaj sa týka sekcie Client Computing Fujitsu, ktorá je zodpovedná za výrobu väčšiny spotrebiteľského hardvéru spoločnosti. Japonská stálica (Fujitsu je tretia najstaršia doteraz fungujúca IT firma na svete po IBM a HP) odpredá 51 % sekcie Lenovu, 44 % si ponechá sama a 5 % poputuje k DBJ; výrobky však aj napriek kontrolnému podielu Lenova budú naďalej predávané pod značkou Fujitsu. Všetka podpora by mala zostať v Japonsku. Podľa vyjadrenia oboch firiem chce Fujitsu predovšetkým využiť „globálny dosah“ Lenova.

Transakcia by mala byť uzavretá v prvom kvartáli budúceho roka, Fujitsu za predaj a založenie joint venture získa vyše 28 miliárd jenov. Na pozícii prezidenta sekcie zostane Kuniak Saito, ktorý ju vedie aj teraz.

Vplyvy na používateľov sú zatiaľ nejasné, ale podľa vyjadrenia zástupcov firmy by sa pre bežného spotrebiteľa nič zmeniť nemalo. Používateľov vlastne ani toľko nie je - napríklad laptopy Fujitsu nemajú veľmi vysoký podiel na trhu. Odpredaj vyzerá ako logický krok, rovnako aj zachovanie tradičnej značky Fujitsu, ktorá sa drží primárne na svojom domácom, japonskom trhu.

Zo strany Lenova krok takisto dáva zmysel – suma vynaložená za rozhodujúci podiel nie je na pomery trhu zvlášť vysoká a čínsky výrobca v posledných rokoch rýchlo expanduje. Upadajúce laptopy a ďalšie spotrebiteľské zariadenia Fujitsu sú tak ďalšia lákavá akvizícia, ktorá ho navyše vďaka joint venture príliš nezaťaží.

Zdroj: Computerworld

 

Fujitsu Lenovo

1 komentár

DBJ reakcia na: Predáva Fujitsu svoju notebookovú divíziu Lenovu? Áno aj nie

13.11.2017 10:11
DBJ je Development Bank of Japan, nie Developer Bank of Japan.
https://en.wikipedia.org/wiki/Development_Bank_of_Japan
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať