Image
9.11.2017 1 Comments

Predáva Fujitsu svoju notebookovú divíziu Lenovu? Áno aj nie

Fujitsu, Lenovo a DBJ (Developer Bank of Japan, banková inštitúcia vlastnená japonským ministerstvom financií) sa pred pár dňami dohodli na „strategickej spolupráci“ v podobe joint venture. Na Fujitsu Forum 2017 potom o transakcii uviedli ďalšie podrobnosti zástupcovia japonskej spoločnosti.

Predaj sa týka sekcie Client Computing Fujitsu, ktorá je zodpovedná za výrobu väčšiny spotrebiteľského hardvéru spoločnosti. Japonská stálica (Fujitsu je tretia najstaršia doteraz fungujúca IT firma na svete po IBM a HP) odpredá 51 % sekcie Lenovu, 44 % si ponechá sama a 5 % poputuje k DBJ; výrobky však aj napriek kontrolnému podielu Lenova budú naďalej predávané pod značkou Fujitsu. Všetka podpora by mala zostať v Japonsku. Podľa vyjadrenia oboch firiem chce Fujitsu predovšetkým využiť „globálny dosah“ Lenova.

Transakcia by mala byť uzavretá v prvom kvartáli budúceho roka, Fujitsu za predaj a založenie joint venture získa vyše 28 miliárd jenov. Na pozícii prezidenta sekcie zostane Kuniak Saito, ktorý ju vedie aj teraz.

Vplyvy na používateľov sú zatiaľ nejasné, ale podľa vyjadrenia zástupcov firmy by sa pre bežného spotrebiteľa nič zmeniť nemalo. Používateľov vlastne ani toľko nie je - napríklad laptopy Fujitsu nemajú veľmi vysoký podiel na trhu. Odpredaj vyzerá ako logický krok, rovnako aj zachovanie tradičnej značky Fujitsu, ktorá sa drží primárne na svojom domácom, japonskom trhu.

Zo strany Lenova krok takisto dáva zmysel – suma vynaložená za rozhodujúci podiel nie je na pomery trhu zvlášť vysoká a čínsky výrobca v posledných rokoch rýchlo expanduje. Upadajúce laptopy a ďalšie spotrebiteľské zariadenia Fujitsu sú tak ďalšia lákavá akvizícia, ktorá ho navyše vďaka joint venture príliš nezaťaží.

Zdroj: Computerworld

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Apple má len krôčik k trhovej hodnote bilión dolárov

13.06.2018 00:10

Americký technologický obor Apple má blízko k tomu, aby - ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť v USA - prekonal biliónovú métu v trhovej hodnote. Na dosiahnutie magickej úrovne potrebujú akcie s ...

Biznis

Sharp chce kúpiť PC biznis Toshiby a vrátiť sa na trh s počítačmi

11.06.2018 00:05

Japonská firma Sharp Corp. oznámila, že odkúpi podnikanie s osobnými počítačmi spoločnosti Toshiba. Akvizícia PC biznisu za 36 miliónov dolárov by znamenala návrat Sharpu na trh, ktorý opustil pred ôs ...

Biznis

Microsoft kupuje GitHub za 7,5 miliardy dolárov

07.06.2018 00:10

Microsoft oficiálne potvrdil, že získava spoločnosť GitHub prevádzkujúcu rovnomenné úložisko zdrojových kódov, za ktorú ponúkol 7,5 miliardy dolárov, teda viac, než svojho času zaplatil za mobilnú div ...

q

1 Comments

  1. DBJ reakcia na: Predáva Fujitsu svoju notebookovú divíziu Lenovu? Áno aj nie
    13.11.2017 10:11
    DBJ je Development Bank of Japan, nie Developer Bank of Japan.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Development_Bank_of_Japan
    Reagovať

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videá



PC forum button