Image
12.3.2018 0 Comments

Predaje nositeľnej elektroniky rastú. Apple vedie rebríček ale najviac rastie Huawei. Takéto je poradie výrobcov

Dopyt po nositeľnej elektronike stále rastie, hoci tieto zariadenia nezaznamenali taký veľký rozmach, ako sa očakávalo. Podľa štatistík spoločnosti IDC sa v roku 2017 dodalo na trh 115 miliónov kusov wearables, čo je 10-percentný medziročný nárast.

Dominantné postavenie na trhu má Apple, ktorý vlani dodal na trh 17,7 milióna takýchto zariadení a jeho trhový podiel bol 15,3 %, čo je oproti roku 2016 nárast o 55,9 %. Darilo sa mu najmä v poslednom štvrťroku, keď jeho trhový podiel dosiahol 21 %. Vďačí za to hlavne silnému predaju Apple Watch Series 3. Ako poznamenáva IDC, štvrtý kvartál bol vlastne prvým štvrťrokom, keď Apple stál na pozícii trhového lídra po tom, čo strávil niekoľko štvrťrokov na pozícii tesne za spoločnosťami Fitbit alebo Xiaomi.

Čínske Xiaomi dodalo vlani na trh 15,7 milióna wearables, čo je približne na rovnakej úrovni ako v prechádzajúcom roku, no veľký pokles si pripísal Fitbit, ktorého vlaňajšie dodávky predstavovali 15,4 milióna kusov, čo je medziročne významný prepad o -31,6 %. Napriek horším dosiahnutým výsledkom si spoločnosť vytvára priestor na budúci rast hlbším zameraním na zariadenia na sledovanie zdravia.

Skokanom 4. štvrťroka bol čínsky Huawei, ktorý zaznamenal najväčší medziročný nárast z vedúcej päťky, a to až o 93,2 %. Spoločnosť je však zameraná hlavne na Čínu, čo je podľa IDC „trochu na škodu“, keďže značka mierne ustupovala na svetovej scéne. Dodávky Xiaomi boli pomerne stabilné, hoci aj táto firma predáva prevažne čínskym zákazníkom a len menej ako 15 percent jej zásielok mieri mimo krajiny. Aj pre Garmin je charakteristický mierny nárast, ktorý sa však dá pripísať skôr rýchlemu rastu predaja jeho smart hodiniek ako jeho základným zariadeniam na sledovanie aktivity.

Zaujímavé je to, že najväčší podiel na trhu má kategória Ostatní, z ktorej v roku 2017 pochádzalo až 55,5 milióna zariadení. To znamená, že viac ako 40 percent nositeľných zariadení naďalej prichádza od menších hráčov. Ich tendencia je však klesajúca, pretože väčšie značky, najmä Apple, stále rastú.

Zdroj: venturebeat.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 2

Načo drony. Včely dostanú ruksak so senzormi, aby pomohli sledovať úrodu

13.12.2018 00:25

Farmári síce môžu použiť na sledovanie svojich polí drony, tie však majú isté obmedzenia. Máloktoré môžu letieť dlhšie ako 20 – 30 minút naraz. Preto výskumníci z Washingtonskej univerzity prišli so š ...

Inovácie

PR: Viber spúšťa exkluzívne centrum zábavy pre tohtoročné Vianoce

12.12.2018 13:24

Vianočný obsah zhromaždený na jednom mieste pomáha užívateľom zdieľať a šíriť sviatočnú atmosféru po celom svete. Nastal čas Vianoc, kedy oveľa častejšie myslíme na svojich blízkych, najmä tých, s kt ...

Inovácie 3

Kalifornia schválila zákon vyžadujúci nainštalovať na nových domoch solárne panely

11.12.2018 00:15

Kalifornia bude podľa nového stavebného zákona, ktorý je prvý svojho druhu v USA, vyžadovať solárne panely na väčšine nových domov. Všetky novopostavené rodinné domy i bytové domy budú musieť mať od 1 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

OKI_122018

Najnovšie videáPC forum button