Image
12.3.2018 0 Comments

Predaje nositeľnej elektroniky rastú. Apple vedie rebríček ale najviac rastie Huawei. Takéto je poradie výrobcov

Dopyt po nositeľnej elektronike stále rastie, hoci tieto zariadenia nezaznamenali taký veľký rozmach, ako sa očakávalo. Podľa štatistík spoločnosti IDC sa v roku 2017 dodalo na trh 115 miliónov kusov wearables, čo je 10-percentný medziročný nárast.

Dominantné postavenie na trhu má Apple, ktorý vlani dodal na trh 17,7 milióna takýchto zariadení a jeho trhový podiel bol 15,3 %, čo je oproti roku 2016 nárast o 55,9 %. Darilo sa mu najmä v poslednom štvrťroku, keď jeho trhový podiel dosiahol 21 %. Vďačí za to hlavne silnému predaju Apple Watch Series 3. Ako poznamenáva IDC, štvrtý kvartál bol vlastne prvým štvrťrokom, keď Apple stál na pozícii trhového lídra po tom, čo strávil niekoľko štvrťrokov na pozícii tesne za spoločnosťami Fitbit alebo Xiaomi.

Čínske Xiaomi dodalo vlani na trh 15,7 milióna wearables, čo je približne na rovnakej úrovni ako v prechádzajúcom roku, no veľký pokles si pripísal Fitbit, ktorého vlaňajšie dodávky predstavovali 15,4 milióna kusov, čo je medziročne významný prepad o -31,6 %. Napriek horším dosiahnutým výsledkom si spoločnosť vytvára priestor na budúci rast hlbším zameraním na zariadenia na sledovanie zdravia.

Skokanom 4. štvrťroka bol čínsky Huawei, ktorý zaznamenal najväčší medziročný nárast z vedúcej päťky, a to až o 93,2 %. Spoločnosť je však zameraná hlavne na Čínu, čo je podľa IDC „trochu na škodu“, keďže značka mierne ustupovala na svetovej scéne. Dodávky Xiaomi boli pomerne stabilné, hoci aj táto firma predáva prevažne čínskym zákazníkom a len menej ako 15 percent jej zásielok mieri mimo krajiny. Aj pre Garmin je charakteristický mierny nárast, ktorý sa však dá pripísať skôr rýchlemu rastu predaja jeho smart hodiniek ako jeho základným zariadeniam na sledovanie aktivity.

Zaujímavé je to, že najväčší podiel na trhu má kategória Ostatní, z ktorej v roku 2017 pochádzalo až 55,5 milióna zariadení. To znamená, že viac ako 40 percent nositeľných zariadení naďalej prichádza od menších hráčov. Ich tendencia je však klesajúca, pretože väčšie značky, najmä Apple, stále rastú.

Zdroj: venturebeat.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Ste pripravení na najlepšiu internetovú televíziu na slovenskom trhu?

19.09.2018 00:04

Inovatívna internetová televízia Kuki vstupuje na náš trh. Slobodná televízia, ktorá vám neurčuje pravidlá, kde a kedy ju budete sledovať. Môžete ju sledovať v parku, na zastávke, vo vlaku, na pustom ...

Inovácie

Grammarly nájde vaše pravopisné chyby už aj Dokumentoch Google

17.09.2018 15:54

Grammarly je užitočný nástroj na kontrolu anglickej gramatiky pri písaní. Okrem opravy textu vytvorí aj detailnú analýzu a štatistiky vašich chýb v priebehu času. Po novom spolupracuje s aplikáciou Do ...

Inovácie

Lego postavilo funkčný model Bugatti Chiron z 1 milióna dielov jazdiaci rýchlosťou 19 km/h

05.09.2018 00:20

Firma Bugatti je známa ručnou montážou superrýchlych a drahých áut. Samozrejme, sú dosť zriedkavé, a tak lepšie urobíte, ak si postavíte vlastné. Podľa výrobcu hračiek Lego je to možné. Spoločnosť zho ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

codefest

Najnovšie videáPC forum button