Image
30.1.2014 0 Comments

Predaje PC sa stabilizujú a niekde sa už odrazili odo dna, tvrdia analytici

prieskum_trhu.jpg Globálny predaj PC v poslednom štvrťroku minulého roka klesol o takmer sedem percent a zavŕšil tak zatiaľ najhorší rok v histórii predajov týchto produktov - možno však už dosiahol svoje dno.

Tvrdia to analytici Gartneru, podľa ktorých sa vo štvrtom štvrťroku 2013 predalo dovedna 83 miliónov jednotiek PC. Ide o už siedmy štvrťrok po sebe, keď sa dodávky počítačov znížili.

„Hoci predaje PC na svetovom trhu vo štvrtom štvrťroku ďalej klesali, veríme, že trhy ako napríklad Spojené štáty sa už odrazili od dna," uvádza Mikako Kitagawová, analytička Gartneru.

Podľa nej silný rast trhu s tabletmi ďalej negatívne ovplyvňoval trh s počítačmi predovšetkým na rozvíjajúcich sa trhoch, takže predpokladá, že vzostup dodávok PC tam bude pomalší, pretože tamojší spotrebitelia dávajú v súčasnosti prednosť iným platformám.

O pozíciu najvýznamnejšieho dodávateľa medzi sebou podľa Gartneru súperia dve firmy - Hewlett-Packard a Lenovo, pričom vo štvrtom štvrťroku minulého roka bolo na čele Lenovo s viac než 18-percentným podielom a dynamikou okolo sedem percent. Lenovo pritom zaznamenalo významný rast vo všetkých sledovaných regiónoch okrem ázijsko-pacifického, keď sa ako problematická ukázala domáca Čína.

Hewlett-Packard zaznamenal pokles dodávok zhruba o sedem percent, tretí v poradí Dell si pripísal okrem Lenova ako jediný z top 5 medziročný rast predajov (v jeho prípade o 6 %). Dell vďaka zmenám v akcionárskom portfóliu tiež dokončil definovanie svojej novej strategickej pozície v oblasti PC, ktorá sa už nesústreďuje iba na profesionálne stroje, ale mieri aj k spotrebiteľskému segmentu, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch.

Pozície štvrtého Aceru a piateho Asusu sa za rok veľmi nezmenila. Obe spoločnosti sa totiž v oveľa väčšej miere zameriavajú na alternatívne platformy, ako sú tablety, a ich výsledky za štvrtý štvrťrok minulého roka túto zmenu odrážajú - pokles predajov je 16, respektíve 19-percentný.

Podľa Kitagawovej získal Acer pomerne významné postavenie v segmente Chromebookov, zatiaľ čo Asus si vystaval dobrú reputáciu ako dodávateľ tabletov. Aj keď sú PC stále významnou súčasťou ich stratégií, nie je pre nich zvyšovanie podielu na tomto trhu už kľúčová priorita.

Čo sa týka predajov PC v oblasti EMEA, tu analytici Gartneru registrujú vo štvrtom štvrťroku 2013 dodávky dovedna 26 miliónov jednotiek PC, čo je o sedem percent menej než vlani. Dynamika poklesu je tak nižšia, než to bolo v predchádzajúcich siedmich kvartáloch, aj keď k zníženiu predajov došlo vo všetkých subregiónoch EMEA.

Napríklad vo východnej Európe, kde bol vo väčšine krajín pokles jednociferný, sa pozitívne na predajoch podieľali dodávky firemnému segmentu, keď tunajšie korporácie využili koniec roka na masívnejšie nákupy. Spotrebitelia nahrádzali staré PC novými len v tom prípade, že to bolo nevyhnutné.

K preorientovaniu záujmu ľudí na tablety prispelo aj to, že priemerná predajná cena týchto prístrojov naďalej klesla, vďaka čomu sa tablety pre používateľov stali ešte atraktívnejšími. A na predajoch tabletov sa pozitívne podpísali, samozrejme, aj Vianoce, keď najmä ľudia vo východnej Európe volili lacné modely s Androidom ako náhradu PC.

Oproti predchádzajúcemu štvrťroku však dodávky PC v EMEA stúpli takmer o pätinu, čo by podľa Isabelly Durandovej, analytičky Gartneru, mohlo svedčiť o určitej stabilizácii. Dobré výsledky podľa nej vidieť najmä pri spotrebiteľských notebookoch aj ultrabookoch a vďaka nižším cenám aj pri hybridných systémoch, hoci práve tie sú pod obrovským tlakom prémiových tabletov.

„To by mohol byť signál, že by sa mohla skončiť perióda poklesov predajov PC v EMEA, ktorá sa začala pred dvoma rokmi," dodáva Durandová.

V čele predajov v EMEA je HP, ale Lenovo hlási už šiesty štvrťrok po sebe, keď mu stúpli predaje (tentoraz o štvrtinu), vďaka čomu sa dostalo na druhú pozíciu.

Takisto podľa IDC je pokles predajov PC v EMEA významný - vo štvrtom štvrťroku 2013 približne o 6 %, keď záujem strácajú najmä spotrebitelia. Po celý rok 2013 sa predalo 88 miliónov jednotiek PC, čo je pokles o 16 % oproti roku 2012. Na znížení sa podieľali hlavne notebooky (-19 %), pokles predajov desktopov je len 10 %.

Počas celého roka sa potom podľa Gartneru predalo dovedna 316 miliónov kusov PC, čo je zhruba desatinový pokles oproti roku 2012. Ide tak podľa analytikov o najväčší pokles v histórii PC, pričom úroveň dodávok je približne zhodná s tými v roku 2009. Najväčším dodávateľom PC za celý rok 2013 sa stalo Lenovo s podielom 17 % (a 2 % dynamikou), HP pokleslo vinou predajov nižších o 9 % na druhé miesto so zhodným podielom ako vlani - 16 %.

Predaj PC v EMEA
Podiel výrobcov podľa kusových dodávok, 4. štvrťrok 2013

HP

19,7 %

Lenovo

14,8 %

Acer

10,7 %

Asus

9,3 %

Dell

9,1 %

ostatní

36,5 %

Zdroj: Gartner, január 2014

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Automobilky na Slovensku vlani vyrobili historicky najviac áut

11.01.2020 19:35

Zväz automobilového priemyslu SR na tlačovej konferencii zverejnil predbežné výsledky výroby áut na Slovensku za uplynulý rok. Vyplýva z nich že sa na Slovensku v minulom roku vyrobilo viac ako 1 100 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá