Image
26.2.2014 0 Comments

Prečo sú pre firmy dôležité certifikáty ISO?

iso_certifikat copy.jpg V dnešnom vysoko trhovom prostredí hľadajú firmy akýkoľvek spôsob, ako zvýšiť svoju konkurencieschopnosť. Najmä pri uzatváraní nových kontraktov môže byť výraznou výhodou certifikácia ISO, ktorá slúži ako vodidlo pri výbere obchodného partnera a možno ju chápať ako záruku určitej kvality. Teraz je to však jediná výhoda, ktorú taký certifikát môže firme priniesť.

Medzinárodné certifikáty ISO vydáva organizácia International Organization for Standardization, ktorá je zameraná na tvorbu noriem. Sú vhodné pre podniky všetkých veľkostí a pôsobiace v najrôznejších oblastiach, pričom za základnú normu sa zvyčajne považuje ISO 9001, s ktorou sa stretneme najmä v súvislosti s manažmentom kvality. V poslednej revízii z novembra 2008 ide konkrétne o ISO 9001:2008 a táto norma jasne definuje požiadavky na systém riadenia kvality v organizácii. Na ňu potom nadväzuje množstvo odborových noriem, ktoré sú prispôsobené špecifikám určitých oblastí podnikania. Tie zvyčajne vydávajú aj iné inštitúcie, zamerané na konkrétne sféru. Pre jednotlivé krajiny potom existujú aj národné normy, platné v konkrétnom štáte.

Štandard ISO 9001 možno chápať ako určitý míľnik, nie ako cieľový stav a mal by byť pre firmy východiskom pri zavádzaní ďalších inovácií v oblasti riadenia kvality. Certifikáty vydávajú akreditované certifikačné orgány a ich existencia znamená, že je v organizácii či firme zavedený, zdokumentovaný a využívaný štandardizovaný systém riadenia kvality.

Nielen výsledné výrobky a služby potom spĺňajú určité kritériá, ale zvyčajne sa zmeny dotknú aj podnikových procesov, ktoré sú viac transparentné a riadia sa jasnými pravidlami. Pre veľa firiem len toto môže znamenať výrazné zefektívnenie ich fungovania. Medzi ďalšie výhody  patrí spomínaná dôveryhodnosť v očiach partnerov, lepší poriadok v interných procesoch a objavenie existujúcich nedostatkov, stabilita podnikového prostredia a procesov, ale hoci aj možnosti spätných kontrol a typicky aj nižšia chybovosť či prítomnosť chýb.

Certifikácia ISO 9001 má platnosť 3 roky, ale každý rok prebieha dozorný audit, ktorý má preveriť, či sú stanovené procesy a postupy v oblasti riadenia kvality stále splnené. Ak ich organizácia nesplní, môže byť platnosť certifikátu pozastavená alebo môže byť aj kompletne odobratý. Hoci nejde o lacnú vec, môže byť certifikácia ISO najmä pre väčšie organizácie nevyhnutnosť na prežitie na trhu, a to tak z hľadiska tlaku zo strany konkurencie, ako aj s ohľadom na transparentnosť ich fungovania a riadenia.

Prehľad najčastejších certifikácií ISO a príbuzných odborových certifikácií:

ISO 9001 - Certifikácia systému manažérstva kvality
ISO 14001 - Certifikácia systému environmentálneho manažérstva
OHSAS 18001 - Certifikácia systému manažérstva BOZP
ISO / TS 16949 - Certifikácia systému manažérstva kvality v automobilovom priemysle
ISO 27001 - Certifikácia systému manažérstva bezpečnosti informácií
ISO 20000 - Certifikácia systému manažmentu služieb informačných technológií
ISO 22000 - Certifikácia systému manažérstva bezpečnosti potravín (HACCP)
ISO 50001 - Certifikácia systému manažérstva hospodárenia s energiou
SA 8000 - Certifikácia systému spoločenskej zodpovednosti organizácií
BS 25999-2 - Certifikácia manažmentu kontinuity činností organizácie
AS 9100 - Certifikácia systému manažérstva kvality v letectve a kozmonautike
ISO 13485 - Certifikácia systému manažérstva kvality zdravotníckych pomôcok
FSSC 22000 - Systémová certifikácia bezpečnosti potravín

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Ako sa vedieť predať pri hľadaní novej práce? Tradičné CVčko už nestačí

11.10.2019 00:10

Vnímanie práce sa v posledných 10 rokoch výrazne zmenilo, čo sa odráža aj v životopisoch. V minulosti sa na prácu hľadelo ako na ‚jednoprúdovú diaľnicu‘ – človek vyštudoval nejaký odbor a následne v ň ...

Biznis 1

Ako osloviť ITčkárov alebo ako sa robí moderné HR

10.10.2019 00:04

O nedostatku IT pracovníkov sa hovorí už roky. Riešeniu problému neprispieva ani všeobecne veľmi nízka nezamestnanosť, a tak je pre niektoré firmy takmer nadľudskou úlohou nájsť a zamestnať kvalitného ...

Biznis

Víťazi slovenských technologických „Oskarov“ za rok 2019

04.10.2019 09:34

Už po devätnásty raz sa na spoločenskom večere IT GALA odovzdávali prestížne ocenenia IT Firma, IT Osobnosť, IT Produkt a IT Projekt roka 2019. Novinkou je kategória IT NEO, ktorá hodnotí firmy na ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019