Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

10

Facebook urobil nedávno veľké ohlásenie – oznámil dlho očakávanú kryptomenu libru a súbor technológií na vytvorenie trhu pre ňu. Hoci ide o ambiciózny projekt, ktorý má niekoľko jedinečných aspektov, sú tu isté dôvody, pre ktoré môže zlyhať:

1. Libra neodstráni špekulácie a volatilitu, ktoré postihli iné kryptomeny. Špekulácie boli charakteristickým znakom bitcoinu a iných digitálnych mien a viedli k prudkým výkyvom ich ceny. Facebook chce tieto výkyvy eliminovať  tým, že hodnota libry sa zakladá na koši cenných papierov, krátkodobej držbe aktív vo fiat menách združením, ktoré spravuje menu. Tieto aktíva sa nazývajú „rezerva“. Niektorí ľudia však mylne interpretujú rezervu ako „kolík“, ktorým je fixovaná hodnota meny v dolároch a eurách či  librách. To však nie je pravda. Facebook výslovne poznamenal, že rezerva nie je aktívne riadená. Akékoľvek zhodnotenie alebo znehodnotenie libry bude výlučne  dôsledkom pohybov na devízovom trhu. Nikto (dokonca ani Facebook) nevie, aký bude tento stupeň variability jej ceny.

2. Facebook tvrdí, že nová kryptomena uvoľní peniaze ľuďom bez prístupu k bankám a iným finančným inštitúciám. To však znamená, že niekto musí požičať týmto stranám peniaze, teda niekto musí riskovať svoj kapitál. Libra ukáže, koľko je svet ochotný požičať tým, ktorí nemajú bankový účet.

3. Technológia je príliš nespoľahlivá na to, aby vytvorila základ pre virtuálne úložisko hodnôt. Najväčší problém libry je v tom, že technológia nie je dostatočne robustná na zabezpečenie aktív. Softvér je náchylný na zlyhanie, čo môže viesť k stratám dát. Svet kryptomien nie je najbezpečnejší. Záškodníci sa stále snažia preniknúť do softvéru „peňaženky“, kde sa ukladajú virtuálne meny. Z búrz boli odcudzené už kryptomeny v hodnote desiatok miliónov dolárov. Najnovší trik je preniknúť do smartfónov ľudí na zachytenie prihlasovacích údajov a dostať sa do peňaženky. Tieto zraniteľnosti ohrozujú akúkoľvek virtuálnu menu.

Bolo by pekné myslieť si, že veľká spoločnosť, ako je Facebook, môže vniesť do tejto oblasti zdravý rozum. Facebook a ďalšie veľké technologické spoločnosti sa však ukázali ako zlí správcovia bezpečnosti a slabí ochrancovia dôverných dát. Preto zveriť svoje ťažko zarobené peniaze systému kryptomeny Facebooku nemusí byť najlepší nápad.

Zdroj: thestreet.com.

Redakcia

Všetky autorove články
kryptomena Facebook internet web peniaze Digital dáta biznis bitcoin virtual Hacker hacking bezpečnosť

10 komentárov

mena reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

24.6.2019 15:06
Kryptomeny niesu meny v pravom slova zmysle ale burzove komodity. Len na rozdiel od psenice ich nekosia kombajny ale doluju pocitace.
Spolocnych znakov nemaju tolko s peniazmi ako s burzovymi komoditami cize ich hlavnou ulohou nieje vymena za tovar ale samotne obchodovanie :)

Mate recht reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

22.6.2019 18:06
Hej redakcia kryptomena neuspeje Libra je na prd uz len preto ze treba liat peniaze do macky vo vreci a este by chceli kurz 100:1 sto eur za jednu libru Cisti hlupaci z facebooku a v banke na sporeni urok 0,3% mesacne Tak co nevedia matiku? A robit a vyrobit volaco ani jeden z nich Len zobrat TVOJE peniaze a spekulovat s cudzim Takych by bolo!

zmysel meny reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

21.6.2019 23:06
je moznost vymeny za tovar. ak si za jednotku dnes kupim auto a zajtra rozok tak to nieje mena ale loteria.
Ak vam ide o virtualne peniaze tak sa pozrite na vypis z uctu a ak chcete anonymitu tak si rozmente bankovky v trafike.

Bezpecnost reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

21.6.2019 13:06
Svet kryptomien nieje bezpecny? :D Davate do jedneho vreca bezpecnost pochybnych kryptoburz s bezpecnostou blockchainu a samotnych krytomien?
Tento clanok musel pisat asi totalny hnup.
Najnovsi trik je odcudzit prihlasovacie udaje z mobilu? :D
Ak by to bolo take jednoduche ako to tu opisujete tak je aj bezna prax, ze sa bezne vykradaju bankove ucty cez internet banking v mobile.
Clanok absolutny odpad bez stipku znalosti.

To je co za zvast nadpis!!! ...hnojaci redakcia, zakladne pravidlo nadpisov si nastudujte, ze nemate zavadzat!!!! reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

21.6.2019 09:06
Teraz napiste preco vas pchnoj neuspeje ;)
Slovo neuspeje nema co robit v nadpise ani v clanku z kontextu, ktory je napisany!

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať