Pre podniky: Nenechajte sa oklamať nablýskaným zariadením. Produkty do firmy musia zvládať aj iné nároky

0

Momentálne sa na trhu so zariadeniami odohráva bitka. Snaha vytvárať zo všetkého spotrebný produkt upevňuje v celom odvetví IT svoje železné zovretie a tradiční výrobcovia počítačov a notebookov sa teraz snažia súperiť o svoj diel koláča s veľkými hráčmi na poli spotrebnej elektroniky, ako sú Apple a Samsung. Tí tvrdia, že chcú používateľskú skúsenosť zo spotrebnej oblasti ponúkať aj podnikom. Ale za akú cenu?

Priamym dôsledkom je, že pracovníci zodpovední za nákup novej techniky sú potom stieraním hraníc medzi spotrebnými a profesionálnymi zariadeniami pre podniky často zmätení a majú problém sa rozhodnúť, aké zariadenie bude pre ich terénnych pracovníkov najlepšie. Potrebujú napríklad plne odolné zariadenie, ktoré je pri nákupe často oveľa drahšie ako spotrebné produkty?

Je to na domáce alebo pracovné použitie?

Mnohí už najmä s nástupom BYOD nedokážu jednoznačné rozlíšiť, čo je určené pre spotrebiteľov a čo pre podniky. Nie je to tak dávno, keď človek ešte vedel ľahko rozoznať, že spotrebné zariadenie slúži na zábavu a osobné použitie, ako je napríklad surfovanie po internete, práca s e-mailom, používanie webových aplikácií alebo sledovanie videí. Tieto zariadenia bola elegantné, ľahké a lahodili oku.

Na druhej strane odolné profesionálne zariadenia pre podniky bola úplne iné. Boli určené čisto na podnikové použitie, najmä do náročnejších prostredí vyžadujúcich odolnejšiu a robustnejšiu konštrukciu a sprievodné prvky pre terénnych pracovníkov a servisných technikov. Slúžili hlavne na zber dát v miestach s vysokým rizikom pádu či poškodenia. Tieto zariadenia si navyše museli poradiť s prachom a nečistotami v prostrediach, ako sú skladisko a dielne, alebo s nestálymi podmienkami, aké panujú napríklad na ropných plošinách. Išlo o vysoko funkčné zariadenia, ktoré neboli vnímané ako elegantné, ľahké ani s krásnym dizajnom.

Spolu s rastúcim dopytom po kombinácii spotrebných a zároveň odolných a robustných zariadení priniesla konzumerizácia IT radikálnu zmenu. Očakávame, že zariadenia budú tenšie, ľahšie a rýchlejšie. Eleganciu spotrebných zariadení, inteligentných telefónov a tabletov s nepreberným množstvom funkcií sme si doslova zamilovali. Na dosah ruky máme desiatky tisíc aplikácií, ktoré umožňujú čokoľvek od plánovania dovolenky až po platenie zloženiek.

Lenže z firemného hľadiska sa objavuje aj požiadavka, aby zariadenia disponovali niekoľkými portmi, mali dostatočnú životnosť batérie, boli pri presunoch z miesta na miesto mobilné a dokázali fungovať v ľubovoľných poveternostných podmienkach. To všetko sú dôležité parametre, ktoré treba pri výbere zariadenia brať do úvahy, najmä ak pôsobíte v náročnom prostredí.

Je tu hneď niekoľko oblastí, ktoré treba zvážiť pri výbere nového zariadenia.

Poruchovosť spotrebných zariadení

Spotrebné mobilné zariadenie nie je skrátka stavané na to, aby malo rovnakú životnosť ako odolné zariadenie. Výskumná správa VDC z roku 2013 hovorí, že pri štandardných zariadeniach existuje v porovnaní s tými odolnými o 100 % väčšia šanca, že dôjde k poruche. Životný cyklus spotrebných zariadení sa meria v mesiacoch, zatiaľ čo životnosť odolných zariadení v rokoch.

Skutočnosť je taká, že v päťročnom období sú celkové náklady na vlastníctvo spotrebného zariadenia o 50 % vyššie ako v prípade odolného zariadenia. Mnohí používatelia totiž za toto obdobie svoje spotrebné zariadenie dvakrát alebo trikrát obmenia a vo výsledku zaplatia viac, než pôvodne plánovali.

Výskumná štúdia VDC navyše ukázala, že priemerná porucha zariadenia znamená asi 80-minútový prestoj. Z tohto dôvodu teda nemožno brať do úvahy len náklady na obmenu a opravy, ale aj stratené pracovné hodiny. Ak používate odolné zariadenie, ktoré minimalizuje prestoje, zvyšujete tým produktivitu a motivujete pracovníkov k väčšej rýchlosti, takže potom svoju prácu dokážu vykonať efektívnejšie.

Zabezpečenie

Spotrebné zariadenia síce majú zabudované zabezpečenie, ale nie je na takej úrovni ako v prípade zariadení pre podniky. S nástupom BYOD firmy vystavujú svoje siete najrôznejším rizikám. Prístup k firemným dátam cez spotrebné zariadenie, ktoré sa zároveň využíva na sťahovanie videí, nahrávanie fotiek a surfovanie po internete, môže znamenať pre firemnú sieť veľké riziko. Odolné zariadenia sú určené na podnikové použitie a obsahujú bezpečnostné prvky, ktoré vyhovujú požiadavkám prísnych pravidiel a ktoré zabraňujú tomu, aby bolo zariadenie a následne firemná sieť ohrozená.

Vo svetle nedávnych hackerských útokov sa v minulom roku zabezpečenie stalo pre väčšinu firiem prioritou číslo jeden, najmä tam, kde sa pracuje s citlivými údajmi. Ak používajú firmy zariadenia, ktoré vyhovujú tým najprísnejším smerniciam dodržiavania zásad, môžu mať pokoj na duši, pretože ich systémy budú proti týmto typom útokov chránené.

Praktickosť

Spotrebné zariadenia boli predtým v porovnaní s tými odolnými jednoznačne na výške, pokiaľ ide o praktickosť a estetiku. Keď ste vedľa seba položili spotrebné zariadenia a odolné zariadenie, potom dizajn, dotyková obrazovka a pestrá škála aplikácií v prípade spotrebných modelov znamenala, že odolné zariadenia budili dojem pomalosti a zastaranosti. To sa však zmenilo. Mnoho dnešných odolných zariadení vyzerá ako spotrebné inteligentné telefóny alebo tablety a dokonca aj tak pôsobia. Keď ich položíte vedľa seba, uvidíte tú podobnosť sami. V dnešnej dobe sú navyše odolné zariadenia vo väčšine prípadov kompatibilné so systémami Android a Windows, takže prenos dát medzi operačnými systémami je samozrejmosť.

Spotrebiteľský trend k čo najelegantnejšiemu dizajnu ide často na úkor použiteľnosti. Napríklad pri najmodernejších ultratenkých zariadeniach došlo k tomu, že v prospech dizajnu boli odstránené klasické porty VGA a USB. V podnikoch sa však tieto porty stále používajú na množstvo každodenných úloh, napríklad na prezentovanie a pripájanie k sieti, a pre mobilného pracovníka môže byť táto konektivita hocikedy kľúčová.

Neprerušená práca

Je evidentné, že odolné zariadenia pre podniky v súčasnosti predstavujú pre mobilných pracovníkov zo všetkých sektorov moderný a praktický variant. Zariadenia sú navrhnuté tak, aby chránili hlavné komponenty, teda displej, pevný disk a klávesnicu (komponenty pri bežných notebookoch najčastejšie podliehajúce poškodeniu). Odolné modely pre podniky umožňujú profesionálom neprerušovanú prácu aj na cestách - bez obvyklých starostí plynúcich z možnosti poškodenia či poruchy mobilného počítača alebo tabletu.

Až sa teda budete nabudúce obzerať, nenechajte sa zlákať parádičkami nových nablýskaných spotrebných zariadení. Po tom, čo ich budete rok čo rok meniť, totiž zrejme zistíte, že ide tak trochu o vlastnosti, ktoré vám v podnikaní a k profitu nepomôžu.

Autor: Jan Kaempfer, generálny riaditeľ marketingu Panasonic Computer Product Solutions

Zobrazit Galériu
Panasonic notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať