Pre nedávny veľký únik dát môže EÚ vyrubiť Facebooku astronomickú pokutu. Pre Zuckerberga aj Facebook je to však len „omrvinka“

Bezpečnosť
2

Pred niekoľkými dňami hekeri zneužili tri dovtedy neznáme chyby v kóde webových stránok Facebooku, ktoré sa doň vniesli v júli 2017, keď spoločnosť vytvorila novú funkciu nahrávania videí, a získali prístup až k 50 miliónom autentizačných tokenov. Sú to textové reťazce, ktoré oznamujú serverom Facebooku, že daná osoba je práve prihlásená. Útočník sa potom môže vydávať na sociálnej sieti za obeť a ľubovoľne nakladať s jej účtom bez toho, že by poznal jej heslo. Získa prístup k informáciám z profilu, fotografiám, videám, príspevkom, súkromným správam a ďalším údajom.

Už 27. septembra Facebook informoval, že chybu opravil. Takýto nedostatok však môže vyjsť spoločnosť pekne draho, a to najmä v Európskej únii (EÚ), kde od jari platí prísna legislatíva na ochranu osobných údajov. Ak dozorný orgán EÚ zistí, že spoločnosť porušila zákony o ochrane osobných údajov a neurobila dostatok opatrení na ich zabezpečenie, mohla by čeliť obrovskej pokute až do výšky 4 % svojich celkových ročných príjmov, teda v tomto prípade by to bolo 1,63 miliardy dolárov. (Na porovnanie, čistá hodnota vlastného majetku Marka Zuckerberga sa pohybuje na úrovni 61,5 mld. dolárov).

Aktuálna trhová kapitalizácia spoločnosti v súčasnosti predstavuje 474,83 mld. dolárov. Šokujúca pokuta EÚ by teda činila iba 0,03 % súčasnej celkovej trhovej hodnoty spoločnosti Facebook. Je však dosť možné, že Facebook nedostane pokutu v maximálnej výške. K jeho povinnostiam podľa GDPR totiž patrí upozorniť regulačné orgány EÚ na porušenie do 72 hodín od ich zistenia. Pritom írska Komisia na ochranu osobných údajov dostala oznámenie v priebehu tohto 72-hodinového obdobia, chýbali v ňom však detaily. Facebook teda nebol schopný objasniť povahu porušenia a riziko hroziace používateľom.

Komisia uviedla, že útok postihol necelých päť miliónov používateľov v EÚ. Facebook reagoval vyhlásením, že spolupracuje s komisiou a poskytne ďalšie informácie o postihnutých používateľoch. To by mohlo znamenať, že EÚ bude k spoločnosti zhovievavá. Nie je k dispozícii veľa informácií o tom, aké údaje boli vlastne ukradnuté. Spoločnosť však priznala, že ohrozené by mohli byť používateľské dáta z pripojených aplikácií ako Instagram, Spotify, Tinder a Airbnb,

CEO Facebooku Mark Zuckerberg povedal novinárom, že ide o vážnu záležitosť a spoločnosť sa zaviazala viac investovať do bezpečnosti.

Zdroj: thenextweb.comthesun.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook ochrana Digital dáta sukromie video foto GDPR peniaze Instagram aplikácia

2 komentáre

Buni reakcia na: Pre nedávny veľký únik dát môže EÚ vyrubiť Facebooku astronomickú pokutu. Pre Zuckerberga aj Facebook je to však len „omrvinka“

3.10.2018 18:10
Tu sa hovorí akoby na Facebooku boli slušní ľudia, ktorých treba chrániť. :) Socialistická EU si opäť pletie termíny, aj keď má skonštruované tie priemyselné propagandistické tábory (v prostredí Sovietskeho zväzu Prognostický ústav) na svoju záchovu, platené draho z daní ľudí. Odpočiatku chodili na Facebook rovnakí a ešte nebezpečnejší, než je charakter tohto vzatia si údajov o nich (Facebookom); z tohto hľadiska robí Facebook (keďže je to technologický nástroj) bezpečnostnú činnosť, preto je progresívny, čo robí dnes málokto, pretože pod bezpečnosťou si predstavuje nie malá časť obyvateľstva múry, drôty, vojenský tábor ako v čínskom komunizme. Na Facebooku mali otvorené brány, no nikto s nimi nič nerobil. Samozrejme, že socialisti aj slovenskí, budú kritizovať Facebook a pridržia sa aj sukne EU, aby sa vyžalovali, ale svojich teroristov v obrovských číslach, nebudú kritizovať. Každý vie, že niečo také sa tam muselo diať podľa samotného verejného, oficiálneho nastavenia Facebooku od jeho vzniku. Kto by išiel do takejto spoločnosti zdieľať verejne svoj súkromný obsah, len magor (nech sa nik neurazí). Problém však je, že takých je mnoho a to Facebook, ktorý je v skutočnosti medzi nimi najslušnejší od začiatku využil. -Prezradil sa jeden problém Facebooku, jéj, ale však je prachatý, tak mu treba.- Facebook by mal naopak vyčítať EU ako si ilegálne nakradla v Eurovale počas fiktívnej krízy, ktorej sa klaňali všetci socialisti a komunisti a boli jej vďační, nielen tí grécki, že im umožnila ďalej kradnúť, veď to nie oni, to ona a teraz to ide EU týmto komunistom splácať - povolenie kradnúť na clách a daniach z krvavého, teroristického čínskeho tovaru (Imrecze); Facebook tam má o nich určite nejaké záznamy. Keď nejakí proEU alebo proEAU socialisti ukradnú účty, životne dôležité osobné informácie o ľuďoch nikomu to nevadí, ešte sú z nich produkovaní hrdinovia, i keď pracovali v spoločnostiach, ktoré oficiálne neboli nastavené ako Facebook, ale naopak majú z princípu udržiavať osobné informácie o klientoch ako tajomstvo a je produktívne, keď takýchto "dobrákov" Facebook kontroluje. Nejde o nič nové, obyčajné sabotáže, vykrádanie a terorizmus, kam radíme i tie nuly, čo ich podporujú - mali dávno sedieť v Supermaxe. USA sú ešte príliš tolerantné, čím neskôr prestanú takými byť, tým horšie, pretože boľševici si to istia enormným rozmnožovaním; akékoľvek výhovorky sú nezmysel. Takto aj "deti kvetov" demontovali USA a na Kennedyho bol spáchaný atentát.

Facebook samotný, či Google, Amazon, Microsoft sú úspešné preto, že okrem bezpečnostného prvku majú aj praktickú stránku lepšiu než ostatní, nie je to nejaké súperenie, ale jednoduchý fakt, majú dizajn. Neznášam technikov, ktorí konštruujú pre trh bez praktickosti, ešte aby som si k návodu zohnal ďalší návod, čo malo vyriešiť jedno tlačítko.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať