Pracovné miesta na Slovensku sú najviac ohrozené automatizáciou v rámci krajín OECD

Technológie
2

Stredná a východná Európa bude v nasledujúcich rokoch čeliť významnému vplyvu automatizácie a náhrade mnohých súčasných pracovných miest strojmi. Najvýraznejšie by to podľa najnovších údajov OECD (Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) malo postihnúť práve Slovensko, pričom ohrozených je až 34 % pracovných miest. Najmenší dopad sa očakáva v škandinávskych krajinách, napríklad v Nórsku sa to dotkne len zhruba 6 % súčasných pracovných pozícií. 

Vo všeobecnosti možno povedať, že ohrozená je najmä stredná a východná Európa, dokopy robotizácia výraznejšie zasiahne pracovné miesta v 21 krajinách OECD. Na druhej strane, najmenej postihnuté budú škandinávske krajiny, ale aj Veľká Británia, Severná Amerika či Nový Zéland. 

Regióny, ktoré sa vyznačujú nízkou ohrozenosťou automatizáciou, sú tie, kde sú ľudia s vyšším vzdelaním, majú väčší počet pracovných miest v službách a sú viac urbanizované. Automatizácia pracovných pozícií sa líši aj v regionálnom meradle. Na Slovensku je najviac ohrozených pozícií na západe krajiny, a to až 40 % súčasných miest. Nahradzované by podľa OECD mohli byť menej kvalifikované profesie.

Naopak, profesie ako učitelia, zdravotné sestry, terapeuti, fyzioterapeuti či doktori zostanú vždy nenahraditeľnými. Čím vyššia potreba vzdelania a praxe, tým je menšia pravdepodobnosť náhrady strojmi. 

Roboty majú viacero výhody. Nie sú PN, sú presnejší a podľa vedcov majú menšiu chybovosť. Robotizácia znižuje náklady na platy a zvyšuje zisky podnikom. Podľa štúdie OECD zlepší v nasledujúcich rokoch produktivitu práce a zvýši životnú úroveň. Na druhej strane však nikdy nenahradí odbornejšie a kreatívne pracovné pozície. Medzi ústredné vlastnosti patrí tvorivá práca – písanie, podnikanie alebo vedecké bádanie.

Robotizácia bude v nasledujúcich rokoch veľkou výzvou pre vlády. Na jednej strane prináša vyššie daňové príjmy, na druhej strane je potrebné zabezpečiť pracovné miesta pre ľudí a takisto zabrániť znižovaniu platov. 

Roboty sú podľa európskych odborov nádejou na skrátený pracovný týždeň najmä vo veľkých fabrikách, a to aj pri zachovaní platov. Aktuálne najohrozenejšími pracovnými pozíciami sú pracovníci vo fastfoodoch, v call centrách či obsluhovači strojov. Štúdia OECD ale zároveň tvrdí, že 60 % regiónov v 21 krajinách OECD vytvorilo od roku 2011 viac pracovných miest s nízkym rizikom automatizácie ako tých, ktoré sú výrazne ohrozené náhradou strojmi. 

Začiatkom tohto storočia bolo každý rok zaradených do prevádzky zhruba 100 tisíc priemyselných robotov. V roku 2016 ich bolo vyrobených a zaradených už vyše 300 tisíc.  

Zobrazit Galériu

Slovenská sporiteľňa, a. s.

Všetky autorove články
robot stroj peniaze

2 komentáre

Buni reakcia na: Pracovné miesta na Slovensku sú najviac ohrozené automatizáciou v rámci krajín OECD

25.9.2018 00:09
Ešte jednu vec som chcel doplniť. Prečo sa socialisti tak boja technológií? Je to jednoduché, pretože sa v nich registrujú, odrážajú sa v nich najkrajnejšie možnosti socialistov, v technológiách, ktorých vývoj však nie je ukončený sa odráža ich uzavretá úroveň. Socialisti teda takpovediac akoby majú predstavu toho, čo môžu a čo nie podobne ako stroj, naozaj sú na takej primitívnej úrovni, čo je potrebné uviesť, aby bolo povaha tohto parazitizmu každému známa.

Buni reakcia na: Pracovné miesta na Slovensku sú najviac ohrozené automatizáciou v rámci krajín OECD

24.9.2018 23:09
Keby sme boli v takej situácii, že sa musí pracovať, čo je nezmysel, tak by sme asi boli niekým terorizovaní, že nám niečo hrozí ohľadom práce. Ale keďže žijeme vo svete, tu na Slovensku, kde má jeden človek zodpovednosť za iného, a sú teda vytvorené podmienky na spoločný život, tak nám také niečo nehrozí, alebo nie? Jedine, že by to tak nebolo. V tom prípade pracovná činnosť nie je tou, ktorú nahrádzajú roboti, ale nahrádzajú niečo neľudské, niečo, čo sa vtiera už dlhšiu dobu do spoločnosti - socializmus, ktorý prichádza s predstavou práce ako ohrozenia. Rôzne fantasmagórie ohľadom dosahovania zveličených cieľov vo vývoji neprelepia boľševizmus v spoločnosti a tak sa socializmus skŕčovito bojí technologického vývoja.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať