Image
19.9.2018 0 Comments

Pozor na spamové pasce. Výrazne znížia doručitelnosť e-mailov, alebo rovno zariadia cestu na blacklist

Veľké množstvo správ, ktoré každý deň chodí do e-mailových schránok, je možné bez nadsádky označiť za spam. Pre jeho detekciu sa používajú rôzne postupy a medzi najvýkonnejšie patria takzvané spamové pasce. Ich "zásah" môže znížiť doručiteľnosť e-mailov o desiatky percent, v prípade opakovaného odosielania hrozí i cesta na blacklist.

Spamové pasce majú jediný účel a to nájsť odosielateľa nevyžiadaných e-mailov. Tieto e-mailové adresy nespravujú bežní používatelia, ale predovšetkým firmy v oblasti počítačovej bezpečnosti, prevádzkovateľov blacklistov a väčších poskytovateľov internetových služieb, ktorí chcú zabrániť opakovanému odosielaniu spamu svojim užívateľom.

Zjednodušene, sa dajú spamové pasce rozlíšiť na primárne a recyklované. Primárne spamové pasce sú zámerne vytvorené e-maily, za ktorými nikdy nestál skutočný používateľ. Z takého e-mailu nikdy neuskutočnil žiadnu komunikáciu ani sa sám nepripojil k odberu e-mailov. Môžu byť umiestnené v kóde stránky, kde sa nájde bot vytvorený práve na účely zhromažďovania kontaktov, takže odosielateľ e-mailu na takúto adresu je automaticky braný ako spammer.

Ešte zákernejšie však môžu byť pre odosielateľa recyklované spamové pasce. V tomto prípade ide o skutočnú e-mailovú adresu, ktorú využíval skutočný človek. Ten sa pokojne mohol sám prihlásiť k odberu newsletterov a po čase ju prestať používať, alebo zrušiť. Po tom, čo schránka zanikne, poskytovateľ nejaký času odmieta všetky e-maily, ktoré do nej smerujú. Po nejakej dobe sa môže sám rozhodnúť, že ju zmení na spamovú pascu a začne prijímať e-maily. Odosielateľ automaticky vyberie označenie za spammera.

Existujú aj ďalšie typy spamových pascí. Medzi najčastejšie patria napríklad adresy obsahujúce časté preklepy. Môže to byť chyba skrytá v mene schránke, ale aj v názve domény.

Trefené spamové pasce = blokácia. I trvalá
Trafiť spamovú pascu znamená zhoršenie doručitelnosti o desiatky percent alebo cestu priamo na blacklist, teda úplnú stopku v odoslaní na určitú doménu. Cesta z takejto situácie je veľmi zložitá, nie je nemožná, a preto je lepšie sa spamovým pasciam vyhnúť veľkým oblúkom.

Nikdy nekupujte databázu ani nepoužívate boty pre zber kontaktov
Základným pravidlom je práca s vlastnými a kvalitne zostavenými databázami. "Aj bez platnej legislatývy, ktorá ich nákup a využitie zakazuje, je rozhodne tým najhorším, čo je možné v e-mail marketingu urobiť, práve práca so zoznamami kontaktov od tretích strán. Pravdepodobnosť, že v nich bude spamovaná pasca, sa blíži takmer sto percentám. Podobne sa nedá určite odporúčať ani využívanie rôznych botov na zber kontaktov, pretože práve s nimi tvorcovia spamových pascí počítajú," hovorí Kateřina Fišerová zo SmartEmailingu.

Odstraňujte kontakty, ktoré hlásia nedoručiteľnosť
Na zrušenie konkrétnej e-mailovej schránky odosielateľa newsletteru upozorní správa o nedoručiteľnosti, takzvaný hard bounce. Tieto kontakty by sa mali z databázy ihneď odstrániť. V prípade reaktivácie e-mailu a jeho premeny na spamovú pascu sa tak odosilatel vyhne spúste problémov.

Neaktivné e-mail zmažte. Znižujete riziko a zvyšujete úspešnosť kampane
I keď databáza pôvodne neobsahovala spamovú pascu, môže sa to zmeniť s priebehom času. Dôvodom je práve zmienené pretvorenie neaktivných a zrušených schránok. E-mailové účty, ktoré rok a viac neotvorili žiaden zaslaný e-mail, môžu byť potenciálnou spamovou pascou a je vhodné ich z databázy odstrániť. Popri zníženiu rizika trefení pascí sa navyše odosielatelovi zvýši úspešnosť kampane. Ten, kto nechce kontakty hned mazať, môže využiť znovu reaktivačnú kampaň a neaktivných používateľov znovu pretiahnuť na svoju stranu.

Double opt-in overí adresáty. Naviac vyrieší aj GDPR
Aby bola databáza kontaktov bez potenciálnych rizík, je ideálne používať pri registrácii dvojité overovanie, takzvaný double opt-in. Zadanie e-mailu a následná kontrola pomocou zaslaného odkazu alebo SMS pomôže zaistiť, aby bol v databáze skutočne len ten, kto má záujem o informácie a newslettery. A zabráni odosielaniu e-mailov na neexistujúce adresy v dôsledku preklepu pri zadávaní. Metóda double opt-in je navyše úplne v súlade s pravidlami GDPR o nakladaní s osobnými údajmi.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

DARPA pripravuje v rámci programu Gunslinger projekt „lietajúcej zbrane“

20.02.2020 00:03

V rámci programu Gunslinger sa budú vyvíjať a demonštrovať technológie, ktoré umožnia vytvoriť vzdušný taktický raketový systém, schopný podporiť rôzne misie. Mal by spájať vysokú ovládateľnosť raketo ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá