Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Pozor na falošné žiadosti o priateľstvá na Facebooku a podozrivé príspevky na nástenkách!

Bezpečnosť
0

Americká sociálna sieť Pinterest.com je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcou webovou službou a už aj ona sa stala terčom kyberzločincov. Počet zaregistrovaných používateľov čoskoro presiahne dvadsaťmiliónovú hranicu. V januári 2012 sa Pinterest.com stala dokonca stránkou, ktorá prekročila hranicu 10 miliónov nových používateľov mesačne najrýchlejšie v histórii. Počet jej používateľov rastie i na Slovensku.

adsfasdfasdf.jpg

Pinterest je sociálna sieť založená čisto na vizuálnom obsahu. Slúži na zdieľanie fotografií a obrázkov na tematických nástenkách, na ktoré sa obrázky „pripínajú". Medzi najčastejšie témy patria umenie, móda, dizajn, jedlo, cestovanie, architektúra, autá alebo zaujímavé plagáty.

Rovnako ako všetky ostatné sociálne siete sa i Pinterest nedávno stal terčom kyberzločincov. Používatelia zaznamenali na svojich nástenkách podozrivé príspevky a mnohým používateľom bol zamietnutý prístup na ich účet. Podvodníci totiž ich účty skryli a posielali im obrázky s podozrivými odkazmi.

Takto vyzeral jeden z podozrivých príspevkov na nástenkách používateľov:

adfasdfasdfassss.jpg

Podľa jednej z obetí kyberzločincov sa na profile Pinterest vždy po pár dňoch otvorila nová nástenka s týmito grafickými obrázkami. Po zmene prihlasovacích údajov však problém zmizol.

IT podpora Pinterestu sa o probléme našťastie včas dozvedela a zrušila niekoľko účtov podozrivých zo šírenia spamu. Zároveň informovala existujúcich používateľov o potenciálnom nebezpečenstve a prostredníctvom e-mailu ich nabádala k opatrnosti pri akýchkoľvek podozrivých zmenách na ich účtoch.

„Po tom, čo sme objavili nezvyčajnú aktivitu na Vašej nástenke, odhlásili sme všetkých, ktorí na nej boli prihlásení, a obnovili sme Vaše heslo. Vytvorenie nového hesla ochráni Váš účet i obsah Vašej nástenky," bolo napísané v rozoslaných e-mailoch.

Správcovia sociálnej siete Pinterest pridávajú niekoľko pravidiel, ktorých dodržiavanie vám pomôže zabezpečiť váš účet na Pintereste:

  • Použite bezpečné heslo zložené zo znakov a/alebo čísel.
  • Použite unikátne heslo - nepoužívajte rovnaké heslo na iných webových stránkach.
  • Svoje heslo s nikomu neoznamujte. Pinterest od vás nikdy nebude vyžadovať vaše heslo (e-mailom, SMS správou ani iným spôsobom).
  • Pinterest chce vedieť vaše heslo iba pri prihlasovaní na Pinterest.com alebo do oficiálnej aplikácie. Aplikácie sú vždy zadarmo a sú zverejňované Pinterestom alebo spoločnosťou Cold Brew Labs.
  • Internetová adresa vždy obsahuje Pinterest.com. Existujú aj stránky support.pinterest.com a m.pinterest.com, ale pinterest.čokoľvekiné.com neexistuje! Ak si nebudete istí webovou stránkou, ktorá vyžaduje vaše heslo, navštívte oficiálnu stránku Pinterest.com a prihláste sa tam.
  • Buďte obozretní, keď ste on-line. Nikdy nevypĺňajte osobné informácie v podozrivých dotazníkoch, najmä ak vám ponúkajú niečo, čo znie priveľmi dobre na to, aby to bola pravda.

Falošné žiadosti o priateľstvá na Facebooku

O ostatnom nebezpečenstve, ktoré súvisí s blackhole exploitom na Facebooku, sme vás už informovali. V používateľovom účte sa okrem iného začali objavovať čudné žiadosti o priateľstvo, často od atraktívnych mladých žien so zaujímavými fotografiami.

Niektoré z nich vyzerali napr. takto:

adfsdwwwawr.jpg

Počas prvých šiestich až siedmich hodín bolo odhalených približne 1,3 milióna takýchto podvodov.

asdfwwwareeas.jpg


Podvodné darčekové certifikáty

Nedávno sa znovu objavili spamové e-maily s podvodnými darčekovými certifikátmi. Prezradí ich príloha - namiesto avizovaného certifikátu je totiž priložený súbor s ikonou Adobe PDF a koncovkou EXE, čo by si možno máloktorý používateľ všimol.

asdfasdfaseeeters.jpg

Z toho vyplýva jasné poučenie: Neverte zázračným e-mailom, ktoré vám sľubujú akúkoľvek výhru alebo niečo zadarmo, a nikdy nespúšťajte priložené súbory.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať