Poznáme tímy FIRST LEGO League postupujúce do semifinále v Debrecíne

0

Skončili sa regionálne kolá súťaže FIRST LEGO League. Poznáme tímy postupujúce do semifinále v Debrecíne.

Medzinárodná robotická súťaž FIRST LEGO League pochádza zo Spojených štátov. Vznikla v roku 1998 v spolupráci firmy LEGO Group a združenia FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) a odvtedy sa rozšírila do celého sveta. 

Je to súťaž tímov, ktoré tvorí 3 – 10 žiakov vo veku od 9 – 16 rokov. Každý rok je celosvetovo vyhlásená nová téma a misie, na ktoré sa mladí pripravujú vo svojich triedach/kluboch – stavajú a programujú roboty zo stavebníc LEGO a vypracúvajú výskumný projekt. Ten potom prezentujú v regionálnych kolách.

Súťaž pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených častí: Robot Design, Robot Game, Prezentácia výskumného projektu, Tímová práca (viac info na http://www.fll.sk/sutaz).

Na Slovensku sa súťaž konala prvýkrát v roku 2008, keď sa na jednom regionálnom turnaji stretlo 10 tímov. Tento rok sa žiaci stretli na 7 regionálnych turnajoch. Z 86 súťažiacich tímov postúpilo 10 do semifinálového kola a svoje vedomosti si tak žiaci budú môcť zmerať 4. – 5. 2. 2017 v Debrecíne. Mnohým sa v súťaži darilo, no nie všetkým vyšlo všetko tak, ako mali pripravené. S témou Animal Allies – Zvieratá a ľudia – sa medzi najúspešnejšie tímy zaradili:

  1. Robot Sapiens / ZŠ s MŠ, Ludanice (2. 12. 2016 – Žiar nad Hronom)
  2. Lego Bot / Základná škola s materskou školou Juraja Slávika Neresnického, Dobrá Niva (7. 12. 2016 – Banská Bystrica)
  3. Fire Breathing Rubber Duckies / Gymnázium V. Paulínyho-Tótha, Martin (9. 12. 2016 – Žilina)
  4. IT-PRO-BESST / Súkromná základná škola BESST a Súkromné bilingválne  gymnázium BESST, Trnava (10. 12. 2016 – Bratislava)
  5. R2D2 Team / Vajnory (10. 12. 2016 – Bratislava)
  6. SSOSTA Team / Súkromná stredná odborná škola, Ul. 29. augusta 4812, Poprad  (15. 12. 2016 – Poprad)
  7. Talentum SAP / Nadácia Talentum Cassoviensis Alapítvány, Košice (11. 1. 2017 – Košice)
  8. GALEJE nextgen / Gymnázium, Alejová 1, Košice (11. 1. 2017 – Košice)
  9. RDS Team / Simon´s creActive, Bratislava (12. 1. 2017 – Petržalka)
  10. GamcaBot / Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava (12. 1. 2017 – Petržalka)

Celá myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou.

 „My v Anasofte si uvedomuje, že ak chceme mať zo Slovenska inovatívnu krajinu so zručnými mladými ľuďmi, potrebujeme podporovať vzdelávanie, najlepšie skúsenosťou a hravou formou. Navyše FLL prináša príležitosť pre najlepších cestovať do vyšších kôl súťaže a porovnať sa so svetovou špičkou, čo je pre deti veľká motivácia,“ povedal Michal Hrabovec, prezident spoločnosti ANASOFT APR a zástupca jedného z hlavných partnerov aktivity FLL na Slovensku.

Dalibor Jakuš, zakladateľ portálu Profesia a zástupca druhého hlavného partnera, k tomu dodal: „Rast technológií a umelej inteligencie prinesie v budúcnosti aj sofistikovanejšie pracovné pozície, ktoré budú úzko spojené s technologickým pokrokom, robotizáciou a nanotechnológiami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa spoločnosť Profesia rozhodla podporiť aktivitu FLL, ktorá podnecuje v mladých ľuďoch nielen tímového ducha, ale aj kreativitu, fantáziu a zároveň rozvíja ich kritické myslenie. Veľký potenciál vidíme najmä v tom, že každý účastník má reálnu možnosť vyskúšať si, aké je to, stať sa na chvíľu 'vynálezcom' a členom projektového tímu. Každý z nás má v sebe dieťa, a preto rozvíjanie tvorivosti, hravosti a logického myslenia je efektívna cesta za novými možnosťami a zručnosťami, z ktorých mladí ľudia budú môcť čerpať aj pri vstupe na pracovný trh.“

K ďalším podporovateľom aktivity FLL patria: Nadácia ESET, SWAN, a. s., EDUXE Slovensko, s. r. o., a mediálny partner PC REVUE.

Tí najlepší pokračujú v tomto ročníku ďalej, dolaďujú svoje roboty, prekladajú a nacvičujú prezentáciu výskumného projektu v anglickom jazyku. Pre všetkých však máme dobrú správu: FLL pokračuje aj v ďalšom roku a my sa na vás tešíme už teraz. Témou ročníka 2017/2018 bude Hydro Dynamics.

Registrácia na jubilejný 10. ročník súťaže FLL na Slovensku bude spustená v priebehu apríla 2017. A ak stavebnice LEGO Mindstorms ešte nepoznáte, stále máte dosť času na oboznámenie sa s prácou s nimi i na vytvorenie nového tímu, ktorý môže už koncom roka zamiešať karty medzi najúspešnejšími.

Všetkým, nielen postupujúcim tímom, by sme chceli popriať veľa úspechov a aj zábavy pri získavaní nových vedomostí.

Zdroj: FIRST LEGO League

FIRST LEGO League

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať