Image
11.6.2014 0 Comments

Potrebovali by ste pri práci ďalší pár rúk? Inžinieri z MIT vám ho ponúkajú...

srl3.png Väčšina robotických končatín má poslúžiť ako náhrada za ruku či nohu hendikepovaným ľuďom. Výskumníci z MIT však prišli s inou myšlienkou. Ich robotická končatina má dopĺňať ľudské končatiny pri náročných, problematických a nepohodlných prácach.

Na konferencii International Conference on Robotics and Automation (ICRA) v Hongkongu ukázali videá, ktoré demonštrujú vynález v akcii. Nazvali ho Supernumerary Robotic Limbs (SRLs) čiže mnohopočetné robotické končatiny. Vo videu môžete vidieť použitie v stavebníctve pri montáži stropných komponentov.


Iný (a bežnejší) prípad, keď by sa vám zišli ruky navyše, je otváranie dverí, keď niečo nesiete v rukách.

srl.png

SRLs s dvoma robotickými rukami sa namontuje na plecia používateľa. Každé rameno má 5 stupňov voľnosti a výmenné nastaviteľné koncové efektory. Kompletný systém má hmotnosť 4,5 kg. No keby mal používateľ ovládať robotické ramená rukami, bolo by to v rozpore s účelom celého zariadenia.


SRLs preto stále sledujú pomocou dvoch inerciálnych meracích jednotiek v podobe náramkov pohyb rúk nositeľa a podľa toho sa rozhodujú, čo budú robiť. Tretia meracia jednotka sa nachádza na základni držiaka robota a sleduje orientáciu a pohyb SRLs. Okrem toho SRLs využívajú dáta z gyroskopu a akcelerometra, ktoré priebežne ukladajú, vyhodnocujú a učia sa z nich predpovedať pohyby nositeľa.

Výskumníci z d'Arbeloffovho laboratória pri MIT zasa pracujú na robotickej pomôcke upevniteľnej okolo pása, ktorá poslúži ako ďalší pár nôh v prípade manipulácie s ťažkým nákladom. Veľkú časť výskumu financuje spoločnosť Boeing. Takéto pomôcky by totiž využili jej pracovníci, ktorí pri stavbe a údržbe lietadiel musia často dvíhať ťažké predmety či pracovať dlhodobo v prikrčenej pozícii.

srl2.png

Zdroj: spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Muskova spoločnosť Neuralink spojila mozog opice s počítačom

19.07.2019 00:05

Elon Musk prelomil dlhšie trvajúce ticho ohľadne práce jeho startupu Neuralink, ktorého cieľom je vytvoriť rozhranie medzi ľuďmi a počítačmi, a predstavil najnovší vývoj. Prezradil, že spoločnosť test ...

Výskum 1

Vzácne kovy v elektronike by sa dali nahradiť kombináciou bežných prvkov

17.07.2019 00:15

Pri výrobe solárnych panelov, mobilných telefónov či LED žiaroviek sú potrebné niektoré vzácne prvky, ktoré sa na našej planéte vyskytujú v malom množstve, a preto sú drahé. Medzinárodný tím výskumní ...

Výskum 12

Štúdia: Rozsiahla obnova lesov by mohla výrazne spomaliť globálne otepľovanie

10.07.2019 00:05

Už neraz sme počuli, že výsadba stromov môže pomôcť zachrániť svet pred globálnym otepľovaním. Teraz sú k dispozícii aj údaje o tom, že ak vysadíme správne druhy stromov v správnych pôdnych typoch po ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá