Image
11.6.2014 0 Comments

Potrebovali by ste pri práci ďalší pár rúk? Inžinieri z MIT vám ho ponúkajú...

srl3.png Väčšina robotických končatín má poslúžiť ako náhrada za ruku či nohu hendikepovaným ľuďom. Výskumníci z MIT však prišli s inou myšlienkou. Ich robotická končatina má dopĺňať ľudské končatiny pri náročných, problematických a nepohodlných prácach.

Na konferencii International Conference on Robotics and Automation (ICRA) v Hongkongu ukázali videá, ktoré demonštrujú vynález v akcii. Nazvali ho Supernumerary Robotic Limbs (SRLs) čiže mnohopočetné robotické končatiny. Vo videu môžete vidieť použitie v stavebníctve pri montáži stropných komponentov.


Iný (a bežnejší) prípad, keď by sa vám zišli ruky navyše, je otváranie dverí, keď niečo nesiete v rukách.

srl.png

SRLs s dvoma robotickými rukami sa namontuje na plecia používateľa. Každé rameno má 5 stupňov voľnosti a výmenné nastaviteľné koncové efektory. Kompletný systém má hmotnosť 4,5 kg. No keby mal používateľ ovládať robotické ramená rukami, bolo by to v rozpore s účelom celého zariadenia.


SRLs preto stále sledujú pomocou dvoch inerciálnych meracích jednotiek v podobe náramkov pohyb rúk nositeľa a podľa toho sa rozhodujú, čo budú robiť. Tretia meracia jednotka sa nachádza na základni držiaka robota a sleduje orientáciu a pohyb SRLs. Okrem toho SRLs využívajú dáta z gyroskopu a akcelerometra, ktoré priebežne ukladajú, vyhodnocujú a učia sa z nich predpovedať pohyby nositeľa.

Výskumníci z d'Arbeloffovho laboratória pri MIT zasa pracujú na robotickej pomôcke upevniteľnej okolo pása, ktorá poslúži ako ďalší pár nôh v prípade manipulácie s ťažkým nákladom. Veľkú časť výskumu financuje spoločnosť Boeing. Takéto pomôcky by totiž využili jej pracovníci, ktorí pri stavbe a údržbe lietadiel musia často dvíhať ťažké predmety či pracovať dlhodobo v prikrčenej pozícii.

srl2.png

Zdroj: spectrum.ieee.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Žeby adamantium? Nová lesklá a magnetická forma čistého uhlíka oslňuje svojím potenciálom

14.11.2019 00:15

Vedci hovoria, že „šťastná náhoda“ priniesla novú, stabilnú formu čistého uhlíka vyrobenú z lacných surovín. Podobne ako diamant či grafén má tento materiál mimoriadne fyzikálne vlastnosti. Je tvrdší ...

Výskum

Znížením rýchlosti lodí by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov

12.11.2019 07:30

Podľa novej štúdie  by zníženie rýchlosti lodí mohlo mať priaznivý dosah na ľudí, prírodu a klímu. Zníženie o 20 % by mohlo obmedziť emisie skleníkových plynov, ale aj ďalších znečisťujúcich látok, na ...

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá