Image
15.7.2016 0 Comments

Potreba pripojiť sa na internet kdekoľvek a za každú cenu vystavuje cestovateľov rizikám

Na základe prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab potreba mnohých ľudí pripojiť sa na internet, len čo docestujú do zahraničnej destinácie, cez nezabezpečenú Wi-Fi znamená, že riskujú zneužitie svojich osobných dát.

Výsledky prieskumu, do ktorého sa zapojilo 11 850 ľudí z Európy, Ruska, Latinskej Ameriky, USA a Ázie a Tichomoria, poukazujú na to, že kyberkriminalita sa používateľom nevyhýba ani na cestách. Jednoducho čoraz viac cestovných informácií (od máp a potvrdení hotelových rezervácií až po informácie o check-ine plánovaného letu či o palubnom lístku) je uložených on-line a medzinárodní cestovatelia nemajú inú možnosť než pripojiť sa na internet hneď po prílete. Mnohí radšej použijú dostupnú Wi-Fi, ako by riskovali roamingové ceny za prenesené dáta, a to aj napriek tomu, že sami seba vystavujú riziku.

V prípade európskych cestovateľov v momente, keď opúšťajú letisko, je až 40 % z nich on-line, a to najmä z dôvodu, aby dali svojej rodine a blízkym vedieť, že bezpečne pristáli (67 %). Vyše tretiny (35 %) využíva pripojenie na internet, aby si mohli stiahnuť cestovné informácie. Čoraz častejšie sa ihneď pripájame na internet aj z pracovných dôvodov (27 %), prípadne nás zaujímajú novinky na sociálnych sieťach (29 %). Jeden z troch používateľov (33 %) dokonca vníma pripojenie sa on-line, len čo je to možné, ako inštinktívnu potrebu. 

Naše správanie vychádza najmä z faktu, že keď sme doma, sme automaticky pripojení na internet a pri cestovaní do zahraničia sa tak ani nezamýšľame nad tým, kde a ako sa na internet pripájame či kto by nás mohol „sledovať“. Takmer tri štvrtiny (74 %) európskych cestovateľov sa na internet pripája cez nezabezpečené siete Wi-Fi, ktoré sú voľne dostupné na verejných miestach, ako sú letiská, hotely, kaviarne či reštaurácie.

No mimo domova a dôveryhodných sietí je to práve náš nedostatok pozornosti venovaný ochrane a zabezpečeniu sietí, ktorý stále nahráva kyberkriminálnikom. Takmer jeden z piatich európskych cestovateľov (19 %) sa stal obeťou kyberzločinu – len na porovnanie, len 4 % sa stali obeťou klasického zločinu.

Tento výsledok nie je až taký prekvapivý, keďže naše digitálne návyky sa len málokedy menia, keď cestujeme, a to aj napriek tomu, že sme v oveľa väčšej miere vystavení nezabezpečeným verejným sieťam. Niektorých európskych cestovateľov to nezastaví ani pri využívaní internet bankingu (44 %) či nákupoch on-line (29 %).  


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Najlepšie a najhoršie krajiny podľa úrovne nakladania s odpadom

26.09.2019 00:00

Rebríček The Global Waste Index vyhodnocuje krajiny OECD z pohľadu environmentálnych dopadov ich nakladania s odpadom. Index analyzuje najbežnejšie metódy spracovania odpadu a udeľuje im pozitívne ale ...

Prieskumy trhu

Gartner: Mobilné telefóny čaká najhorší rok v histórii

29.07.2019 00:05

Celosvetové dodávky koncových zariadení - PC, tabletov a mobilných telefónov - dosiahnu v tomto roku podľa odhadu analytikov spoločnosti Gartner 2,2 miliardy kusov, čo bude predstavovať pokles 3,3% op ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Lojalita značke Apple klesla pri iPhonoch na historické minimum

22.07.2019 00:10

Výsledky nedávno uskutočneného prieskumu spoločnosti BankMyCell hovoria, že používanie iPhonov bolo v minulom roku o 15 percent nižšie. BankMyCell od októbra sledoval 38 000 ľudí, ktorí nakupujú či pr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019