Image
15.7.2016 0 Comments

Potreba pripojiť sa na internet kdekoľvek a za každú cenu vystavuje cestovateľov rizikám

Na základe prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab potreba mnohých ľudí pripojiť sa na internet, len čo docestujú do zahraničnej destinácie, cez nezabezpečenú Wi-Fi znamená, že riskujú zneužitie svojich osobných dát.

Výsledky prieskumu, do ktorého sa zapojilo 11 850 ľudí z Európy, Ruska, Latinskej Ameriky, USA a Ázie a Tichomoria, poukazujú na to, že kyberkriminalita sa používateľom nevyhýba ani na cestách. Jednoducho čoraz viac cestovných informácií (od máp a potvrdení hotelových rezervácií až po informácie o check-ine plánovaného letu či o palubnom lístku) je uložených on-line a medzinárodní cestovatelia nemajú inú možnosť než pripojiť sa na internet hneď po prílete. Mnohí radšej použijú dostupnú Wi-Fi, ako by riskovali roamingové ceny za prenesené dáta, a to aj napriek tomu, že sami seba vystavujú riziku.

V prípade európskych cestovateľov v momente, keď opúšťajú letisko, je až 40 % z nich on-line, a to najmä z dôvodu, aby dali svojej rodine a blízkym vedieť, že bezpečne pristáli (67 %). Vyše tretiny (35 %) využíva pripojenie na internet, aby si mohli stiahnuť cestovné informácie. Čoraz častejšie sa ihneď pripájame na internet aj z pracovných dôvodov (27 %), prípadne nás zaujímajú novinky na sociálnych sieťach (29 %). Jeden z troch používateľov (33 %) dokonca vníma pripojenie sa on-line, len čo je to možné, ako inštinktívnu potrebu. 

Naše správanie vychádza najmä z faktu, že keď sme doma, sme automaticky pripojení na internet a pri cestovaní do zahraničia sa tak ani nezamýšľame nad tým, kde a ako sa na internet pripájame či kto by nás mohol „sledovať“. Takmer tri štvrtiny (74 %) európskych cestovateľov sa na internet pripája cez nezabezpečené siete Wi-Fi, ktoré sú voľne dostupné na verejných miestach, ako sú letiská, hotely, kaviarne či reštaurácie.

No mimo domova a dôveryhodných sietí je to práve náš nedostatok pozornosti venovaný ochrane a zabezpečeniu sietí, ktorý stále nahráva kyberkriminálnikom. Takmer jeden z piatich európskych cestovateľov (19 %) sa stal obeťou kyberzločinu – len na porovnanie, len 4 % sa stali obeťou klasického zločinu.

Tento výsledok nie je až taký prekvapivý, keďže naše digitálne návyky sa len málokedy menia, keď cestujeme, a to aj napriek tomu, že sme v oveľa väčšej miere vystavení nezabezpečeným verejným sieťam. Niektorých európskych cestovateľov to nezastaví ani pri využívaní internet bankingu (44 %) či nákupoch on-line (29 %).  


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu 2

Nie každý absolvent je na trhu práce žiadaný. Toto je rebríček vysokých škôl podľa záujmu zamestnávateľov

14.06.2019 13:51

Zamestnávatelia potrebujú nových ľudí. Informácia, ktorú počuť z každého jedného rohu, však nemusí znamenať, že firmy sa pobijú o všetkých absolventov vysokých škôl. Analýza Profesie ukazuje, že nie o ...

Prieskumy trhu 3

Slovenskí vedci: Naša práca na Slovensku nie je docenená, no nevzdávame sa

17.04.2019 00:15

Čo trápi slovenských výskumníkov a v čom vidia budúcnosť slovenskej vedy? Odpovede na tieto otázky sa pokúsila získať Nadácia ESET v rámci nového ocenenia ESET Science Award. Vyplynulo z neho, že vedc ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá