Image
12.6.2019 0 Comments

Poradňa IT experta

Aké typy cloudových databáz sa hodia na ukladanie štruktúrovaných relačných údajov, neštruktúrovaných údajov, binárnych a multimediálnych súborov?

Klasické relačné databázy sú vhodné najmä na ukladanie štruktúrovaných dát s pevnou dátovou schémou. Databáza typu noSQL, naopak, poskytuje dynamickú schému, vďaka čomu umožňuje ukladať dáta bez vopred definovanej štruktúry, ako sú multimediálne alebo iné neštruktúrované dáta. Súčasné veľké ­cloudové platformy ponúkajú široké možnosti z oboch svetov, prípadne ich kombináciu vo forme hybridných databázových systémov.

Aký je rozdiel v nárokoch na správu a zabezpečenie pri cloudových službách IaaS, PaaS, SaaS, prípadne BPaaS?

Nároky na správu a zabezpečenie cloudových služieb podľa rôznych prevádzkových modelov musia vychádzať z charakteru konkrétneho modelu. Typický príklad môže byť IaaS (infraštruktúra ako služba), kde treba implementovať bezpečnosť veľmi komplexne – od sieťovej bezpečnosti (firewally) až po aplikačnú bezpečnosť. Pri tomto prevádzkovom modeli je navyše všetko v rukách zákazníka. Zodpovednosť poskytovateľa IaaS sa končí zvyčajne vtedy, keď sú zdroje pre IaaS k dispozícii a zároveň je zabezpečené, aby prípadná bezpečnostná chyba spôsobená zákazníkom neohrozila celý cloud. Všetko ostatné už má na starosti zákazník, ak nie je zmluvne dohodnuté niečo iné. Na porovnanie – model typu SaaS (softvér ako služba) je taký prevádzkový model, pri ktorom má prevádzkovateľ cloudu a služieb nad ním na starosti bezpečnosť všetkého – od infraštruktúry až po dáta v aplikácii. Ostatné prevádzkové modely sú rôznou kombináciou požiadaviek na bezpečnosť a rozloženie zodpovednosti medzi prevádzkovateľa a zákazníka.

Ako dlho trvá migrácia informačných systémov stredne veľkej firmy do cloudu (ERP + CRM + HR)? Takáto migrá­cia je príležitosť na konsolidáciu IT. Čo by ste firmám odporúčali?

Migrácia informačných systémov sa mení z prípadu na prípad. Pri systémoch CRM a HR je prechod do cloudových služieb jednoduchý a vykoná sa za niekoľko dní po príprave prostredia. V prípade systému ERP je analýza súčasného využívania a nasadenia ERP dôležitý predpoklad na úspešný prechod do ­cloudových služieb. Dôvodom môžu byť rôzne prepojenia s výrobnými strojmi, pokladňami a inými zariadeniami, ku ktorým pri plánovaní migrácie do cloudu treba pristupovať individuálne. Odporúčame kombináciu dostatočnej analýzy prostredia s výberom skúseného partnera, ktorý zabezpečí jednoduchý a bezpečný prechod do cloudu.

Najproblematickejšie sú klientske ­počítače pracovníkov. Pre aké scenáre sa hodí virtualizovaný desktop, tenký či nulový klient?

Dnes už v podstate neexistuje scenár, ktorý by nebol vhodný pre riešenie VDI (Virtual ­Desktop Infrastructure). Najzložitejšie je v prostredí VDI riešenie scenárov s grafickým výkonom pre konštrukčné firmy, strihové alebo grafické štúdiá. Tieto scenáre sú dnes plne implementované práve technológiou VDI a v prevádzke niekoľko rokov. Jediný obmedzujúci faktor pre riešenie VDI je internetové pripojenie a jeho kvalita. Aj v tomto prípade má však VDI funkcie, ktoré automaticky zisťujú, aká je kvalita pripojenia, a dynamicky menia ­nastavenia tak, aby bolo fungovanie virtuálneho desktopu ­dostatočne kvalitné  s ohľadom na požiadavky koncového ­používateľa.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako vypnúť rozmazané pozadie obrazovky prihlásenia vo Windows 10

12.06.2019 14:15

Jedna z grafických zmien, ktorú priniesla nová májová verzia Windows 10 (1903), je dizajnové rozostrenie obrázka pozadia prihlasovacej obrazovky. Microsoft tento krok odôvodnil tým, že to umožňuje lep ...

Ako na to

ZONER: Zatvorené oči na skupinovej fotke? Pomôže vám modul Editor

12.06.2019 13:59

Skupinová fotografia na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá záležitosť. Zoženiete ľudí na jedno miesto, zavoláte „úsmev, prosím“ a vyfotíte desať snímok. Ibaže doma pri počítači zistíte, že na každej fo ...

Ako na to

Užitočné SW nástroje

12.06.2019 13:50

ApowerCompress v1.0.1.5 Určenie: aplikácia na kompresiu bitmapových obrázkov, videosúborov a dokumentov vo formáte PDF Vlastnosti: program slúži na kompresiu rôznych typov multimediálnych súborov ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button