Ponožky poháňané močom môžu poslať správu v prípade núdze
Vedci vynašli high-tech ponožky, ktoré po naplnení močom a aktivovaní kráčaním používateľa produkujú dostatok energie na odoslanie správy. Vynálezcovia z University of the West of England v Bristole tvrdia, že by sa mohli použiť na zaslanie súradníc osoby v núdzi, ktorá potrebuje pomoc (a zrejme aj čisté ponožky), záchrannému tímu.
„Chceli sme, aby bol systém úplne sebestačný, poháňaný len ľudskou silou - za použitia moču ako paliva a pôsobenia nohy ako čerpadla," povedal profesor Ioannis Ieropoulos, ktorý viedol výskum. „Táto práca otvára možnosti využitia odpadu na napájanie prenosnej a nositeľnej elektroniky."
V ponožkách je osadených 24 miniaturizovaných mikrobiálnych palivových článkov (microbial fuel cells - MFC), ktoré sú aktivované čerstvým močom. Ten sa dostáva do ponožky pomocou trubice v oblasti päty, odtiaľ cirkuluje okolo článkov, keď nositeľ kráča, a nabíja drobné batérie.
Bežne sa takéto systémy spoliehajú pri cirkulácii moču v palivových článkoch na čerpadlo poháňané zo siete, ale vedci chceli dokázať, že by sa to dalo uskutočniť aj prostredníctvom ľudskej činnosti.
Tím už skôr preukázal, že je možné napájanie mobilného telefónu pomocou podobnej technológie.
V experimente, ktorý bol publikovaný v časopise Bioinspiration and Biomimetics, boli mäkké rúrky umiestnené do ponožiek pod pätu na zabezpečenie pravidelnej cirkulácie tekutiny pri chôdzi. Tento systém generuje dostatok elektrickej energie pre jednotku, ktorá bola schopná každé dve minúty bezdrôtovo poslať správu do riadiaceho strediska.
Mikrobiálne palivové články využívajú baktérie na výrobu elektriny z odpadových tekutín. Vedci tvrdia, že táto technológia môže využívať akúkoľvek formu organického odpadu a premeniť ju na užitočnú energiu bez potreby fosílnych palív, ide teda o zelenú technológiu. Podľa profesora Ieropoulosa výskum „otvára možnosti" na používanie moču na napájanie nositeľných zariadení (wearables).
Tak čo poviete, nie je to ideálny vianočný darček pre osobu, ktorá už všetko má? Azda okrem sebaúcty...
Zdroj: telegraph.co.uk
Mohlo by Vás zaujímať
Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to
Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...
Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom
Špeciálny projekt Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností pre každodenný život, čím sa stáva neodmysliteľnou súčas ...
Nový čínsky múr bol vytlačený na 3D tlačiarni
V čínskom meste Su-čou majú múr, ktorý sa líši od všetkých ostatných na svete. Podľa článku publikovaného na 3D Printing Media Network čínska stavebná spoločnosť Winsun tu dokončila výstavbu 3D tlačen ...
Žiadne komentáre