Image
11.10.2019 0 Comments

„Strojové videnie“ dokáže pomocou rádiových vĺn rozoznať činnosť človeka za stenou

Strojové videnie má lepšiu schopnosť rozoznávať ľudí, tváre a objekty ako človek. Dokáže dokonca rozoznať aj niektoré druhy činností, hoci nie tak dobre ako ľudia. No problém spôsobuje, keď sú ľudia, tváre či predmety niečím prekryté, prípadne sa zhoršia svetelné podmienky. Existuje však aj ďalšia časť elektromagnetického spektra, ktorá netrpí rovnakým obmedzením. Rádiové vlny prechádzajú cez steny a šíria sa, či je noc, alebo deň.

Vedci preto vyvinuli rôzne spôsoby použitia rádiových signálov Wi-Fi, aby videli za zatvorené dvere. Rádiové snímky a snímky zhotovené pomocou viditeľného svetla však majú isté komplementárne výhody a nevýhody. Tianhong Li a jeho kolegovia z MIT teraz našli spôsob, ako pomocou snímok s viditeľným svetlom naučiť systém rádiového videnia rozpoznávať činnosť ľudí. Ide o model neurónovej siete, ktorý dokáže detegovať ľudskú činnosť za stenami a inými prekážkami a v zlých svetelných podmienkach.

Ich metóda využíva šikovný trik. Zhotovili videozáznamy rovnakej scény pomocou viditeľného svetla aj rádiových vĺn. Systémy strojového videnia už dokážu rozpoznať ľudskú činnosť podľa snímok viditeľného svetla. Ďalším krokom je teda vytvoriť korelácie medzi týmito snímkami a rádiovými snímkami tej istej scény.

Problémom bolo zabezpečiť, aby sa proces učenia zameriaval na pohyby ľudí, a nie na iné aspekty, napr. pozadie. Preto vedci zaviedli medzistupeň, v ktorom stroj generuje 3D modely s figúrkami reprodukujúcimi činy ľudí v scéne. Týmto spôsobom sa systém naučí najprv rozpoznávať činnosť vo viditeľnom svetle a potom rozpoznať pomocou rádiových vĺn rovnakú činnosť, ktorá sa uskutočňuje v tme alebo za stenou.

Takýto systém má významný potenciál – možno ho nasadiť v prípadoch, kde zobrazovanie pomocou viditeľného svetla zlyháva, ale aj tam, kde sa kladie dôraz na ochranu súkromia. Nedokáže totiž rozpoznávať tváre, a tak nemôže ľudí identifikovať. Preto je vhodný na integráciu do inteligentných domácich systémov. Dal by sa použiť napríklad na monitorovanie domu staršieho človeka. Bol by schopný detegovať jeho pád a upozorniť príslušné služby bez ohrozenia súkromia.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Jednoduchá robotická konštrukcia dokáže simulovať hmatovú spätnú väzbu vo VR

22.10.2019 00:20

Hoci robotických ramien existuje už veľké množstvo, väčšina z nich je ťažká, drahá a nie je dostupná bežným používateľom. Vedci z Bristolskej univerzity sa to snažia zmeniť. Vyvinuli prvý systém, ktor ...

Výskum

Vedci vytvorili plod myši bez spermií a vajíčok. Čo bude nasledovať?

22.10.2019 00:05

Čínski vedci už v roku 2016 úspešne vytvorili spermie myší z kmeňových buniek, ktoré potom použili na oplodnenie obyčajných vajíčok a na produkciu zdravých mláďat. Minulý rok ďalší tím z Číny manipul ...

Výskum

Nové televízory môžu byť lacnejšie. Umožní to technológia QD-OLED

21.10.2019 00:15

Spoločnosť Samsung Display oznámila, že chce investovať 11 miliárd dolárov do výskumu, vývoja a výroby televíznych panelov QD-OLED. Do roku 2025 v plánuje vybudovať dve výrobné linky QD-OLED v Južnej ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019