Image
11.10.2019 0 Comments

„Strojové videnie“ dokáže pomocou rádiových vĺn rozoznať činnosť človeka za stenou

Strojové videnie má lepšiu schopnosť rozoznávať ľudí, tváre a objekty ako človek. Dokáže dokonca rozoznať aj niektoré druhy činností, hoci nie tak dobre ako ľudia. No problém spôsobuje, keď sú ľudia, tváre či predmety niečím prekryté, prípadne sa zhoršia svetelné podmienky. Existuje však aj ďalšia časť elektromagnetického spektra, ktorá netrpí rovnakým obmedzením. Rádiové vlny prechádzajú cez steny a šíria sa, či je noc, alebo deň.

Vedci preto vyvinuli rôzne spôsoby použitia rádiových signálov Wi-Fi, aby videli za zatvorené dvere. Rádiové snímky a snímky zhotovené pomocou viditeľného svetla však majú isté komplementárne výhody a nevýhody. Tianhong Li a jeho kolegovia z MIT teraz našli spôsob, ako pomocou snímok s viditeľným svetlom naučiť systém rádiového videnia rozpoznávať činnosť ľudí. Ide o model neurónovej siete, ktorý dokáže detegovať ľudskú činnosť za stenami a inými prekážkami a v zlých svetelných podmienkach.

Ich metóda využíva šikovný trik. Zhotovili videozáznamy rovnakej scény pomocou viditeľného svetla aj rádiových vĺn. Systémy strojového videnia už dokážu rozpoznať ľudskú činnosť podľa snímok viditeľného svetla. Ďalším krokom je teda vytvoriť korelácie medzi týmito snímkami a rádiovými snímkami tej istej scény.

Problémom bolo zabezpečiť, aby sa proces učenia zameriaval na pohyby ľudí, a nie na iné aspekty, napr. pozadie. Preto vedci zaviedli medzistupeň, v ktorom stroj generuje 3D modely s figúrkami reprodukujúcimi činy ľudí v scéne. Týmto spôsobom sa systém naučí najprv rozpoznávať činnosť vo viditeľnom svetle a potom rozpoznať pomocou rádiových vĺn rovnakú činnosť, ktorá sa uskutočňuje v tme alebo za stenou.

Takýto systém má významný potenciál – možno ho nasadiť v prípadoch, kde zobrazovanie pomocou viditeľného svetla zlyháva, ale aj tam, kde sa kladie dôraz na ochranu súkromia. Nedokáže totiž rozpoznávať tváre, a tak nemôže ľudí identifikovať. Preto je vhodný na integráciu do inteligentných domácich systémov. Dal by sa použiť napríklad na monitorovanie domu staršieho človeka. Bol by schopný detegovať jeho pád a upozorniť príslušné služby bez ohrozenia súkromia.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

17.01.2020 00:20

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije ...

Výskum

Umelá koža dokáže „cítiť“. Uplatnenie nájde v mäkkej robotike

17.01.2020 00:10

Adhezívna hydrogélová pokožka AISkin (Artificial Ionic Skin), ktorú nedávno vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity, je autonómna a môže zaznamenávať pocity bez toho, že by bola kamkoľvek zapojená. ...

Výskum

Transparentné piezoelektriká môžu priniesť priesvitných robotov a dotykové displeje bez potreby napájania

17.01.2020 00:05

Ak sú niektoré kryštalické materiály zasiahnuté elektrickým prúdom, zmenia tvar. Tieto tzv. piezoelektrické materiály sa už desaťročia využívajú pri ultrazvukovom lekárskom snímaní; sú totiž také citl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá