ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Video: Polícia začala v službe používať robotického psa Spot

0

Štátna polícia v Massachusetts sa stala prvou organizáciou na presadzovanie práva, ktorá používa robotického psa s názvom Spot. Spoločnosť Boston Dynamics uviedla na trh štvornohého robota v septembri. Jeden robot bol na 90 dní pridelený protibombovému oddielu, aby sa zistilo, ako bude Spot fungovať v prostredí, kde sa nachádzajú bomby a nebezpečné materiály alebo podozrivé osoby.

Jeho úlohou bolo priblížiť sa k objektu a skontrolovať ho, aby ľudia nemuseli byť vystavení ohrozeniu. Problém je v tom, že zatiaľ nie sú stanovené nijaké pravidlá týkajúce sa použitia robotického psa Spota, čo by mohlo byť tŕňom v oku pre Americký zväz občianskych slobôd (American Civil Liberties Union – ACLU). Štátna polícia ho testovala od 7. augusta do 5. novembra na základe zmluvy o prenájme.

Presadzovanie práva však nie je jediná oblasť, v ktorej by mal Spot pracovať. Užitočný by mohol byť aj pre ropný a plynárenský priemysel, stavebníctvo či v prostredí s nebezpečnými chemikáliami, kde by po vybavení potrebnými senzormi mohol zisťovať problémy. Tu sa už rôzne roboty využívajú viac rokov, ale Spot medzi nimi vyniká svojou mobilitou, pretože zvládne všetky typy terénu. Spot by sa však nemal používať na to, aby fyzicky ubližoval ľuďom alebo ich zastrašoval. Boston Dynamics to zahrnul aj do svojich používateľských príručiek.

Zdroj: edition.cnn.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot technika ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať