Polícia chce použiť zvukové záznamy z reproduktora Amazon Echo ako dôkazy pri vyšetrovaní vraždy

0

Pozor na to, čo hovoríte pri svojom reproduktore Amazon Echo. Vaše slová môžu byť zaznamenané a použité proti vám na súde.

Polícia štátu Arkansas pri vyšetrovaní vraždy v Bentonville poslala na Amazon.com súdny príkaz na vydanie zvukových a iných záznamov z reproduktora Echo patriaceho Jamesovi Andrewovi Batesovi, ktorý bol obvinený začiatkom tohto roka z vraždy prvého stupňa.

Bates mal vo svojom dome aj niekoľko zariadení Smart Home, napr. inteligentný vodomer. Ten ukázal, že v noci, keď sa v Batesovej vírivke našlo mŕtve telo, bolo použitých 140 litrov vody, polícia sa domnieva, že bola použitá na odplavenie dôkazov o zločine, ktorý sa stal na terase. Skúmanie vodomeru a žiadosť o vydanie uložených informácií z reproduktora Echo vyvoláva otázky o ochrane  osobných údajov.  

Zariadenie Amazon Echo neustále načúva a čaká na povel na „prebudenie“ ("Alexa" alebo "Amazon"), po jeho zaznení zaznamená akýkoľvek príkaz alebo dopyt a nahráva ich na vzdialené servery spoločnosti Amazon.com. Polícia predpokladá, že tieto záznamy Amazon uchováva a môžu sa použiť ako dôkazy vo vyšetrovanom prípade.

Reproduktor Echo však má podobne ako jeho menší súrodenec Google Home tlačidlo Mute, ktoré možno stlačiť, ak nechcete, aby prístroj načúval. Navyše Amazon aj Google umožňujú používateľom mazať hlasové záznamy. Používateľom však neostáva iné ako veriť slovám firiem, že ich zariadenia vôbec nerobia záznamy, ak sú vypnuté alebo neboli prebudené kľúčovým slovom.

Podľa vyjadrenia Googlu všetky zariadenia s funkciou Google Assistant sú navrhované so zreteľom na súkromie. „Google ukladá hlasové dopyty iba po rozpoznaní kľúčového výrazu OK Google alebo Hey Google. Detekcia kľúčového výrazu sa uskutočňuje lokálne na zariadení Google Home cez krátky úryvok dát z mikrofónu. Ak kľúčové slová nie sú v úryvku detegované, úryvok sa okamžite zlikviduje. Ak sú kľúčové slová rozpoznané, údaje vrátane obsahu dopytu sa odosielajú na servery Googlu na analýzu a uloženie do histórie osobných aktivít.“

Podľa Amazonu Echo zaznamenáva zvuk a streamuje ho do cloudu iba po tom, čo zariadenie rozpozná slovo "Alexa".  Vtedy krúžok v hornej časti zariadenia zmodrie, aby vizuálne indikoval, že zvuk je nahrávaný. Tieto krátke klipy sú potom uložené v cloude, kým ich zákazník neodstráni buď jednotlivo, alebo všetky naraz. Navyše mikrofóny na zariadení Echo možno kedykoľvek ručne vypnúť.

Zdroj: http://venturebeat.com

https://www.engadget.com

Redakcia

Všetky autorove články
Amazon Echo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať