Pohľad do sveta nových médií a digitálneho umenia na festivale Art & Tech Days

Tlačové správy
0

Festival mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry Art & Tech Days sa v Košiciach uskutoční po štvrtýkrát. Viac než dve desiatky podujatí, výstav, či inštalácií umožnia návštevníkom vytvoriť si predstavu o tom, čo môže vzísť zo spojenia umenia a moderných technológií.

Technológie sú neodmysliteľnou súčasťou každodenného života a postupne zasahujú do ďalších oblastí fungovania spoločnosti. Mnohí umelci sa tomuto trendu rýchlo prispôsobujú. Nielenže technológie využívajú, ale častokrát ich aj sami vyvíjajú. Tak vznikla oblasť mediálneho umenia, ktorú chcú organizátori Art & Tech Days približovať čoraz širšiemu publiku. Sú presvedčení, že má obrovský potenciál osloviť súčasného človeka digitálnej éry.

Tohto roku bude pozornosť festivalu a najmä ústrednej konferencie upriamená na tému jazyka a komunikácie. „Jazyk je základom interakcie medzi ľuďmi a my si kladieme otázku, čo sa stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér,“ hovorí Michal Hladký, riaditeľ neziskovej organizácie Creative Industry Košice, ktorá stojí za festivalom. Presne to preskúmajú jednotliví spíkri na konferencii a umelci v rámci svojich produkcií a inštalácií. „Komunikácia nie je len o slovách, ale aj o interakcii medzi človekom a softvérom, emóciou a kódom, ľudským telom a technológiou, virtuálnou realitou a fyzickým svetom,“ dodáva Hladký.

Dôležitou súčasťou festivalu sú praktické workshopy. Karol Piekarski z Medialab Katowice ukáže, ako môže kultúrna organizácia vďaka zberu dát lepšie plánovať svoju činnosť, Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka, bude facilitovať workshop pre odborníkov v oblasti UX. Nespútaný storytelling povedú profesionálni rozprávači Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace a umelkyňa Mária Júdová predvedie, ako je možné prenášať pohyb a tanec do virtuálnej reality. Deti sa môžu zúčastniť populárneho Zvukodromu s Ferom Királyom, na ktorom sa na chvíľu stanú skladateľmi a dirigentmi digitálneho orchestra.

Okrem populárno-vzdelávacích podujatí si návštevníci budú môcť vyskúšať interaktívne inštalácie a navštíviť kolektívnu výstavu „New Translation“ umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky. 

Výnimočnými udalosťami budú hosťovania dánskeho dua Silicium s vizuálnym koncertom PRIMORDIAL a portugalských umelcov Né Barros a Joaa Martinha Mouru s produkciou CO:LATERAL. Sú to formáty, ktoré do pôsobivého celku spájajú hudbu, interaktívne technológie, pohyb a digitálne vizuály. Produkcie týchto umelcov boli nedávno prezentované na prestížnych svetových podujatiach digitálneho umenia, akými sú napríklad Ars Electronica, NATO Arts Programme, alebo ISEA 2019 – Medzinárodné sympózium elektronického umenia.

Súčasťou Art & Tech Days budú Game Days Košice venované herným vývojárom a festival DAAVS z produkcie košického kolektívu VUNU. Performance umelca Jakuba Ra – Prenatal a piatkový večer Urbsounds v Kunsthalle sú skvelým príkladom, ako ozvláštniť týždňové umelecko-technologické podujatie v meste. 

Art & Tech Days je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa tieto na prvý pohľad odlišné svety stretávajú. Pozvaný je ktokoľvek, kto sa chce dozvedieť viac o súčasných trendoch, či zažiť atraktívny umelecký obsah.

Organizátorom festivalu Art & Tech Days 2019 je nezisková organizácia Creative Industry Košice. Festival sa uskutoční s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu, Fondu na podporu umenia, Visit Košice a Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Zobrazit Galériu

Creative Industry Košice

Všetky autorove články
Art & Tech Days festival umenie technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať