Image
14.4.2018 0 Comments

Podvody s kryptomenami dorazili už aj na Android

Rastúce ceny kryptomien nelákajú len technologických nadšencov, ale aj podvodníkov, zlodejov a hackerov. Platí to pritom rovnako pre klasické počítače, ako aj pre mobilnú platformu Android, na ktorej sa už objavilo niekoľko typov podvodov a škodlivých kódov.

Tie sa dajú rozdeliť do niekoľkých kategórií. Najčastejšie sa objavujú rôzne typy podvodov, ktoré sa snažia obete zmanipulovať, aby útočníkom odovzdali citlivé údaje. Ide najmä falošné aplikácie napodobňujúce legitímne burzy na výmenu kryptomien.

Útočníci zneužívajú fakt, že tieto služby niekedy neponúkajú oficiálnu mobilnú aplikáciu. Stačí im tak ukradnúť logo, grafiku, farby a vytvoriť program, ktorého jediný cieľ je získať prihlasovacie údaje používateľa. Ak obeť odovzdá informácie, vedia sa útočníci dostať do jej konta, ako aj ku kryptomene, ktorú si na účet uložila. Tieto falošné aplikácie často majú vysoké hodnotenia vďaka vyfabrikovaným recenziám.

Príkladom takéhoto správania boli aplikácie vydávajúce sa za kryptoburzu Poloniex, ktoré výskumníci ESETu už niekoľkokrát objavili a nahlásili bezpečnostnému tímu Google Play.

Na veľmi podobnom princípe sú založené aj falošné kryptopeňaženky, no namiesto hesla do účtu idú útočníci priamo po privátnom kľúči alebo fráze. V porovnaní s kryptoburzami je však tento prípad horší v tom, že ak obeť prístupové údaje odovzdá, nemá sa na koho obrátiť so žiadosťou o ich resetovanie, prípadne zablokovanie. Je to podobné, ako keby používateľ dobrovoľne odovzdal kľúče od svojho domu zlodejom a tí ho zvnútra vymknú.

Na Google Play sa už niekoľkokrát objavila falošná aplikácia vydávajúca sa za jednu z najpopulárnejších peňaženiek na kryptomenu ethereum - MyEtherWallet. Na krádež citlivých údajov útočníci používali falošné formuláre imitujúce výzor a grafiku tejto služby. Platí, že podobne ako Poloniex ani MyEtherWallet neponúka žiadnu oficiálnu aplikáciu.

Útočníci zneužívajú zariadenia s Androidom aj na ťažbu kryptomien. No keďže tieto zariadenia a ich procesory nie sú na podobnú činnosť prispôsobené, dochádza k  výrazne rýchlejšiemu vybíjaniu batérie a opotrebeniu hardvéru. Výskumníci škodlivého kódu testovaním navyše dokázali, že ťažba kryptomeny na Androide môže vo výnimočných prípadoch viesť až k jeho fyzickému poškodeniu.

Pomerne často sa objavujú aj mobilné aplikácie, ktoré používateľovi sľubujú ťažbu vybranej kryptomeny, no v skutočnosti je ich jediný účel zobrazovanie reklám. Často takisto nútia používateľa dať im päťhviezdičkové hodnotenie, čím si umelo zlepšujú reputáciu. Nejde síce o škodlivý softvér v pravom zmysle slova, no používateľa sa snažia oklamať, čo ich radí do kategórie nežiaducich.

Ako sa chrániť?

Ak sa chcete vyhnúť mobilným podvodom okolo kryptomien, pristupujte k takýmto aplikáciám s rovnakou opatrnosťou ako k  mobilnému bankovníctvu. Overte si aj to, či daná služba (kryptopeňaženka, kryptoburza atď.) na svojich oficiálnych stránkach skutočne ponúka vlastnú mobilnú aplikáciu.

Ak to vami používaná mobilná kryptoslužba umožňuje, nastavte si v dvojfaktorovú autentifikáciu, aby ste si lepšie chránili svoje účty a citlivé údaje. Pri inštalácii aplikácie z Google Play si tiež všímajte, koľkokrát si ich používatelia v minulosti už stiahli a ako ich hodnotia.

K zabezpečeniu vášho zariadenia s Androidom výrazne prispeje, ak si budete udržiavať jeho operačný systém aj všetky aplikácie aktualizované. Zároveň si vyberte a nainštalujte spoľahlivý mobilný antivírus.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Ako podvodníci skenujú platobné karty a dokážu ukradnúť údaje len tým, že stoja vo vašej blízkosti. A ako im v tom zabrániť

20.04.2018 00:00

Bezkontaktné platenie sa stalo štandardom takmer pre všetky debetné a kreditné karty. Ich popularita však vedie k nepretržitému rozmachu bezkontaktných podvodov. Niektoré telefóny fungujú zároveň aj a ...

Bezpečnosť

Internetové služby uľahčujú prácu aj hekerom

10.04.2018 09:31

Ako nájsť ihlu v kope... ihiel? Kybernetickí zločinci znova objavili čaro legitímnych internetových služieb. Najnovšie štúdie ukazujú, že vlani opäť rástlo zneužívanie cloudových úložísk, softvérových ...

Bezpečnosť 1

Ako chrániť pred malvérom aj televízory a hodinky s Androidom

11.04.2018 09:26

Operačný systém Android je určený nielen pre smartfóny a tablety, ale táto platforma má varianty aj pre televízory a nositeľné zariadenia – dnes sú to predovšetkým hodinky, v nedávnej minulosti aj Goo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá