Podrobný redakčný test Samsung Galaxy S8 /2. časť: Zážitok z dizajnu, displeja a zvuku

1

V redakcii sme takmer týždeň intenzívne testovali jeden z najočakávanejších tohtoročných vlajkových telefónov. V prvej časti  sme sa venovali dizajnu, extrémne širokouhlému displeju infinity, hardvéru, možnostiam a rýchlosti nabíjania a spôsobom biometrickej autentifikácie vrátane skenu dúhovky.

Praktické skúsenosti

Najlepšia metóda, ako otestovať nový telefón, je intenzívne ho používať. Pretože sme presne vedeli, kedy budeme mať telefón k dispozícii, požičali sme si iPhone 7 Plus, hlavne aby sme mali etalón na porovnávanie kvality a možností fotoaparátov. Možno zaujímavejšie by bolo porovnanie s Google Pixel, ale ten sa nám nepodarilo požičať. Aby to nebola porovnávacia či prírastková recenzia, odolali sme pokušeniu požičať si predchádzajúci model Samsung Galaxy S7. No keďže sme S7 Edge niekoľko týždňov používali, ako prvé sme skúsili, či sa Samsungu podarilo eliminovať drobnú nevýhodu ovládania v bočnej zakrivenej časti displeja. Pri nevhodnom uchopení sa občas aktivovala niektorá z funkcií ovládaných posunom prsta po zaoblenej ploche. Podarilo. Zakrivenie bočného kovového rámu a jeho plynulé napojenie na displej tejto problém prakticky eliminovalo. Zrejme k tomu dopomáha aj zlepšený softvér používateľského rozhrania.

Dominantou S8 je displej netradičného formátu

Zážitky z displeja

Veľmi pozitívne hodnotíme veľký displej v pomerne malom, presnejšie úzkom tele. Pri nosení alebo pohodlnom držaní v ruke je totiž kritickým rozmerom šírka, predsa len schopnosť dlane pohodlne držať smartfón má svoje limity, iné pre chlapskú a iné pre drobnejšiu ženskú ruku. Uhlopriečka 5,8" sa dobre vyníma v technických parametroch, no vďaka pomeru strán 18,5:9 je telefón užší, než by ste čakali. Na rozdiel od Edge modelov S6 a S7 má nová S8 zaoblené aj všetky štyri rohy displeja. V praxi to znamená, že displej už nie je obdĺžnik s hranatými, ale príjemne zaoblenými rohmi. Toto zaoblenie nepatrne zasahuje do hornej stavovej lišty a do dolnej časti displeja, kde sú väčšinou zobrazené virtuálne tlačidlá Androidu. Skrátime to, nikdy počas týždňového testovania sme nezaznamenali, že by zaoblený roh prekryl čokoľvek užitočné z plochy akejkoľvek aplikácie.

Pomer strán 16:9 je dominantný pri televízoroch, monitoroch, notebookoch, smartfónoch a mnohých tabletoch. Tomu je prispôsobená aj ponuka multimediálneho obsahu. Preto nás logicky zaujímalo, ako sa budú videá 16:9  prehrávať na extrémne širokouhlom displeji. Implicitne sa video spustí tak, že po stranách sú približne 1 cm široké čierne okraje. Ak aktivujete funkciu rozšírenia, zobrazenie sa natiahne tak, aby obraz pokryl celú plochu displeja. Samozrejme, malá časť obrazu hore aj dole sa dostane mimo displeja, ale je to nepomerne menej, ako keď sa rozťahoval formát 4:3 na 16:9. Pri sledovaní filmového formátu 21:9 zostanú nevyužité len veľmi úzke pásy v hornej a dolnej časti.

Zážitok z videa na extrémne širokouhlej obrazovke

Tlačidlo Home nechýba

Oválne tlačidlo Home so snímačom odtlačkov prstov muselo ustúpiť širokému displeju, takže trojica virtuálnych androidových tlačidiel sa presťahovala na displej. Tlačidlo Home funguje aj vtedy, ak nie je zobrazené. Stačí silnejšie zatlačiť na displej v mieste, kde by ste očakávali hardvérové tlačidlo. Pocítite vibračnú reakciu a prepnete sa na domovskú obrazovku. Nemáme informáciu, aká plocha displeja v spodnej časti je citlivá na tlak, nevieme ani, či túto funkciu Samsung sprístupní do API pre vývojárov, ale snímanie tlaku by sa dalo v niektorých aplikáciách zaujímavo využiť.

Tlakový senzor v dolnej časti displeja úspešne nahrádza hardvérové tlačidlo Home

Zvuk

Vstavaný reproduktor pod mriežkou je pre multimédiá skôr núdzové riešenie. Prekvapením, čo sa týka kvality, boli slúchadlá AKG, ktoré sú súčasťou balenia. Rovnaký typ sa samostatne predáva za 99 USD. Je to jeden z prvých pozitívnych dôsledkov akvizície spoločnosti Harman. Pre zaujímavosť, do portfólia značiek tejto firmy okrem AKG patria aj JBL, Infinity, Revel, Mark Levinson a, samozrejme, Harman Kardon. V mušliach sú po dva meniče, jeden na basy a druhý na vysoké tóny. Dojem z počúvania je jednoducho perfektný, je to diametrálne iný zážitok, ako ponúkajú slúchadlá pribalené k S6 či S7. Zvýšila sa aj kvalita zvukového výstupu či už metalického, ak pripojíte S8 k reproduktorovým sústavám cez jack, alebo bezdrôtového cez bluetooth. Počúvali sme free vzorky Hi-Res hudby zo stránky nórskeho vydavateľstva http://www.2l.no/hires/. Samsung Galaxy S8 využíva 32-bitový digitálno-analógový prevodník, zatiaľ čo prevodník S7 mal presnosť 24 bitov. Hlavne mladí používatelia ocenia, že bluetooth 5.0 umožňuje pripojenie dvoch bezdrôtových slúchadiel súčasne.

V balení nájdete aj veľmi kvalitné slúchadlá AKG

Virtuálny asistent Bixby

Na ľavej strane pod kombinovaným tlačidlom na reguláciu hlasitosti nájdete ďalšie hardvérové tlačidlo, ktorým sa aktivuje virtuálny asistent Bixby. Môžete ho aktivovať aj potiahnutím domovskej obrazovky gestom doprava. Aj napriek tomu, že slovenčina nie je podporovaná, môžete si na obrazovke Bixby nechať zobrazovať užitočné informácie, ako je počasie, naposledy prehrávané multimediálne súbory, aktuality zo zahraničných spravodajských serverov.

Obrazovka je plne konfigurovateľná, takže si môžete vybrať, aké informácie sa budú zobrazovať. Navyše Bixby sleduje vaše aktivity a učí sa. Bixby Vision sa snaží identifikovať, na čo ste namierili kameru fotoaparátu, a zistiť o tom nejaké informácie. Funguje to vynikajúco, po namierení fotoaparátu na yorkshira nám to našlo veľa fotiek tohto plemena. Rovnako úspešný je pri rozoznávaní QR kódov a etikiet fliaš vína. Na plné využitie Bixby sa musíte prihlásiť do konta Samsung.

Ukážka možností a nastavení virtuálneho asistenta Bixby

Rozpoznávanie predmetov

Multitasking

Široký displej je ešte výhodnejší na beh dvoch aplikácií v oknách vedľa seba alebo pod sebou podľa aktuálnej orientácie zariadenia. Okrem možností, ktoré poskytuje Android 7.0, môžete využiť možnosť pripnutia niektorých aplikácií, napríklad videa či galérie, v hornej časti displeja pri orientácii displeja na výšku

Postup pri pripnutí videa do hornej časti obrazovky

V ďalšom pokračovaní sa zameriame na fotoaparát...

Parametre:

• Procesor: osemjadrový 64-bitový (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz alebo 4× 2,35 GHz + 4× 1,9 GHz podľa trhu a operátora) 10 nm technológia; grafika: Mali-G71; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 256 GB; displej: 5,8", QHD, Super AMOLED, 2960 × 1440 px (570 ppi); fotoaparát: zadný: Dual Pixel 12 Mpx (f/1.7), optická stabilizácia; predný: 8 Mpx (f/1.7); sieť: LTE Cat16 (podľa trhu a operátora); konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM Bluetooth v 5.0 LE do 2 Mb/s , ANT+, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, Beidou); senzory: barometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, kompas, Hallov senzor,  snímač očnej dúhovky, senzor priblíženia; batéria: 3000 mAh, používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 7.0 (Nougat); rozmery: 153,5 × 73,9 × 7,9 mm; hmotnosť: 155 g; benchmark AnTuTu: 135 925, 3D mark (test Sling Shot): 3231

• Cena: 799 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Inovatívny a veľmi kvalitný displej, dizajn, vysoký výkon, vodotesnosť
- Treba si zvyknúť na polohu snímača odtlačkov prstov

 

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S8

1 komentár

biedna recenzia.. reakcia na: Podrobný redakčný test Samsung Galaxy S8 /2. časť: Zážitok z dizajnu, displeja a zvuku

21.4.2017 00:04
vela faktov, ktore sa docitam v specifikacii, ale chybaju prakticke veci - napr. porovnanie vydrze pri browsovani, telefonovani.. Co nabijanie u kamaratov s mikro usb? Tipujem, ze bez redukcie vo vrecku si neskrtnem.. Pocas tyzdna to vadilo? Nevadilo? Mam pocit, ze autorovi ide o fotenie (pritom selfie kamera bola len s promo fotkami) a pocuvanie muziky, mozno este pozeranie filmov.. Co tak kvalita hovoru? Kvalita vstavaneho reprodukoru pri hlasitom odposluchu? Echo? Ved to je telefon, pripadne na telefonovanie.. Pocuje ma dobre protistrana? Co tak porovnat to s tym jablkom cislo 7? Co sposob pisania SMS? Na S7 edge je to na prd, pretoze zaoblene ramiky krajne pismenka znemoznuju pisat pohodlne. Rovnako zaobleny display na slnku hadze odraz VZDY ak sa neviem natocit do uplneho tiena, kym rovny display viem natocit tak, aby mi slnko neodrazal do xichtu..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať