Podrobný redakčný test Samsung Galaxy S8 / 1. časť

3

Jeden z najočakávanejších tohtoročných vlajkových telefónov pútal záujem už dlho pred svojím uvedením. Dokazovalo to množstvo viac alebo menej informovaných článkov vo svetových médiách už niekoľko týždňov pred oficiálnou premiérou. Koniec dohadom, ktoré boli masívne živené neplánovanými alebo možno riadenými únikmi, urobilo až oficiálne predstavenie 29. marca, ktoré sa konalo paralelne v New Yorku a Londýne.

Aj my sme v redakcii boli zvedaví, či sa tvorcom nového modelu podarilo splniť očakávania fanúšikov tejto značky a či nové funkcie a zlepšenia budú dostatočná motivácia na kúpu. Na testovanie sme mali základný, „menší“ model Samsung Galaxy S8. Recenziu sme rozdelili na tri časti. V druhej časti podrobne opíšeme praktické skúsenosti a predstavíme pokročilejšie funkcie, ako sú zabezpečený priečinok či virtuálny asistent Bixby, a v tretej časti sa budeme podrobne venovať fotoaparátom.

Súčasťou dodávky sú aj kvalitné slúchadlá AKG, redukcia USB OTG a redukcia z micro USB na konektor USB-C

Dizajn a úžitkové umenie

Dizajnovej aj funkčnej dominante Samsung Galaxy S8 – novému formátu displeja – budeme venovať celú ďalšiu stať, takže teraz sa zameriame na dizajn telefónu ako celku. Zaoblenie displeja je vynikajúci kompromis medzi dizajnovou atraktívnosťou čo najviac zaoblených dlhších strán displeja a využitím plochy displeja bez viditeľného skreslenia na okrajoch. Predná a zadná zaoblená stena z odolného skla Corning Gorilla Glass 5 plynule nadväzuje na kovový rám, a to po celom obvode. Dizajnérom sa podarilo dosiahnuť aj dojem kontinuity, a to tak zrakovej, ako aj hmatovej, nielen cez hrany, ale aj cez rohy plynulo zaoblené zo všetkých strán.

Oválne tlačidlo Home s integrovaným snímačom odtlačkov prstov muselo byť premiestnené na zadnú stenu vedľa objektívu

Fotoaparát na zadnej strane nevyčnieva, no okolo jeho objektívu aj okolo snímača odtlačkov prstov sú jemné orámovania slúžiace hlavne na to, aby používateľ podľa hmatu našiel snímač odtlačkov. A trochu ironicky dodáme, že aj na to, aby si v prvých dňoch uvedomil, že siahol vedľa a práve si mastnotou z prsta možno zababral objektív. Z hľadiska intuitívneho nahmatania by bolo oveľa lepšie umiestniť snímač pod objektív, ale zrejme sa to pre vnútorné rozmiestnenie súčiastok a hlavne batériu nedalo.

Kontinuálny dizajn s extrémne širokouhlým displejom

Pohľad na ľavú stenu

Pohľad na pravú stenu

Telefón je odolný proti prachu a vode na úrovni IP68, takže vydrží 30 minút pod vodou v hĺbke 1,5 metra. Všetky konektory sú vodotesné, takže nepotrebujú krytky. Utesnenie proti vnútornému priestoru nie je vzduchotesné, bol použitý polopriepustný materiál podobný goratexu, ak vnútri vznikne pretlak, vzduch môže uniknúť von. Po náhodnom ponorení odporúčame dôsledne vyklepať vodu z konektorov a nechať uschnúť. Slaná voda je tabu.

Na spodnej stene je klasický 3,5 mm konektor jack na slúchadlá, konektor USB Type-C a mriežky reproduktora

Zadná stena zo skla síce neprispieva k spoľahlivému držaniu, no umocňuje dojem luxusu, umožňuje prístup signálu dovnútra k anténam a hlavne umožňuje bezdrôtové nabíjanie.  Pri položení na mierne šikmú hladkú podložku zadnou stenou dolu sa telefón nešmýka. Prispieva k tomu jemné orámovanie objektívu a snímača odtlačkov prstov. Opačne to neplatí, ak položíte telefón displejom dole na čo i len nepatrne šikmú podložku, začne sa posúvať.

Do kombinovaného slotu môžete založiť kartu nano SIM a microSD

Konštrukcia telefónu dobre odoláva pokusom o ohýbanie či krútenie, samozrejme, primeranou silou. A aby sme nezabudli, k dispozícii budú farebné varianty Midnight Black, Orchid Gray, Coral Blue, Arctic Silver a Maple Gold. Konkrétna ponuka sa bude líšiť v závislosti od trhu a operátorov.

Displej Infinity

Konečne sa po mnohých rokoch pohli ľady a došlo k významnej evolúcii v pomere strán displeja. Roky zaužívaný dizajn predpokladal z konštrukčných dôvodov pomerne široké horné a dolné rámiky pri orientácii na výšku. V hornej časti bol potrebný priestor na slúchadlo, niekedy kombinované s reproduktorom, fotoaparát, senzor priblíženia, prípadne ďalšie súčiastky, typicky LED blesk a podobne. V spodnom rámiku bola trojica androidových tlačidiel, dve dotykové a stredné hardvérové kombinované so snímačom odtlačkov. Samsung pri svojej vlajkovej lodi podstatne zúžil tieto rámiky, čo vytvorilo priestor na použitie displeja  18,5:9, čo je rozmedzí televízneho (16:9) a filmového (21:9) formátu. Po týždni intenzívneho testovania musíme konštatovať, že to bolo správne rozhodnutie. Takýto displej dokáže pri orientácii na šírku zobraziť širokouhlý film na maximálnej možnej ploche a zobraziť viac informácií na výšku. Celé používateľské rozhranie Galaxy S8 je, samozrejme, dôsledne prispôsobené pomeru strán. Širší displej poskytne viac priestoru na aplikácie bežiace súbežne v multitaskingu v dvoch oknách vedľa seba. Použitý displej AMOLED s rozlíšením QHD je absolútna špička, čo sa týka sýtosti a vernosti farieb, kontrastu či hĺbky čiernej farby. Rozsah pozorovacích uhlov je takisto vynikajúci, bez známok farebného skreslenia. Pri práci večer môžete zapnúť filter modrého svetla. Na večerné čítanie skvelá funkcia. Samsung Galaxy S8 má certifikáciu Mobile HDR Premium, takže filmy v tomto štandarde budú zobrazované v originálnych farbách.

Širokouhlý film sa zobrazuje na maximálnej možnej ploche displeja

V porovnaní so Samsung Galaxy S7 sa plocha, ktorú zaberá displej, zväčšila o 36 %. Samozrejme, prívlastok Infinity sa vzhľadom na šírku displeja nedá chápať absolútne, ale primerane konštrukčným možnostiam. Každopádne zaoblenie dlhých hrán ešte viac opticky zväčšuje plochu displeja, takže keby ste mali hádať, aké percento šírky zaberá displej, určite by ste hádali viac, ako je reálna hodnota 88 %. Pri pohľade na displej po továrenskom resete sme ohľadne rozlíšenia neodhalili nič „podozrivé“, pixely sa okom nedali rozoznať. Preto nás prekvapilo, že implicitne nastavené rozlíšenie je full HD+, čo je 2220 × 1080 pixelov. Používateľ si toto rozlíšenie môže v nastavení prepnúť na Quad HD+ (WQHD+), teda 2960 × 1440 pixelov.

Implicitne nastavené rozlíšenie je full HD+, čo je 2220 × 1080 pixelov

Funkcia Always On znamená trvalé zobrazovanie niektorých informácií, predovšetkým času a ikon notifikácií, aj pri vypnutom telefóne. Technológia AMOLED umožňuje takmer úplne vypnúť čierne pixely, ak sa k tomu pridá primerane intenzívne podsvietenie len časti obrazovky, takéto zobrazenie je paradoxne aj energeticky šetrné. Podľa výskumov sa totiž priemerný používateľ pozrie na displej telefónu priemerne 150-krát denne a každé pozretie si vyžiada niekoľkosekundové zapnutie telefónu. 

Výkon

Na americký trh budú distribuované varianty s procesorom Qualcomm Snapdragon 835  (4× 2,35 GHz Kryo + 4× 1,9 GHz Kryo) a do Európy a na Blízky východ, teda do ekonomického regiónu EMEA varianty s procesorom Exynos 8895 Octa (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz) z vlastnej produkcie Samsungu. Obidva procesory sú osemjadrové, vyrobené 10 nm technológiou. Na lepšiu predstavu, 10 000 tranzistorov vyrobených touto technológiou zaberie šírku ľudského vlasu. V praxi to znamená, že z rovnakej plochy čipu možno dosiahnuť viac výpočtového výkonu. V porovnaní s S7, kde sú čipy vyrobné 14 nm technológiou, S8 dosahuje o 10 % vyšší výpočtový a o 21 % vyšší grafický výkon. Navyše nové čipy sú aj energeticky úspornejšie. K tomu 4 GB RAM a 64 GB vnútorného úložného priestoru s možnosťou rozšírenia pomocou pamäťovej karty do 256 GB. Kapacita interného úložného priestoru 64 GB vyhovie na akýkoľvek scenár, azda s výnimkou veľkej zásoby filmov a častého nakrúcania 4K videí. Vtedy oceníte slot na pamäťovú kartu. Grafický čip Adreno 540 na americký trh a Mali-G71 MP20 na trh EMEA využíva predovšetkým herné API novej generácie s označením Vulkan. Ani pri graficky najnáročnejších hrách či náročnom multitaskingu sme nezaregistrovali ani náznak zaváhania či nestability. Výkon sme testovali pomocou najznámejších benchmarkov, a to v implicitnom full HD+ rozlíšení aj v maximálnom WQHD+ rozlíšení. Výsledky sa významnejšie nelíšili, grafické testy robili benchmarkové aplikácie zrejme v rozlíšení full HD. Teplota ani pri opakovanom spúšťaní benchmarkov nikdy neprekročila príjemných 37,1 °C.

Výsledky benchmarkov. Možno vás prekvapí, prečo majú screenshoty rôznu veľkosť. Ako už bolo spomenuté, implicitne nastavené rozlíšenie je full HD+, čo je 2220 × 1080 pixelov. Stredný obrázok je pri nastavenom maximálnom rozlíšení Quad HD+ (WQHD+) 2960 × 1440 pixelov.

Batéria, nabíjanie a výdrž

S8 má k dispozícii batériu s kapacitou 3000 mAh a batéria jeho väčšieho súrodenca S8+ ponúka kapacitu 3500 mAh. Port USB-C a technológia Adaptive Fast Charging umožnili ešte viac zrýchliť nabíjanie. Dodávaná je nabíjačka 9 V/1,67 A alebo 5 V/2 A. Zo stavu vybitia 8 % na plnú kapacitu trvalo nabíjanie 1 hodinu a 35 minút. Nemali sme k dispozícii originálnu bezdrôtovú nabíjačku, preto sme bezdrôtové nabíjanie testovali s nabíjačkou Ikea Nordmärke. Telefón sme na nabíjačku položili v stave takmer úplného vybitia (6 %). Odhad času nabíjania bol 3 hodiny a 10 minút a bol veľmi presný, nabíjanie na plnú kapacitu trvalo o 5 minút kratšie. Za prvých 30 minút stúpla kapacita zo 6 na 25 %. Aj pri intenzívnom používaní vydrží batéria jeden deň s 10 - 15 percentnou rezervou. Možno nie prvý týždeň, pretože vtedy bude mať používanie nového "miláčika" v snahe čo najskôr vyskúšať všetko nové nadpriemernú intenzitu.  

Bezdrôtové nabíjanie nabíjačkou IKEA trvá niečo vyše troch hodín

Okamžité odomknutie

Používateľ má k dispozícii niekoľko možností odomknutia, popri klasickom hesle a nakreslenom vzore sa môžete prihlásiť aj pomocou troch biometrickým metód – snímaním odtlačku prsta, rozpoznávaním tváre a skenom dúhovky. Ak si aktivujete menej bezpečné rozpoznávanie skenom tváre, telefón vás upozorní, že ho môže pripadne odomknúť aj osoba, ktorá sa na vás podobá, napríklad dvojča. Oveľa bezpečnejšia je autentifikácia pomocou snímača odtlačkov prstov či skenu dúhovky. Odhliadnuc od trochu netradičnej polohy snímača je rozpoznanie odtlačkov rýchle, presné a bezproblémové.

Bezpečný (z hľadiska informačnej bezpečnosti) je aj sken očnej dúhovky. Skenovanie využíva infračervené svetlo, takže funguje aj pri nízkej úrovni okolitého osvetlenia. Vzhľadom na to výrobca túto metódu neodporúča pre deti, osoby trpiace eliptickými záchvatmi a upozorňuje na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti približne 25 cm od oka.  Obraz dúhovky sa nikde neukladá, preto ho nemožno replikovať. Konfigurácia, teda prvé snímanie dúhovky majiteľa si vyžaduje trochu cviku. Treba nájsť správnu vzdialenosť a uhol. Pomôckou je umiestnenie obrazu očí do vyznačených kruhov. Snímanie sa nám podarilo až na štvrtý pokus, takže sme sa to nechtiac dobre naučili a následné prihlasovanie bolo už v 19 prípadoch z 20 úspešné. Zistili sme zaujímavý problém, úspešnosť sa znížila, ak sme sedeli pri monitore počítača. Problémom sú zrejme odlesky od displeja notebooku. Stačilo sa od monitora odvrátiť a fungovalo to skvele. Podobne ruší odlesk slnka. Problémom teda nie je pološero, ale určitý typ odleskov, no stačí otočiť hlavu a je to vyriešené. Snímanie dúhovky funguje aj s okuliarmi a väčšinou kontaktných šošoviek a nemalo by sa dať oklamať zosnímaním obrázka či priestorového modelu oka.

Predobjednávky verzus opatrnosť

Po nezdare Note 7 Samsung vkladá do nových vlajkových lodí Galaxy S8 a S8+ veľké nádeje. Tempo predaja v prvých dňoch a týždňoch sa zrejme bude riadiť Gaussovou krivkou. Najnetrpezlivejší záujemcovia, ktorí chcú mať vytúženú novinku ako prví, si už S8 určite predobjednali. Druhý protipól budú opatrní zákazníci, ktorí zrejme niekoľko týždňov trpezlivo počkajú, či sa náhodou nevyskytnú nejaké problémy, a potom si novú vlajkovú loď kúpia. Nie je to nič nezvyčajné, hlavne v podnikovom prostredí. Takúto stratégiu využívajú napríklad používatelia Windows, ktorí inovujú až po určitom čase. Spomenuli sme Gaussovu krivku, pri nej sa najväčšia početnosť vyskytuje okolo stredu, čiže najviac záujemcov si S8 pravdepodobne kúpi krátko po všeobecnej dostupnosti u predajcov a operátorov.

Recenzia pokračuje zajtra...

Parametre:

• Procesor: osemjadrový 64-bitový (4× 2,3 GHz + 4× 1,7 GHz alebo 4× 2,35 GHz + 4× 1,9 GHz podľa trhu a operátora), 10 nm technológia; grafika: Mali-G71; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 256 GB; displej: 5,8" QHD Super AMOLED 2960 × 1440 px (570 ppi); fotoaparát: zadný: Dual Pixel 12 Mpx (f/1.7), optická stabilizácia; predný: 8 Mpx (f/1.7); sieť: LTE Cat16 (podľa trhu a operátora); konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO,1024QAM Bluetooth v 5.0 LE do 2 Mb/s, ANT+, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, Beidou); senzory: barometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, kompas, Hallov senzor, snímač očnej dúhovky, senzor priblíženia; batéria: 3000 mAh, používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 7.0 (Nougat); rozmery: 153,5 × 73,9 × 7,9 mm; hmotnosť: 155 g; benchmark AnTuTu: 135 925, 3D mark (test Sling Shot): 3231

• Cena: 799 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Inovatívny a veľmi kvalitný displej, dizajn, vysoký výkon, vodotesnosť
- Treba si zvyknúť na polohu snímača odtlačkov prstov

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S8

3 komentáre

to iste co lumia 950 reakcia na: Podrobný redakčný test Samsung Galaxy S8 / 1. časť

18.4.2017 20:04
vsetci robia pri tomto samsungu velke halo, pritom takmer vsetky tieto veci uz davno ma napriklad moja lumia 950 od Microsoftu - sken ocnej duhovky, 2k amoled display, mozno akurat trosku starsi gorila glass, 3000 mAh bateria, usb type-c, rozsirenie micro sd kartou mam dokonca az do 2TB, vynikajuci, aj ked nie dualny 20mpix fotak, moznost pripojenia do hociakej tv a vytvorenia tak "prenosneho pc" cez funkciu continuum... proste az na procesor a ramku si myslim, ze je moja lumia na tom takmer rovnako, a to som ho kupil o 600€ lacnejsie...
Reagovať

"nevyskytnú" reakcia na: Podrobný redakčný test Samsung Galaxy S8 / 1. časť

18.4.2017 17:04
"ktorí zrejme niekoľko týždňov trpezlivo počkajú, či sa náhodou nevyskytnú nejaké problémy",

Ha ha, ma to nejakú logiku, čakať na niečo čo sa nevyskytne??
To isté ako "neviete koľko je hodín?, "nevidel si môj mobil"? "nepôjdeme na kávu"?
Reagovať

"nevyskytnú" reakcia na: Podrobný redakčný test Samsung Galaxy S8 / 1. časť

18.4.2017 17:04
"ktorí zrejme niekoľko týždňov trpezlivo počkajú, či sa náhodou nevyskytnú nejaké problémy",

Ha ha, ma to nejakú logiku, čakať na niečo čo sa nevyskytne??
To isté ako "neviete koľko je hodín?, "nevidel si môj mobil"? "nepôjdeme na kávu"?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať