Image
8.9.2017 0 Comments

Podpisom dodatku s firmou SK-NIC spôsobil Peter Pellegrini nenapraviteľnú škodu, tvrdí SaS

Liberáli tiež upozorňujú, že spoločnosť SK-NIC správu domény .sk predala britskej firme s pochybnou povesťou za 26 miliónov eur.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) ignoroval masívne pripomienky a podpísal dodatok zmluvy so súkromnou spoločnosť SK-NIC, je teda plne zodpovedný za predaj domény .sk za 26 miliónov eur britskej firme s "neveľmi dobrou reputáciou". Podľa predstaviteľov strany SaS tak Pellegrini spôsobil „nenapraviteľnú škodu“.

Ako uviedli liberáli v stanovisku, ešte v roku 2002 získala firma SK-NIC od štátu monopol na správu slovenskej domény (.sk). V roku 2017 sa začalo rokovať o dodatku k zmluve, na starosti to mal úrad podpredsedu vlády Pellegriniho. "Nepomohlo ani takmer 10 tisíc podpisov v petícii, podpora veľkých firiem, či známych osobností. Pellegrini odignoroval názory IT komunity, ktoré smerovali k naplneniu verejného záujmu a dodatok s SK-NIC odsúhlasil,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlímder strany pre štíhly štát Jozef Rajtár.

"Celý tento podraz dokonal SK-NIC v posledných dňoch, keď správu domény .sk predal britskej firme s pochybnou povesťou za 26 miliónov eur. Peter Pellegrini nielenže prihral svojim kamarátom milióny eur, ale okrem toho nás všetkých obral o vzácny zdroj, keďže výnosy z registrácie domén budú tiecť do Veľkej Británie," dodal Rajtár. Liberáli tiež upozorňujú, že zmluva nie je vypovedateľná ani v prípade závažných technických pochybení. "Pýtame sa, čo alebo koľko má z toho Peter Pellegrini? Aj tento prípad ukazuje, aké mylné sú pokusy niektorých médií a mienkotvorcov rehabilitovať‘ niektorých členov Smeru. V Smere totiž neexistuje slušnejšia alternatíva,“ poznamenal člen SaS Peter Cmorej.

Združenie poskytovateľov webhostingu (ZPW) vníma predaj národnej domény do zahraničia ako dlhodobo vopred plánovaný. Takýto stav pritom mohol podľa združenia nastať len vďaka aktívnej podpore Úradu vlády pre investície a informatizáciu SR. "Pod vedením Petra Pellegriniho vyšli úradníci majiteľom súkromnej spoločnosti SK-NIC v ústrety a podpísali s nimi pre štát nevýhodný dodatok zmluvy. Ten pritom ZPW podrobne pripomienkovalo, aktívne spolupracovalo s Pellegriniho úradom a prichádzalo s konštruktívnymi návrhmi, z ktorých ale štát do zmluvy nezapracoval takmer nič," píše sa v stanovisku združenia.

Podľa predsedu ZPW Ondreja Jombíka, ak bolo od začiatku jediným cieľom predať doménu do zahraničia, je poľutovaniahodné, že Pellegrini pritom zavádzal internetovú komunitu združenú okolo petície NašaDoména.sk. "Predstieranou vôľou spolupracovať či predstieranou vôľou akceptovať požiadavky poskytovateľov webhostingu, operátorov a ďalších subjektov, sa nakoniec vysmial našim úprimným snahám,“ zhodnotil.

Združenie poskytovateľov webhostingu sa tiež domnieva, že pri prevode vlastníctva spoločnosti SK-NIC boli porušené pravidlá medzinárodnej autority IANA. "Tie jasne definujú, že pri každej redelegácii národnej domény sa vyžaduje aj súhlas lokálnej internetovej komunity. Tú na Slovensku reprezentujú subjekty združené pod petíciou NašaDoména.sk. Združenie sa preto obráti s požiadavkou o posúdenie, či je tento transfer v poriadku, na svetovú internetovú autoritu ICANN," upozornili poskytovatelia webhostingu.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Apple má len krôčik k trhovej hodnote bilión dolárov

13.06.2018 00:10

Americký technologický obor Apple má blízko k tomu, aby - ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť v USA - prekonal biliónovú métu v trhovej hodnote. Na dosiahnutie magickej úrovne potrebujú akcie s ...

Biznis

Sharp chce kúpiť PC biznis Toshiby a vrátiť sa na trh s počítačmi

11.06.2018 00:05

Japonská firma Sharp Corp. oznámila, že odkúpi podnikanie s osobnými počítačmi spoločnosti Toshiba. Akvizícia PC biznisu za 36 miliónov dolárov by znamenala návrat Sharpu na trh, ktorý opustil pred ôs ...

Biznis

Microsoft kupuje GitHub za 7,5 miliardy dolárov

07.06.2018 00:10

Microsoft oficiálne potvrdil, že získava spoločnosť GitHub prevádzkujúcu rovnomenné úložisko zdrojových kódov, za ktorú ponúkol 7,5 miliardy dolárov, teda viac, než svojho času zaplatil za mobilnú div ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videáPC forum button