Image
8.9.2017 0 Comments

Podpisom dodatku s firmou SK-NIC spôsobil Peter Pellegrini nenapraviteľnú škodu, tvrdí SaS

Liberáli tiež upozorňujú, že spoločnosť SK-NIC správu domény .sk predala britskej firme s pochybnou povesťou za 26 miliónov eur.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) ignoroval masívne pripomienky a podpísal dodatok zmluvy so súkromnou spoločnosť SK-NIC, je teda plne zodpovedný za predaj domény .sk za 26 miliónov eur britskej firme s "neveľmi dobrou reputáciou". Podľa predstaviteľov strany SaS tak Pellegrini spôsobil „nenapraviteľnú škodu“.

Ako uviedli liberáli v stanovisku, ešte v roku 2002 získala firma SK-NIC od štátu monopol na správu slovenskej domény (.sk). V roku 2017 sa začalo rokovať o dodatku k zmluve, na starosti to mal úrad podpredsedu vlády Pellegriniho. "Nepomohlo ani takmer 10 tisíc podpisov v petícii, podpora veľkých firiem, či známych osobností. Pellegrini odignoroval názory IT komunity, ktoré smerovali k naplneniu verejného záujmu a dodatok s SK-NIC odsúhlasil,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlímder strany pre štíhly štát Jozef Rajtár.

"Celý tento podraz dokonal SK-NIC v posledných dňoch, keď správu domény .sk predal britskej firme s pochybnou povesťou za 26 miliónov eur. Peter Pellegrini nielenže prihral svojim kamarátom milióny eur, ale okrem toho nás všetkých obral o vzácny zdroj, keďže výnosy z registrácie domén budú tiecť do Veľkej Británie," dodal Rajtár. Liberáli tiež upozorňujú, že zmluva nie je vypovedateľná ani v prípade závažných technických pochybení. "Pýtame sa, čo alebo koľko má z toho Peter Pellegrini? Aj tento prípad ukazuje, aké mylné sú pokusy niektorých médií a mienkotvorcov rehabilitovať‘ niektorých členov Smeru. V Smere totiž neexistuje slušnejšia alternatíva,“ poznamenal člen SaS Peter Cmorej.

Združenie poskytovateľov webhostingu (ZPW) vníma predaj národnej domény do zahraničia ako dlhodobo vopred plánovaný. Takýto stav pritom mohol podľa združenia nastať len vďaka aktívnej podpore Úradu vlády pre investície a informatizáciu SR. "Pod vedením Petra Pellegriniho vyšli úradníci majiteľom súkromnej spoločnosti SK-NIC v ústrety a podpísali s nimi pre štát nevýhodný dodatok zmluvy. Ten pritom ZPW podrobne pripomienkovalo, aktívne spolupracovalo s Pellegriniho úradom a prichádzalo s konštruktívnymi návrhmi, z ktorých ale štát do zmluvy nezapracoval takmer nič," píše sa v stanovisku združenia.

Podľa predsedu ZPW Ondreja Jombíka, ak bolo od začiatku jediným cieľom predať doménu do zahraničia, je poľutovaniahodné, že Pellegrini pritom zavádzal internetovú komunitu združenú okolo petície NašaDoména.sk. "Predstieranou vôľou spolupracovať či predstieranou vôľou akceptovať požiadavky poskytovateľov webhostingu, operátorov a ďalších subjektov, sa nakoniec vysmial našim úprimným snahám,“ zhodnotil.

Združenie poskytovateľov webhostingu sa tiež domnieva, že pri prevode vlastníctva spoločnosti SK-NIC boli porušené pravidlá medzinárodnej autority IANA. "Tie jasne definujú, že pri každej redelegácii národnej domény sa vyžaduje aj súhlas lokálnej internetovej komunity. Tú na Slovensku reprezentujú subjekty združené pod petíciou NašaDoména.sk. Združenie sa preto obráti s požiadavkou o posúdenie, či je tento transfer v poriadku, na svetovú internetovú autoritu ICANN," upozornili poskytovatelia webhostingu.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ShowIT 2018 – posledné zvýhodnené vstupenky

17.01.2018 00:01

Do najväčšej IT odbornej konferencie na Slovensku ShowIT zostávajú necelé dva týždne. Tento ročník sa bude konať v Bratislave v hoteli Crowne Plaza v termíne od 30. 1. do 1. 2. 2018.  Čakajú vás tri d ...

Biznis 1

6 trendov, ktoré zmenia fungovanie biznisu: takýto bude rok 2018

02.01.2018 00:15

Veľa sa o nej hovorí a podľa prognóz, sa ešte len bude. Digitálna transformácia firiem udáva tempo v konkurenčnom boji a ukazuje sa, že len tí, ktorí prejdú technologickou premenou, budú miešať karty ...

Biznis

Apple kúpi hudobnú aplikáciu Shazam. Chce dobehnúť konkurenciu

13.12.2017 00:10

Americký gigant Apple kúpi obľúbenú aplikáciu na rozpoznávanie hudby Shazam za 400 miliónov dolárov. Správu o plánovanej dohode priniesol v piatok web zameraný na aktuality z oblasti technológie TechC ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá