Podľa vedca zo Stanfordu sa blíži koniec rozmnožovania prostredníctvom sexu

1

Henry T. Greely, riaditeľ Centra pre právo a biologické vedy na Stanfordovej univerzite, predpovedá, že technologický pokrok jedného dňa urobí sex na účel reprodukcie minulosťou. Autor knihy The End of Sex and the Future of Human Reproduction (Koniec sexu a budúcnosť ľudskej reprodukcie) sa nazdáva, že v budúcnosti budú mať ľudia sex aj naďalej, ale nie s cieľom počať deti.

„O 20 až 40 rokov sa väčšina ľudí v oblastiach s dobrým zdravotníckym pokrytím rozhodne pre počatie v laboratóriu,“ vyjadril sa Greely v rozhovore pre BBC. Počas štyroch desaťročí, ktoré uplynuli od narodenia prvého „dieťaťa zo skúmavky“, prišlo na svet už 8 miliónov ľudí prostredníctvom oplodnenia in vitro.

Dnes niektorí rodičia, ktorí sa rozhodnú mať deti touto cestou, chcú, aby ich oplodnené embryá boli pred prenosom do maternice podrobené genetickému vyšetreniu (PGD – preimplantation genetic diagnosis). V rámci neho lekári odoberú bunky z embryí, aby zistili, či by dieťa zdedilo od rodičov nejaké problematické gény. PGD dáva rodičom možnosť mať zdravé potomstvo, a keďže takéto vyšetrenie je čoraz dostupnejšie a lacnejšie, mnohí rodičia uprednostnia PGD pred rozmnožovaním tradičným spôsobom.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum robot stroj AI

1 komentár

Je to tak reakcia na: Podľa vedca zo Stanfordu sa blíži koniec rozmnožovania prostredníctvom sexu

18.7.2019 23:07
Ja nechcem sex :-D

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať