Image
31.8.2015 0 Comments

Podľa portálu GitHub rastie popularita Javy a C#

Hostingový server GitHub zverejnil graf zachytávajúci obľúbenosť programovacích jazykov, vychádzajúci z dát, ktoré na ňom programátori zdieľajú. A vzhľadom na rastúci význam GitHubu je graf pomerne názornou ukážkou toho, ako na softvérové ​​trendy reagujú sami programátori.

„Predchádzajúca generácia vývojárov vyrástla vo svete, kde uzavreté zdrojové kódy bojovali s tými otvorenými," hovorí jeden z tvorcov grafu Ben Balter z GitHubu. „Toto však už dnes neplatí."

Ešte pred desiatimi rokmi bola Java jazyk používaný primárne za zatvorenými dverami, v bankách a ďalších veľkých inštitúciách, ktoré ho používali na programovanie vecí, ktoré mali byť utajené pred verejnosťou.

graf.jpg

Graf však znázorňuje aj aktuálny nárast obľúbenosti C#, ktorý je v podstate microsoftovskou verziou Javy, v minulých rokoch ešte uzavretejšou. Aj Microsoft však ide s dobou a mnohé z nástrojov na tvorbu a chod aplikácií v C# už otvoril. Čo graf neznázorňuje, ale podľa GitHubu je takisto na vzostupe, je Swift, programovací jazyk používaný Applom na aplikácie na iPhony, iPady a Macy.

V obľúbenosti mu aktuálne patrí osemnásta priečka. Tu však oproti Jave a C# príčinu treba hľadať inde - Swift je oproti nim výrazne mladší a záujem oň rastie aj preto, že je stvorený pre dnes najpopulárnejšie inteligentné mobilné telefóny. A až Apple otvorí aj Swift, čo už vopred avizoval, budeme mať definitívne potvrdené, že svet softvéru sa naozaj zmenil.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 2

Špičkový notebook pre novú generáciu biznismenov

18.07.2019 00:10

Špeciálny projekt Lenovo ThinkBook 13s je novou kategóriou pracovného zariadenia pre mladých biznismenov.  Práve oni si vyžadujú, aby ich zariadenie bolo dostatočne výkonné a štýlové, aby ho mohli po ...

Produkty

Report: Nová segmentácia produktov MSI. S dôrazom aj na pracovné použitie

17.07.2019 00:00

Začiatkom mesiaca sme sa v španielskej Girone zúčastnili na akcii MSI, kde firma prezentovala svoje najnovšie produkty a upravenú filozofiu fungovania na trhu. Tá sa teraz, pod vplyvom nového vedenia ...

Produkty

Bluetoothová žehlička na vlasy sa dá ľahko hacknúť. Útočník vám môže zapáliť dom

15.07.2019 12:19

Britská firma Glamoriser sa hrdí tým, že ako prvá na svete vyrába žehličky na vlasy s technológiou bluetooth. Prístroj sa dá prepojiť s aplikáciou umožňujúcou používateľovi nastaviť teplotu a mód. Môž ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá