Image
26.8.2015 0 Comments

Podarí sa vedcom kvantovo prepojiť veľké objekty?

Vedci v poslednom čase vynakladajú veľké úsilie na kvantové prepojenie čiže entanglovanie objektov. Doteraz najväčšie objekty, ktoré boli entanglované, mali veľkosť v ráde mikrónov. No Roman Schnabel, profesor fyziky v Inštitúte Maxa Plancka pre gravitačnú fyziku, zverejnil v časopise Physical Review Letters dokument, v ktorom načrtol svoj plán na kvantové prepojenie dvoch „masívnych objektov". Konkrétne by malo ísť o dve zrkadlá s hmotnosťou 0,1 kg.

Kvantové entaglovanie je vcelku záhadný vzťah medzi dvoma či viacerými objektmi, ktorý nie je celkom vysvetlený. Ide o to, že ak sú objekty kvantovo prepojené, pri zmene jedného sa rovnaká zmena prejaví aj na druhom, a to bez ohľadu na to, ako veľmi sú objekty vzdialené. Tento jav predpovedali už v 30. rokoch minulého storočia Einstein, Podolsky a Rosen. V priebehu ďalších rokov vedci našli spôsob, ako entanglovať častice a malé objekty, no nebolo jasné, či takto možno prepojiť aj objekty dostatočne veľké na to, aby sa riadili zákonmi klasickej fyziky.


Schnabel sa domnieva, že je to možné. Plánuje umiestniť tesne vedľa seba dve vysokokvalitné laserové zrkadlá, ochladené asi na 4 K (asi -269 °C) do interferometra Michelsonovho typu takým spôsobom, aby obe strany obidvoch zrkadiel boli zasiahnuté svetlom, ktoré sa doň vyšle. Navyše budú umiestnené v interferometri tak, aby sa mohli rozkmitať, keď ich zasiahne svetlo.

To by umožnilo prenášať hybnosť medzi zrkadlami a svetlom. Kmitanie zrkadiel by potom malo vplyv na fázu odrazeného svetla, čo by spôsobilo entanglovanie hybnosti a svetla. Potom by sa kvantové prepojenie malo preniesť na zrkadlá, ktoré by sa tak stali entanglovanými. Toto kvantové prepojenie by sa malo prejaviť na svetelných lúčoch odrazených od zrkadiel.

entanglement_scheme.jpg

Overenie, či k entanglovaniu skutočne došlo, by sa mohlo vykonať opakovaným vypínaním a zapínaním zdroja svetla vo veľmi krátkom čase. Schnabel poznamenáva, že na to, aby sa experiment dal uskutočniť, treba ešte vyriešiť niekoľko problémov. Ide napríklad o chladenie oboch zrkadiel a zabránenie tomu, aby boli ovplyvnené okolitým prostredím.


Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá