Počítače budú lacnejšie. Ceny RAM majú klesať i naďalej

Technológie
4

Po tom, čo pred istým časom ceny pamätí RAM vystúpili do astronomických výšok, konečne sa vrátili opäť na úroveň spred troch rokov, kedy bola cena za gigabajt historicky najnižšia. Prednedávnom ste za 16 GB DDR4 museli zaplatiť 160 dolárov, no teraz vás tá istá súprava vyjde na Amazone na 73 dolárov. Spoločnosť Gartner zaoberajúca sa prieskumom a analýzou trhu hovorí, že ceny by mali ísť ešte nižšie.

Gartner tvrdí, že „nadmerná ponuka vyvolaná dopytom“ na trhu DRAM môže v roku 2019 spôsobiť pokles cien pamätí až o 42,1 percenta. Toto číslo však vyjadruje pokles cien počas celého roka, nevynimájúc prvú polovicu, v ktorej bol pád cien najstrmejší. Zlacňovanie však nie je na konci a hlavne počas štvrtého kvartálu ceny ešte trochu spadnú. V najbližších dňoch naopak dôjde možno k menšiemu nárastu cien (oproti súčasným cenám do max. +25 %). To z dôvodu aktuálne vyhrotenej obchodnej vojny Japonska s Kóreou. Či toto aktuálne vyriaďovanie si účtov (ťahajúce sa od konca druhej svetovej vojny) zasiahne i nás, nie je isté, ale dá sa očakávať. V každom prípade by malo ísť iba o krátkodobý výkyv v tomto klesaní cien operačných pamätí DDR4. Navyše sa predpokladá, že tento pokles môže trvať pomerne dlho. Vypredávanie nadmerných zásob by mohlo siahať až do druhého štvrťroka 2020.

Spoločnosť takisto predpovedá, že celosvetové príjmy z polovodičov sa pravdepodobne znížia z 475 miliárd dolárov v roku 2018 na 429 miliárd dolárov v tomto roku, čo predstavuje pokles približne o 9,6 percenta. Analytici pripisujú tento potenciálny pokles najmä ďalším obchodným sporom, medzi USA a Čínou, „slabšiemu cenovému prostrediu“ v oblasti pamätí a iných typov čipov, ako aj pomalšiemu rastu predaja smartfónov, serverov a počítačov.

Zdroj: techspot.com

Redakcia

Všetky autorove články
pocitac notebook technika vykon pamat RAM

4 komentáre

urcite? reakcia na: Počítače budú lacnejšie. Ceny RAM by mali klesnúť o 42 %

26.7.2019 13:07
to je nejake ultra aktualna informacia? posledne dni naopak citam, ze prave spor medzi japonskom (dodavatel chemie) a juznou koreou (produkuje vacsinu ram) sposobi nie len ze koniec zlacnovania, ale uz momentalne zdvihol ceny (pravdepodobne velkoobchodne, do maloobchodu dojde) o 20-25%
Reagovať

RE: urcite? reakcia na: urcite?

26.7.2019 16:07
Tiež som tak počul...
Reagovať

RE: RE: urcite? reakcia na: RE: urcite?

26.7.2019 16:07
Áno, máte pravdu, článok je už upravený. Samozrejme nemá to byť -42 % od tohto momentu, ale od začiatku roka (kde už v významnému poklesu z toho pekného čísla došlo). Tak trochu zmätočný je i ten pôvodný zdroj. Ale už je to uvedené na poriadok a za chvíĺkovú deinformáciu sa ospravedlňujeme :)
Reagovať

RE: RE: RE: urcite? reakcia na: RE: RE: urcite?

27.7.2019 10:07
opravte si preklepy "...ale dása očakávať. V každom príapde...". rovnako uviest ako fakt hodnotu "max. 25%" je podla mna dost odvazne z vasej strany kedze (ako som sa docital) mozeme ocakavat zvysenie cien pomerne vyrazne a to az do dvojnasobku ceny.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať