Image
3.11.2015 0 Comments

Po veľkom boome niektorí virtuálni operátori v ČR končia. Tu je ich zoznam

Pred dvoma rokmi nastal konečne aj v Česku veľký rozvoj mobilných virtuálnych operátorov. Aj vďaka nemu badateľne klesli ceny hovorov a SMS. Na trhu dnes pôsobí okolo osemdesiatich virtuálnych mobilných operátorov so širokou ponukou taríf a rôznych ďalších doplnkových služieb. Nemálo z nich však svoju činnosť už ukončilo. Podľa odborníkov najskôr bude zánik niektorých virtuálnych mobilných operátorov pokračovať.

Na českom trhu v súčasnosti pôsobí okolo osemdesiatich virtuálnych mobilných operátorov, teda firiem, ktoré na základe veľkoobchodných ponúk využívajú infraštruktúru niektorého z existujúcich mobilných operátorov a koncovým zákazníkom tak môžu ponúknuť cenovo zaujímavé služby. Ich rozvoj sa začal pred dvoma rokmi, odvtedy však už osem z nich svoju činnosť ukončilo. Podľa odborníkov sa dá zánik ďalších virtuálnych mobilných operátorov očakávať. Na trhu je ich totiž priveľa.

Mnoho virtuálnych operátorov vzniklo tak, že existujúce firmy iba rozšírili svoju pôsobnosť aj do telekomunikácií. To im umožňuje ponúkať mobilné tarify k svojim súčasným službám a je to aj jeden z dôvodov, prečo je virtuálnych mobilných operátorov toľko.

Firmy, ktoré môžu okrem mobilných taríf ponúknuť aj ďalšie služby, ako je napríklad ponuka dodávok energií či finančné produkty, majú na trhu najväčší potenciál. Naopak, tí virtuálni operátori, ktorí akúkoľvek pridanú hodnotu k telefónnym tarifám ponúknuť nemôžu, z trhu postupne odchádzajú.

Dovedna bolo ku koncu minulého roka v Českej republike evidovaných 14,6 milióna SIM kariet a podiel virtuálnych operátorov predstavoval okolo 8 %. Cena mobilného volania pritom už niekoľko rokov klesá. Zatiaľ čo v roku 2006 podľa štatistík Českého telekomunikačného úradu volali Česi v priemere za 4,84 Kč/min, v roku 2014 už priemerne stála minúta hovoru iba 1,24 Kč. Naopak, ceny mobilných dát sa veľmi nemenia a malý pohyb cien smerom nadol možno zaznamenať iba pri drahších tarifách s vyššími dátovými limitmi.

Ukončenie činnosti niektorých virtuálnych operátorov možno považovať skôr za čistenie trhu, pretože sa doteraz týkalo malých či neveľmi serióznych firiem. Nájdenie vhodného telefónneho operátora alebo jeho zmena sú vďaka internetovým vyhľadávačom aj pre bežného zákazníka veľmi jednoduché. Porovnávač sa totiž postará nielen o vyhľadanie vhodnej tarify, ale aj o následné administratívne úkony.

Virtuálni operátori, ktorí ukončili svoju činnosť:

• Viral mobil
• Adagio mobile
• Gorila mobil
• City mobile
• Skvelý mobil
• Teleúspory
• Rio Mobil
• NWT mobil


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 10

4ka slávi 4-té narodeniny a prichádza s tretím nekonečným produktom

04.10.2019 21:08

Najmladší operátor 4-ka pôsobí na Slovenskom trhu už 4-tý rok a za tento čas si dokázal získať priazeň množstva zákazníkov. Ako prvý slovenský operátor priniesol už v roku 2017 nekonečné dáta a pri pr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019