Image
2.7.2019 0 Comments

Plazmový svetelný meč poslúži na čistenie zubov, ošetrenie kože či liečbu rakoviny

Možno v budúcnosti budeme ošetrovať rany malým svetelným mečom. Aspoň to naznačuje nový pokrok v plazmovej technológii. Azda už čoskoro by sa mohli komercializovať nízkoteplotné plazmové dýzy, označované APPJ (atmospheric pressure plasma jets), ktoré fungujú pri bežnom atmosférickom tlaku, čo sľubuje novú éru v oblasti lekárskeho ošetrovania.

Inžinieri z čínskej University of Electronic Science and Technology našli spôsob, ako excitovať častice plynu elektrickým prúdom alebo mikrovlnami a vytvoriť tak prúdy plazmy, ktoré vydržia v bežných podmienkach. Na rozdiel od riadených prúdov nabitých častíc, ktoré sa môžu vytvárať iba vo vákuu či za vysokého tlaku, táto plazma sa vyrába z nadzvukových kvapiek stabilného plynu (plasma bullets) za bežného atmosférického tlaku. Takto vytvorené prúdy plazmy by sa mohli uplatniť v rozličných aplikáciách, ktoré sú z nejakého dôvodu citlivé na teplotu.

Zväzky malých APPJ by sa mohli použiť napríklad na ionizáciu povrchov materiálov. V zdravotníctve by sa nimi mohli sterilizovať rany, ale uplatnili by sa aj na čistenie zubov či napomáhanie zrážania krvi. „Vďaka vývoju nízkoteplotných plazmových dýz by sa aplikácie plazmy používanej v biomedicínskej oblasti rozšírili nielen na chirurgický nôž, ale aj na ošetrenie kože, sterilizáciu a liečbu rakoviny,“ povedal inžinier Wenjie Fu.

Doteraz však plazmové dýzy trpeli frustrujúcim obmedzením - aby sa stabilizoval prúd plazmy, bola potrebná polarizovaná trubica z materiálu, ako je kremeň. No balenie svetelného meča do priehľadnej plastovej trubice nie je veľmi praktické ani žiaduce. Fu a jeho tím na odstránenie potreby tejto trubice bez zvýšenia teploty plazmy využili štruktúru typu koaxiálneho kábla, ktorá umožňuje naladiť charakteristiky plynu.

Výsledkom je smerovaný prúd plazmy, ktorý môže zabíjať mikróby a zrážať krv, no je pritom taký chladný, že sa ho môžete dotknúť. Alebo možno zvýšiť jeho teplotu tak, aby spálil ľudské mäso na chirurgické účely. Zatiaľ je tento druh lekárskej technológie v štádiu dôkazu konceptu, ale komerčnej verzie „svetelného skalpela“ by sme sa mohli dočkať v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Výskum bol publikovaný v časopise Applied Physics Letters.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Viac IQ alebo svalov? Genetický test umožní rodičom vybrať si optimálne dieťa

20.11.2019 00:10

V USA sa rozprúdila debata o novom genetickom teste nazývanom 23andMe, but on embryos. Tento test ponúka startup Genomic Prediction z New Jersey, ktorý tvrdí, že môže na základe preskúmania DNA predpo ...

Výskum

Veterné turbíny budú už čoskoro používať supravodiče

20.11.2019 00:05

Turbína, ktorá vo svojom generátore používa vysokoteplotné supravodiče, by mohla tvoriť základ budúcich vysokokapacitných systémov na výrobu veternej energie. Dánske konzorcium s názvom EcoSwing navrh ...

Výskum

Video: Virálna prehliadka robotov spoločnosti Boston Dynamics

20.11.2019 00:00

Boston Dynamics je jedna z najznámejších robotických spoločností najmä vďaka virálnym videám o svojich robotoch v akcii. Medzi roboty, na ktoré sa zameriava v súčasnosti, patria Spot, Handle a Atlas. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá