SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Plazmový svetelný meč poslúži na čistenie zubov, ošetrenie kože či liečbu rakoviny

0

Možno v budúcnosti budeme ošetrovať rany malým svetelným mečom. Aspoň to naznačuje nový pokrok v plazmovej technológii. Azda už čoskoro by sa mohli komercializovať nízkoteplotné plazmové dýzy, označované APPJ (atmospheric pressure plasma jets), ktoré fungujú pri bežnom atmosférickom tlaku, čo sľubuje novú éru v oblasti lekárskeho ošetrovania.

Inžinieri z čínskej University of Electronic Science and Technology našli spôsob, ako excitovať častice plynu elektrickým prúdom alebo mikrovlnami a vytvoriť tak prúdy plazmy, ktoré vydržia v bežných podmienkach. Na rozdiel od riadených prúdov nabitých častíc, ktoré sa môžu vytvárať iba vo vákuu či za vysokého tlaku, táto plazma sa vyrába z nadzvukových kvapiek stabilného plynu (plasma bullets) za bežného atmosférického tlaku. Takto vytvorené prúdy plazmy by sa mohli uplatniť v rozličných aplikáciách, ktoré sú z nejakého dôvodu citlivé na teplotu.

Zväzky malých APPJ by sa mohli použiť napríklad na ionizáciu povrchov materiálov. V zdravotníctve by sa nimi mohli sterilizovať rany, ale uplatnili by sa aj na čistenie zubov či napomáhanie zrážania krvi. „Vďaka vývoju nízkoteplotných plazmových dýz by sa aplikácie plazmy používanej v biomedicínskej oblasti rozšírili nielen na chirurgický nôž, ale aj na ošetrenie kože, sterilizáciu a liečbu rakoviny,“ povedal inžinier Wenjie Fu.

Doteraz však plazmové dýzy trpeli frustrujúcim obmedzením - aby sa stabilizoval prúd plazmy, bola potrebná polarizovaná trubica z materiálu, ako je kremeň. No balenie svetelného meča do priehľadnej plastovej trubice nie je veľmi praktické ani žiaduce. Fu a jeho tím na odstránenie potreby tejto trubice bez zvýšenia teploty plazmy využili štruktúru typu koaxiálneho kábla, ktorá umožňuje naladiť charakteristiky plynu.

Výsledkom je smerovaný prúd plazmy, ktorý môže zabíjať mikróby a zrážať krv, no je pritom taký chladný, že sa ho môžete dotknúť. Alebo možno zvýšiť jeho teplotu tak, aby spálil ľudské mäso na chirurgické účely. Zatiaľ je tento druh lekárskej technológie v štádiu dôkazu konceptu, ale komerčnej verzie „svetelného skalpela“ by sme sa mohli dočkať v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Výskum bol publikovaný v časopise Applied Physics Letters.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum technológie plazma energia teplo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať