Plášť z nového polyméru ochráni pred radiáciou. Navyše je ľahký a lacný

0

Vedci z North Carolina State University (NCSU) pracujú na novom polyméri, ktorý by mohol byť základom ľahšej, lacnejšej a ekologickejšej ochrany proti žiareniu. Tím pod vedením Da Cao zaviedol častice oxidu bizmutitého do polymetylmetakrylátu (PMMA, akrylové sklo, plexisklo), ktorý sa potom vytvrdil UV svetlom, aby sa vytvoril veľmi ľahký a pevný materiál s vlastnosťami na účinné blokovanie gama žiarenia. Ochrana živých organizmov a citlivých zariadení pred účinkami ionizujúceho žiarenia je hlavný problém v mnohých oblastiach vrátane vojenstva, jadrovej energetiky, nukleárnej medicíny a prieskumu vesmíru.

Bežné tienenie býva veľmi objemné, ťažké a v prípade, že obsahuje kovy ako olovo, aj toxické. Vedci preto hľadali alternatívu, ktorá je relatívne netoxická, ľahká, kompaktná a ktorej výroba je lacná. Vytvorili rôzne vzorky nového materiálu s koncentráciami oxidu bizmutitého až do 44 percent. To nielenže výrazne zlepšilo schopnosť materiálu chrániť pred gama lúčmi, ale aj zvýšilo mikrotvrdosť vzoriek až sedemnásobne.

Použitím metódy vytvrdzovania UV svetlom sa podarilo vytvoriť zlúčeninu rádovo za minúty pri izbovej teplote, čo umožňuje rýchlu výrobu materiálov na ochranu pred žiarením. To je dôležitý aspekt, pretože tepelná polymerizácia, čo je často používaný spôsob výroby polymérnych zlúčenín, zvyčajne vyžaduje vysoké teploty a dokončenie procesu môže trvať hodiny alebo dokonca dni. Nový materiál je pritom nielen účinný pri tienení gama lúčov, ale aj ľahký a pevný. Štúdia bola publikovaná v časopise Nuclear Engineering and Technology.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať