„Plášť neviditeľnosti“ dokáže ukryť tanky aj vojakov. Využíva pri tom technológiu ohýbania svetla

1

To, čo sme nedávno zaraďovali do oblasti sci-fi, sa môže stať skutočnosťou. Umožní to technológia Quantum Stealth, ktorú od roku 2011 vyvíja spoločnosť HyperStealth Biotechnology Corporation. HyperStealth so sídlom v Kanade bol založený v roku 1999 a je výrobcom vojenských maskovacích uniforiem, ktoré sa používajú v USA, Spojenom kráľovstve, Kanade a Austrálii.

Jeho zdokonalená maskovacia technológia Quantum Stealth by mohla pomôcť „zneviditeľniť“ vojenskú techniku i jednotky. Vo videu si môžete pozrieť Quantum Stealth v akcii.

Technológia funguje tak, že ohýba svetlo a pôsobí podobne ako lentikulárna šošovka, usporiadaná zostava skiel, ktoré premietajú rôzne obrazy v rôznych uhloch. Manipuláciou s orientáciou niekoľkých lentikulárnych šošoviek dokáže Quantum Stealth vytvoriť „mŕtve zóny“, v ktorých by objekty mohli zostať skryté.

Novšie verzie Quantum Stealth dokážu začleniť aj metódy úmyselného skresľovania obrázkov, takže pozorovatelia môžu len ťažko zistiť, na čo sa pozerajú. Nevýhoda technológie je v tom, že objekt musí byť v určitej vzdialenosti od materiálu, aby bol efektívne ukrytý.

Možnosti uplatnenia technológie Quantum Stealth sú takmer nekonečné. Webová stránka Quantum Stealth podrobne opisuje niekoľko situácií, napríklad skryté pristátie výsadkárov na pláži či ukrytie celej tankovej flotily. HyperStealth podal v tomto roku na svoju technológiu niekoľko patentových prihlášok. No pred uvedením hotového produktu na trh uprednostňuje ponúknutie licencie na materiál spoločnostiam z rebríčka Fortune 500.

Zdroj: sciencetimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
technika veda vyskum inovácie bezpečnosť ochrana

1 komentár

Skvelý Článko reakcia na: „Plášť neviditeľnosti“ dokáže ukryť tanky aj vojakov. Využíva pri tom technológiu ohýbania svetla

12.11.2019 22:11
Asi začne Odoberať túto stránku. Velmy dlho som takúto stránku..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať