Philips Brilliance 240B7QPJEB/00: Keď treba menej širokouhlý monitor

0

V čase, keď začínali progresívne nastupovať panely s pomerom strán 16:9, sa mnohí používatelia sťažovali na krok k horšiemu. „Multimediálnejší“ formát to síce je, ale na prácu s textom i fotografiami je vhodnejší pomer s väčšou výš­kou. Philips tento fakt neignoruje a snaží sa bojovať aj na tomto umierajúcom trhu, čoho dôkazom je nový monitor s rozlíšením 1920 × 1200 px, čo dáva v prepočte formát 16:10. ­Monitor Philips má však viac predností.

Konštrukcia

Všetky časti sú skutočne pevné a monitor držia v stabilnej polohe i pri otrasoch na stole. To jednak vďaka podstavcu s veľkou plochou, ale hlavne vďaka ramenu, ktoré je mimoriadne robustné. Jeho spojenie so základňou okrem toho umožňuje natáčanie do strán v rozsahu 350 stupňov, teda takmer dookola. To môže prísť vhod najmä v kamenných obchodoch alebo všade tam, kde prichádzate do kontaktu s ľuďmi, napríklad zákazníkmi, z opačnej strany stola. Naklopenie dopredu (-5°) a dozadu (+20°) je už bežné. Rovnako aj rozsah zdvihu ­panela – pri maximálnom nastavení 19 cm od podložky, pri minimálnom 7 cm. Nezabudlo sa ani na pivot, polohovanie je skrátka ­perfektné.

Nedá nám nespomenúť ešte fakt, že hoci sú rámčeky s 2,3 mm mimoriadne tenké, okraj na dobrých 8 mm rozširuje neaktívna časť panela, s čím treba počítať. A takisto s tým, že tenučké plastové rámčeky sú prakticky v jednej rovine s LCD, čo na pracovisku zvyšuje riziko poškodenia, pretože displej nechránia tak ako masívne vystúpené rámčeky pri štandardných konštrukciách. Pekný výzor však uprieť nemôžeme. Za tento monitor sa na stole hanbiť nebudete.

Ovládanie

Tlačidlá sú mechanické a dobre reagujú na stisk. Menu OSD okrem štandardných nastavení obsahuje funkciu PowerSensor. Jej úloha je detegovať pomocou infračerveného snímača, či za monitorom sedí alebo nesedí používateľ, podľa toho monitor po minúte automaticky výrazne zníži jas. Dosah snímacej vzdialenosti je voliteľný v štyroch krokoch. Výrobca hovorí o rozmedzí 30 – 100 cm. Pri najnižšom nastavení môžeme udávanú hodnotu potvrdiť. S metrovou vzdialenosťou však radšej nepočítajte. Testovaný kus stopercentne fungoval a reagoval do 70 cm, potom sa už správa nevyspytateľne a zaspáva, hoci si to neželáte. Pritom špecikovaný meter je uhlopriečke 24" šitý na mieru, o tridsať čísel menej môže byť už pre potreby niektorých používateľov málo.

Displej a spotreba

Jas sa dá manuálne regulovať v rozsahu 82 – 333 cd/m2. To vyhovuje tak tmavým, ako i presvetleným priestranstvám. Regulácia intenzity podsvietenia je na báze spojitého ovládania, to znamená, že nedochádza k blikaniu ako pri PWM. Priemerná spotreba sa pohybuje od 7,1 do 17,5 W, čo znamená, že je to v každom prípade energeticky nenáročný monitor. 

Farebná škála je pomerne pestrá, ide o 8-bitový panel IPS, ktorý spektrum sRGB mierne presahuje. Najvyššiu odchýlku (5,3) má červený kanál. Vcelku sa však dá konštatovať, že podanie farieb  je nadštandardne  presné. No kontrast 890:1 je skôr podpriemerný a neumož­ňuje ani žiadne dy- ­namické korekcie, napríklad podľa zobrazovanej scény. Nejde však o monitor na filmy, takže to v tomto prípade neprekáža. A ešte jedna drobnosť: biela LED-ka indukujúca zapnutý monitor sa síce v nastaveniach vypnúť nedá, ale svieti pomerne slabo a svojou prítomnosťou nijako neruší – periférne ju ani nevnímate.

Možnosti pripojenia

Z obrazových vstupov chýba iba DVI, zato je vám k dispozícii analógový D-sub pospolu s 3,5 mm vstupmi na príjem zvuku zo zvukovky počítača. Monitor má totiž integrované reproduktory (2.0). Pravdupovediac, ide iba o núdzové riešenie. Čo i len trochu náročnejší poslucháč si bude na plochý zvuk sťažovať. Väčšinu z vás bu­de zaujímať prítomnosť HDMI a DisplayPortu, čo sú posledné dva vstupy na spodnom paneli. Z ľavej strany monitora  je potom ešte šikovne s dobrou prístupnosťou umiestnený rozbočovač portov USB štan­- dardu 3.0 (resp. v modernom označení 3.1 gen. 1). Dodávka však neobsahuje prepojovací dátový kábel USB typu B, ktorý si musíte na sprevádzkovanie hubu dokúpiť.


Stojan je naozaj stabilný a zvládne množstvo rôznych polôh

Záverečné hodnotenie

Cena sa síce môže zdať vysoká, pretože rovnako vybavený širokouhlejší panel vás vyjde na ­podstatne nižšiu sumu. Faktom však zostáva, že LCD použité vo Philips 240B7 je z pohľadu výroby menšinová záležitosť a práve to je dôvod, prečo si musíte priplatiť. Cieľová skupina, pre ktorú je moderný panel týchto proporcií zbožným prianím, si za každé euro do kolena určite vŕtať nenechá. Oznámkovanie pomeru ceny k hodnote je preto veľmi individuálne. Z pohľadu atypických potrieb používateľov, ktorí takýto formát požadujú, však dávame 9 bodov. A veruže možností, ako sa v súčasnosti dostať k modernému a úspornému  panelu (t. j. bez CCFL) s 1200p a súčasne za rozumnú cenu, nie je veľa. Brilliance 240B7 je preto v tejto kategórii veľmi horúci kandidát na kúpu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pre niekoho pomer strán, ktorý je dnes už silno na ústupe, pestré a nadštandardne presné farby, potlačenie modrého spektra, nízka spotreba, pevná konštrukcia, výborné možnosti polohovania
- Veľmi slabé reproduktory, chýbajúci kábel na zapojenie hubu USB, pri väčšej vzdialenosti nespoľahlivý PowerSensor, vzhľadom na parametre vyššia cena

HODNOTENIE:

Obraz:  80 %
Konektivita: 80 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 85 %

• Cena: 268 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Philips

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať