Image
2.5.2018 5 Comments

Recenzia Philips 55POS9002: Televízor OLED, ktorý vám nezruinuje rozpočet

Philips vstupuje na pole televízorov OLED svojím prvým modelom 55POS9002. Prístroj bol predstavený už v minulom roku a odvtedy zbiera ocenenia. Časopis WhatHiFi ho dokonca označil za najlepší televízor OLED na trhu, takže som na jeho test bol zvedavý.

Hardvér a vybavenie

Novinka od Philipsu nechala na seba čakať a prichádza trocha nesmelo iba vo veľkosti 55". To je trochu škoda, pretože konkurencia ponúka aj 65" a 77" modely OLED. Tie Philips prinesie až v tomto roku. Prístroj prichádza s efektným minimalistickým dizajnom. Panel OLED s uhlopriečkou 55" a hrúbkou iba niekoľko milimetrov je zo všetkých strán ohraničený tenkým kovovým lemom. Televízor stojí na jednodielnom hliníkovom podstavci a spredu okrem toho vidíte iba logo výrobcu v strede pod panelom a stavovú LED na pravej strane. Špecialitou značky Philips je technológia Ambilight, ktorú tu nájdete priamo v trojstrannej verzii a ako doplnok panela OLED naozaj stojí za to. Slúži na podsvietenie pozadia za televízorom podľa obsahu na obrazovke. Systém má možnosť rozsiahlej konfigurácie a umožňuje určiť, či bude zmena svetiel podľa videa, zvuku či farieb, dá sa nastavovať jas, sýtosť aj podanie farieb a mnoho ďalších parametrov. Použitie Ambilightu opticky rozširuje zobrazovanú plochu, na stenu za televízor sa premietajú farebné stopy, akoby obraz pokračoval ďalej mimo obrazovky. Je to veľmi efektné a navyše sa tým výrazne znižuje zaťaženie zraku pri pozeraní v zatemnenej miestnosti. Keďže Ambilight osvetľuje pozadie, nevytvára obrazovka taký kontrast v tme. Ak nechcete, aby sa farby pri sledovaní menili, môžete si nastaviť nejakú stálu atmosféru. Televízor vie ovládať aj svietidlá systému Philips Hue tak, že sa efekt postupne prenáša na tieto svietidlá, ktoré môžu byť rozmiestnené po celej miestnosti.

Hlavný ťahák je tu však sám panel OLED. Ten má rozlíšenie 4K (3840 × 2160 bodov) a, samozrejme, podporuje HDR. Ako už iste viete, panely OLED sa od televízorov LCD LED či QLED líšia hlavne tým, že každý bod panela OLED samostatne vyžaruje svetlo, a tak nie je potrebné ďalšie podsvietenie. Nevýhoda OLED je v tom, že neumožňuje zatiaľ dosahovať také hodnoty jasu ako napríklad technológia QLED, ale na rozdiel od nej dokáže OLED vytvoriť dokonalú čiernu, čo je pri subjektívnom sledovaní lepšie. Panel OLED však na kvalitný obraz sám nestačí. Philips tu používa svoj najnovší obrazový procesor P5. Procesor P5 prináša nárast výkonu o 50 % v porovnaní s existujúcim enginom Perfect Pixel Ultra HD. Je navrhnutý tak, aby analyzoval a individuálne riešil každý z piatich parametrov, ktoré spoločne definujú kvalitu obrazu. Ide o kvalitu zdrojového materiálu, ostrosť, farbu, kontrast a pohyb.

Procesor poskytuje vysoký výkon, potrebný na jednoduchú manipuláciu s množstvom dát obsiahnutých v materiáloch s rozlíšením Ultra HD 4K, zatiaľ čo redukcia z viacerých čipov na jeden takisto prináša rýchlejší prenos spracovaných dát s lepším časovaním a lepšou kontrolou spracovania. Procesor dokáže veľmi dobre potlačiť šum a odstrániť artefakty bez zbytočného rozostrovania obrazu aj vďaka internému 17-bitovému spracovaniu obrazu, pritom nezáleží na tom, či je vstupný signál v natívnom 4K rozlíšení, alebo ho procesor upscaluje z nižších rozlíšení.

Televízor je vybavený, ako sa v tejto kategórii aj patrí, pestrou paletou vstupov. Je zaujímavé, že všetky štyri HDMI podporujú 4K, HDR a spätný zvukový kanál ARC, jeden aj pripojenie MHL. Okrem toho tu nájdete eternet, optický zvukový výstup S/PDIF, kombinovaný tuner DVB-T2/C a samostatný DVB-S2. Vo výbave je aj dvojica USB, z toho jeden vo verzii USB 3.1 gen. 1 na pripojenie HDD, výstup na slúchadlá a nechýba ani slot spoločného rozhrania CI na použitie dekódovacích modulov. Televízor podporuje obraz s vysokým dynamickým rozsahom v normách HDR10 a HLG. Podpora Dolby Vision a HDR10+ chýba. Používateľské rozhranie pracuje pod operačným systémom Android 6.0 Marshmallow, o pohon sa stará 4-jadrový procesor so 16 GB RAM. Android umožňuje inštaláciu množstva aplikácií, k dispozícii sú aj streamingové služby Amazon, ­Netflix či YouTube.

Praktické skúsenosti a merania

OLED TV patria vo všeobecnosti k absolútnej špičke v kvalite obrazu a Philips, samozrejme, nie je výnimka. Ak ste fanúšikom kvalitných filmových zážitkov a vlastníte zbierku Blu-ray filmov, kvalita obrazu určite nesklame. Pri Ultra HD Blu-ray už budete narážať na limity z dôvodu malej uhlopriečky. Pre tento model je maximum práve testovaná uhlopriečka 55", ktorá je vhodná nanajvýš do malých jedno- či dvojizbových bytov, v prípade väčších uhlopriečok si budete musieť počkať až na najnovšie modely na rok 2018. Na druhej strane tento model poteší prijateľnou cenou, o akej ste v minulom roku mohli iba snívať. Okrem špičkového panela OLED je ďalším lákadlom funkcia Ambilight, ktorá zabezpečuje podsvietenie steny za televízorom. Napriek tomu, že Ambilight má svojich priaznivcov aj odporcov, je pravda, že ide o veľmi užitočnú funkciu, ktorá pri sledovaní TV v zatemnenej miestnosti chráni zrak od vysokých kontrastov. V spojení s prídavnými svetlami HUE je navyše zážitok zo sledovania umocnený dotváraním atmosféry, ktorá vás viac vťahuje do deja.

Je zaujímavé, že hoci dnes už Ambilight nie je licencovaný, nesiaha po ňom viacero výrobcov. Ako som uviedol, kvalita obrazu znesie aj tie najprísnejšie kritériá a dá sa plne porovnať s konkurenciou značky LG či Panasonic. No na rozdiel od ich najvyšších modelov panel nepoužíva špeciálny interný antireflexný filter, takže vo vypnutom stave má mierne fialkastý nádych. To si však všimnete jedine pri priamom porovnaní, ak máte tieto televízory vedľa seba. Na výslednom obraze sa to neprejavuje. Prístroj dosahuje farebný gamut na úrovni 100 % farebného priestoru sRGB a až 89 % farebného priestoru Adobe RGB a maximálny statický jas 300 cd/m2. Výrobcovi sa podarilo výborne dotiahnuť zobrazovanie detailov v najhlbších tieňoch a pri sledovaní v HDR patrí k najlepším. Aj keď obraz v týchto miestach vyzerá na prvý pohľad trochu šedivejšie, po chvíli si oko zvykne a oceníte jemné detaily, ktoré na iných OLED už zostávajú v tme. Čo sa trochu nevydarilo, je kompenzácia pohybu. Procesor tu v niektorých prípadoch zasahuje príliš aktívne, čím zanáša do obrazu rôzne artefakty a hlavne v tmavých scénach s väčším množstvom šumu to môže spôsobovať efekt „tečúceho piesku“. Kvalita zvuku je na pomery plochých TV veľmi dobrá hlavne vo výškach a stredoch. Nižšie basy sú už mimo možnosti zvukového systému. ­Trocha sklamal systém Android. Napriek tomu, že oproti androidovej konkurencii sú menu a funkcie podstatne prehľadnejšie a jednoduchšie ovládateľné, viackrát sa mi stalo, že pri pokuse o prepnutie vstupu systém jednoducho nereagoval, akoby bol v stave spánku a tento stav niekedy trval aj minútu. Drobné zaváhanie by sa ospravedlniť dalo, ale takéto správanie svedčí o nedostatočnom odladení systému. Dodávaný diaľkový ovládač je obojstranný s alfanumerickou klávesnicou na spodnej strane, ktorá uľahčuje zadávanie znakov. Ovládač je masívny a pekný, žiaľ, hlavne kurzorový kríž je riešený membránovými tlačidlami, ktorých stlačenie je nejednoznačné. Často sa mi stalo, že namiesto OK som stlačil niektorú zo šípok, prípadne opačne. Hlavné funkčné tlačidlá sú navyše veľmi slabo hmatovo odlíšené, a keďže ovládač nemá podsvietené tlačidlá, ovládanie v zatemnenej miestnosti je problematické. Ovládač má vstavaný aj mikrofón na hlasové ovládanie a v súčasnej verzii umožňuje hlasové vyhľadávanie napríklad na YouTube.  

Parametre:

• Displej OLED s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 × 2160) , 55" (139  cm), pomer strán 16:9, obrazový procesor P5 Perfect Picture Engine, Ambilight 3-stranný + Hue, OS Android 6.0 (Marshmallow), vstupy: 4× HDMI (ARC, CEC, MHL, HDCP 2.2), 2× USB, 1× YpbPr, integrované Wi-Fi 11ac 2×2, tuner DVB-S/S2, DVB-T/T2/C, Common Interface Plus (CI+), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, zvukový vstup Ľ/P, slúchadlový výstup, funkcie úspory energie: časovač automatického vypnutia, svetelný senzor, vypnutie obrazu (pre rádio), spotreba 150 W typická, 0,3 W stand-by.

• Cena: 1999 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, pekný dizajn, všetky HDMI s plnou funkcionalitou, ­Ambilight, výborné zobrazenie v HDR
- Neodladený OS, neprehľadný diaľkový ovládač, nedokonalá kompenzácia pohybu

HODNOTENIE:

Obraz: 98 %
Zvuk:  95 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 75 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Recenzia: Huawei Y6 Prime: Štýlový spoločník s výbornou cenovkou

01.08.2018 00:10

Rad Y od Huawei sa od svojho počiatku zameriava na zariadenia, ktoré držia cenovku naozaj nízko, aby boli dostupné mladým používateľom (Y v názve odkazuje na slovo young, teda mladý). Keď je kov z pl ...

Recenzie

Navitel RE900: Navigátor aj kamera v jednom

25.07.2018 11:46

Multifunkčný prístroj 2v1, kombinujúci funkciu záznamovej kamery do auta s GPS navigáciou. Navitel RE900 vyzerá na prvý pohľad ako typická automobilová navigácia. Telo má z pogumovaného plastu, a pre ...

Recenzie

Keď máte na skrinku nízky rozpočet

15.07.2018 13:29

Lacné skrinky bývajú sprevádzané rôznymi nedostatkami a ich konštrukcie sú plné kompromisov. Vyčarovať z minima maximum je vždy umenie a aj v tomto prípade to ide každému výrobcovi inak. Niektorí však ...

q

5 Comments

 1. super cena reakcia na: Philips 55POS9002: Televízor OLED, ktorý vám nezruinuje rozpočet
  4.5.2018 20:05
  kupujem po zvazkoch vzdy v sobotu v kauflande. ide na odbyt jak teple rozky
  Reagovať
 2. 55" je maly televizor? reakcia na: Philips 55POS9002: Televízor OLED, ktorý vám nezruinuje rozpočet
  2.5.2018 13:05
  to mas aku izbu ze potrebujes viac ako 1.5m telku? ja mam 125cm a plne mi to staci na pozeranie, vacsia uz je rozmar, nie potreba.
  Reagovať
  • RE: 55" je maly televizor? reakcia na: 55" je maly televizor?
   3.5.2018 14:05
   Dobrý deň, mal som možnosť vo svojej obývačke vyskúšať 55 palcový televízor na vzdialenosť od sedačky 4,5 metra a môžem potvrdiť, že nieje dostatočne veľký. Titulky sa nedajú skoro vôbec čítať a oči sú namáhané. Po kúpe 65 palcového by som kúpil bez problémov aj 75 palcový, ibaže tie sú už nadmerne drahé.
   Reagovať
 3. tuto znacku nie reakcia na: Philips 55POS9002: Televízor OLED, ktorý vám nezruinuje rozpočet
  2.5.2018 10:05
  kupil som 4K televizor tejto znacky a ani cez fiberNet nedokaze spracovat a normalne prehrat 4K youtube videa. Nikdy viac. (aktualny firmware)
  Reagovať
  • vsetky tie smart s*acky su na nic reakcia na: tuto znacku nie
   4.5.2018 20:05
   mam doma smart ťamťung a tiez hlupost. radsej nech urobia dobry stupid panel alebo nech do toho montuju normalny procak a normalny os a nie ten ich Tizenhárom
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button