Philips 499P9H / Jeden namiesto dvoch

0

Ultraširokouhlé monitory zažívajú zlaté časy a výrobcovia konečne prichádzajú aj s modelmi, ktoré začínajú mať trochu zmysel. Jeden z takých je aj testovaná novinka Philips 499P9H.

Keď som sa dozvedel, že mi tento monitor príde, očakával som, že bude veľký, ale skutočné rozmery ma napriek tomu prekvapili. Pri uhlopriečke 49" používa monitor rozlíšenie 5120 × 1440 bodov a pomer strán 32:9. To je presné rozlíšenie a aj veľkosť dvoch 27" monitorov s rozlíšením 2560 × 1440 bodov vedľa seba. Tým sa tento model líši od viacerých starších ultraširokouhlých monitorov, ktoré využívajú rozlíšenie 3840 × 1080 bodov, čo zodpovedá dvojici 24" full HD monitorov. Panel je typu VA, takže treba očakávať slabšie pozorovacie uhly. To však pre tento model neplatí, pretože vďaka zaobleniu s polomerom 1800R vás panel obklopuje a umožňuje vám pozerať sa naň v celej šírke v podstate priamo. Navyše je jeho povrch antireflexný, čo ďalej prispieva ku kvalite zobrazenia. Panel je iba 8-bitový, napriek tomu však dosahuje 98 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 80 % Adobe RGB. Monitor sa pyšní certifikáciou DisplayHDR 400 a dosahuje maximálny jas na úrovni 455 cd/m2. Z ďalších parametrov poteší hlavne bohatá konektivita a technológia adaptive sync, ktorá zabezpečuje plynulé a rýchle obnovovanie obrazu s veľmi dobrým časom reakcie. Keďže ide o ultraširokouhlý monitor, je samozrejmosť, že umožňuje aj pripojenie dvojice počítačov s rozdelenou obrazovkou. Philips tu však ide ešte ďalej a monitor má vstavaný aj prepínač KMV, ktorý umožňuje prepínať ovládanie myši a klávesnice medzi dvoma počítačmi pripojenými k monitoru. Ďalšia vychytávka je inovatívna webová kamera, ktorá podporuje aj funkciu Windows Hello, a keď ju práve nepoužívate, umožňuje vyklopenie smerom nahor alebo úplné zatlačenie do tela prístroja. 

 Vzhľadom na to, že ide o pomerne neštandardný monitor, každého asi budú najviac zaujímať možnosti jeho využitia. Tie sú podľa mojich skúseností pomerne široké a siahajú od bežnej kancelárskej práce cez hranie hier, sledovanie filmov až po spracovanie videa, zvuku, fotografií a podobne. Pochopiteľne, čo sa týka sledovania videí, pomer strán 32:9 nie je práve ideálny a v podstate pri každom filme či videu budete mať po stranách čierne pásy. Ideálny však je napríklad pri spracovaní obsiahlych tabuliek alebo databáz, kde naplno využijete jeho vysoké rozlíšenie a obrovskú plochu roztiahnutú do šírky. Výborný pomocník je aj pri práci s programami na spracovanie zvuku alebo videa, kde umožňuje náhľad veľkej časti časovej osi, veľkej galérie aj náhľadov výsledných klipov. Pri bežnej práci s internetom alebo s dokumentmi si môžete nechať zobraziť minimálne tri alebo štyri okná prehliadača, kde môžete napríklad dokumenty medzi sebou porovnávať a dopĺňať bez toho, aby ste museli preklikávať a prepínať obrazovky.

Monitor poskytuje napriek použitému panelu veľmi kvalitný a stabilný obraz, rýchlu reakciu a veľké množstvo prípojných miest vrátane USB-C DisplayPortu či HDMI. Ovládacie tlačidlá sú umiestnené na pravej strane dole, ovládanie je veľmi jednoduché a prehľadné. Masívny podstavec umožňuje nastavenie výšky a sklonu. Vstavaný je aj port USB, ktorý poskytuje v prípade potreby napájanie až do výkonu 65 wattov a umožňuje pohodlné pripojenie klávesnice a myši priamo na stole bez potreby ťahania ­dlhých ­káblov. Monitor je vhodný všade tam, kde potrebujete pripojiť dvojicu veľkých monitorov, no máte menej miesta a možností. Nejde síce o lacnejšie riešenie, ale rozhodne efektívnejšie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľká pracovná plocha, vysoké rozlíšenie, konektivita, obraz, zasúvacia 3D kamera
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Model: Philips 499P9H, veľkosť a typ ­panela: 49″, VA, 5120 × 1440 px, 60 Hz, minimálny a maximálny jas 455 cd/m2, ­latencia: 5 ms, nastaviteľná výška, USB hub, extra funkcie. áno, Adaptive Sync, DisplayHDR 400, Windows Hello kamera, KMV, obraz v obraze, 2× HDMI 2.0b, DisplayPort 1.4, USB-C, 3× USB 3.1, eternet

• Cena: 932 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať