Philips 276E8VJSB / Dizajnový 4K monitor za prijateľnú cenu

0

Skôr než začnem polemizovať nad tým, či je obrazovka s uhlopriečkou 27 palcov dostatočne veľká na rozlíšenie 4K, musím pochváliť elegantný minimalistický dizajn. Dominantný prvok je obrazovka s matným povrchom a všetky ostatné konštrukčné prvky sú opticky potlačené, keďže sú tenké, a teda nenápadné. Týka sa to nielen tenkého rámika, ale aj veľmi tenkej kovovej nohy a stojana vytvarovaného do tvaru polmesiaca. Aj pri pohľade zboku pôsobí teleso monitora ako veľmi tenké. Vlastne všetko je podriadené štíhlemu kompaktnému dizajnu, takže nemôžete nastavovať výšku polohy obrazovky. Jediná možnosť prispôsobenia je naklonenie v rozsahu 5° dopredu a 20° dozadu. Monitor sa dá prisunúť k stene, takže ho možno dobre umiestniť aj na pomerne úzky stôl.

V strede spodného rámu je priehľadný vý­čnelok s logom výrobcu. Ten slúži aj ako usmernenie, pretože za ním je joystick na ovládanie funkcií monitora. Na ovládanie si treba chvíľu zvykať, hlavne na to, že zvolená funkcia sa nepotvrdzuje stlačením, ale pohybom doprava. Potom už je intuitívne. Konštruktéri nepočítali s možnosťou upevnenia na stojan VESA. V zapustenej časti zadnej steny sú dva konektory HDMI, konektor typu DisplayPort, 3,5 mm audio jack a konektor na pripojenie externého napájacieho zdroja. Obidva typy obrazových konektorov podporujú zobrazenie 3840 × 2160 @ 60 Hz.

Jemne matný povrch obrazovky s antireflexnou úpravou účinne potláča odlesky. Text s malým fontom aj jemné detaily obrazu sú dostatočne ostré a kontrastné. Používateľské rozhranie ponúka niekoľko predkonfigurovaných módov pre hráčov a režim s redukovanou modrou zložkou farebného spektra, ktorý sa hodí na prácu neskoro večer alebo v noci. Tento režim má štyri úrovne, prvá z nich s najslabšou mierou redukcie modrej sa dá použiť aj na sledovanie filmov, najúčinnejšia štvrtá úroveň je skôr na prácu s dokumentmi, čítanie elektronickej pošty a podobne.

Farebný gamut a ďalšie parametre som meral sondou DataColor Spyder 4 v implicitnom nastavení. Trojuholník farebného priestoru sRGB bol pokrytý celý, dokonca s presahom v zelenej oblasti. Nameraný prirodzený kontrast bol 1020:1, čo je lepšia hodnota, než udáva výrobca. Rovnako aj hodnota jasu podsvietenia 370 cd/m2. Pri subjektívnom hodnotení sa zaujímavo prejavila funkcia SmartContrast, ktorá dynamicky prispôsobuje jas podsvietenia zobrazovanej scéne. Pri hrách a filmoch som radšej uprednostnil manuálne nastavenie jasu, pretože pri niektorých hrách sa prehĺbili tiene, čo sťažovalo orientáciu. Optickou sondou pripojenou k osciloskopu som skontroloval, či sa na reguláciu nepoužíva PWM. Nepoužíva, obraz je stabilný, čo svedčí o použití metódy Direct Current. Pri meraní rovnomernosti jasu v matici plôch 3 × 3 bol rozdiel menší ako 9 %, čo je vzhľadom na to, že oko intenzitu svetla vníma ako logaritmickú veličinu, okom nepostrehnuteľné.

Obraz je vďaka technológii UltraClear dobre čitateľný aj na paneli s uhlopriečkou 27 palcov, čo je pre 4K de facto najmenší použiteľný rozmer obrazovky. Detailný obraz je vynikajúci pre grafikov či ľudí pracujúcich občas s nástrojmi CAD. Pokiaľ budete chcieť na komfortnejšie čítanie väčší text, stačí nastaviť vyššiu mierku. Pri menšej mierke zas dokážete zobraziť naraz na obrazovke väčšie množstvo informácií, čo oceníte napríklad pri práci s tabuľkami alebo infografikou. Vďaka použitej technológii IPS sú farby verné v celom rozsahu prakticky použiteľných pozorovacích uhlov. Úzke bočné rámiky umožnia zobrazovanie na dvoch, prípadne až troch monitoroch bez rušivého rozdelenia.

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 27" technológia IPS; rozlíšenie: 3840 × 2160 (16:9); frekvencia snímania 30 – 83 kHz (H)/59 – 61 Hz (V); latencia: 5 ms (GtG); jas: 350 cd/m2; kontrast: 20 M:1; pozorovací uhol: 178/178 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: NTSC 91 %, sRGB 109 %; konektory: DisplayPort 1.2, 2× HDMI 2.0, spotreba 19,9 W; rozmery: 613 × 466 × 189 mm; hmotnosť: 4,84, kg

• Cena: 252 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ostrý obraz, minimalistický dizajn, úzke bočné rámiky, vernosť podania farieb
- Na ovládanie si treba chvíľu zvykať

HODNOTENIE:

Dizajn: 92 %
Kvalita obrazu: 90 %
Funkcionalita: 86 %
Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Philips 4K monitor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať