Peugeot uvádza nové SUV Peugeot 3008 vrátane plug-in hybridných verzií

0

SUV PEUGEOT 3008 je na trhu od roku 2016 a s viac ako 800 000 predanými vozidlami je lídrom v triede kompaktných SUV. Výrobca dnes predstavil nové SUV Peugeot 3008. Novinka prichádza s inovatívnym dizajnom, s prepracovanou prednou maskou, novými full-led zadnými svetlami, novými farbami karosérie a novým balíkom doplnkového príslušenstva  "Black Pack". Vozidlo prichádza aj vo verzii plug-in hybrid, s jednou alebo oboma  poháňanými nápravami, benzínovými aj naftovými motormi.

Nová bezrámová mriežka chladiča podčiarkuje jeho moderný a čistý štýl. Predné svetlá majú prepracovaný dizajn tak, aby auto spredu pôsobilo agresívnejšie  a bolo ľahšie odlíšiteľné od svojho predchodcu.  Ich súčasťou je už od základného stupňa výbavy  technológia LED a špecifické denné svetlá v tvare levích zubov s chrómovým dekorom. Tento svetelný podpis je typický pre aktuálny štýl značky PEUGEOT a umožňuje na prvý pohľad ľahko identifikovať auto. Nové redizajnované zadné svetlá využívajú Full LED technológiu (vrátane „cúvacieho“ svetla) a majú špecifický svetelný podpis v podobe troch pazúrov. Smerovky sú dynamické. Najnáročnejším zákazníkom, je určená nová doplnková výbava "Black Pack”, ktoré je na výber iba pri najvyšších úrovniach výbavy GT a GT Pack.

Obľúbený i-Cocpit je v novinke vylepšený tak, aby pôsobil modernejšie a luxusnejšie. 12.3 palcový displej prístrojového panelu dostal novú technológiu "Normally Black" pre kvalitnejšie zobrazovanie  s lepšou čitateľnosťou a kontrastom. Nový displej multimediálneho systému má uhlopriečku 10 palcov, vysoké rozlíšenie a je vybavený sériou siedmych klávesov umožňujúcich jednoduchý a priamy prístup k najdôležitejším funkciám: rádiu, klimatizácii, 3D online navigácii s hlasovým ovládaním, základným nastaveniam vozidla, telefónu, mobilným aplikáciám, a varovným svetlám. Plug-in hybridné verzie majú naviac tlačidlo pre elektrické funkcie.

Nové SUV PEUGEOT 3008 prichádza s bohatou technologickou výbavou a najnovšou generáciou jazdných asistentov. Nočné videnie ktoré je v tomto segmente jedinečné, deteguje pred vozidlom v noci alebo pri zníženej viditeľnosti živé bytosti (chodcov/zvieratá). Dosah systému je asi 200 – 250 metrov za „dosvitom“ diaľkových svetiel, pričom infračervený obraz prekážky sa zobrazí na prístrojovom štíte pred vodičom, teda priamo v jeho zornom poli. Adaptívny tempomat s funkciou Stop and Go (automatická prevodovka EAT8), umožňuje opätovné automatické naštartovanie auta, ak zastavenie trvalo menej ako 3 sekundy. V ostatných prípadoch stačí pre reštart jednoduché zošliapnutie plynového pedálu alebo ľahký dotyk ovládača pod volantom. Funkcia je dostupná od rýchlosti 0 km/h. Je súčasťou balíku Drive Assist Plus.

Asistent pre udržiavanie v jazdnom pruhu (prepojený s adaptívnym tempomatom Stop and Go), umožňuje vodičovi zvoliť si pozíciu v jazdnom pruhu a udržiava ju. Vyžaduje pritom od neho, aby mal neustále ruky na volante.  Je dostupný ako súčasť balíka Drive Assist Plus.Najnovšia generácia systému pre automatické núdzové brzdenie (deteguje chodcov aj cyklistov, cez deň aj v noci, pri rýchlostiach od 5 km/h do 140 km/h  - v závislosti od verzie) s „predkolíznym“ varovaním. Rozšírené bolo aj rozpoznávanie dopravných značiek ktoré zvláda ďalšie značky(stop, „jednosmerka“, zákaz predbiehania a pod.).

Plug-in hybridný systém sa oproti​ staršiemu modelu nemenil. Verzia s predným náhonom je poháňaná 1,6l benzínovým štvorvalcom s výkonom 133 kW a krútiacim momentom 300 Nm v kombinácii s elektromotorom s výkonom 81 kW a krútiacim momentom 320 Nm. Systémový výkon sústavy je 165 kW a krútiaci moment 360 Nm, čo zabezpečí zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,7 s. Batériu s kapacitou 13,2 kWh možno nabíjať jednofázovou nabíjačkou s výkonom 7,4 kW. Pri plnom výkone je batériu možno nabiť za 1h 45 minút. Elektrický dojazd podľa metodiky WLTP je 56 km.

Verzia s náhonom na všetky 4 kolesá má naviac elektromotor s výkonom 83 kW a krútiacim momentom 166 Nm na zadnej náprave. Rovnaký 1,6l motor má výkon zvýšený na 147 kW a celkový systémový výkon tak dosahuje úctyhodných 220 kW a krútiaci moment 520 Nm. Zrýchlenie tak dosahuje pozoruhodných 3,6s na 100 km/h. Túto verziu aj keď v staršom šate sme pred nedávnom v redakcii testovali, môžete si tak pozrieť video z testu.

Okrem Plug-in hybridných verzií sú k dispozícii motorizácie :

 Benzínové:

 • 3-valcové motory s objemom 1.2 l:
  • PureTech 130 S&S BVM6,
  • PureTech 130 S&S EAT8.
 • 1.6 l 4-valcový  motor:
  • PureTech 180 EAT8.

Naftové:

 • 4-valcové motory s objemom 1.5 l :
  • BlueHDi 130 S&S EAT8,
  • BlueHDi 130 S&S EAT8.

Štýlové a dizajnové vylepšenia

Nové SUV PEUGEOT 3008 prichádza z hľadiska výbavy a dizajnu so zmenenou štruktúrou ponuky, odzrkadľujúcou posun  smerom k luxusnejším autám. Zároveň sa tak sprehľadňuje ponuka a sú ľahšie identifikovateľné rozdiely medzi jednotlivými stupňami výbavy. Nová modelová ponuka je založená na troch úrovniach výbavy. Súčasťou každej z nich môže byť vyšší level (resp. medzistupeň), nazvaný "Pack”. Ten je určený zákazníkom hľadajúcim väčší komfort, atraktívnejší dizajn alebo pokročilejšie asistenčné systémy.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať