Petícia za „etickejší“ iPhone 5

0

iphone4s.jpg Známy server SumOfUs.org, ktorý sa zaoberá petíciami namierenými proti rôznym spoločnostiam, prišiel tentoraz s jednou pre Apple. Na svojich stránkach vyzýva používateľov produktov Apple, aby prejavili iniciatívu a pripojili sa k myšlienke za lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov dodávateľských spoločností Applu. Svoju podporu pracovníkom vyjadrilo už viac ako 40 000 ľudí.

Spoločnosť Apple sa však bráni tvrdeniam, že by sa pri výrobe jej produktov so zamestnancami zaobchádzalo neľudsky. Svoju obhajobu zakladá aj na každoročnej správe, v ktorej publikuje detailné výsledky svojich zistení, či už ide o zanedbanie používania ochrany uší, alebo prekročenie povolených limitov hliníka vo vzduchu. Pravda však je, že práve vysoký obsah hliníka vo vzduchu sa pokladá za príčinu dvoch explózií v uplynulých 12 mesiacoch, ktoré postihli dodávateľské fabriky Applu.

Ináč to však vidí aj nemenovaný bývalý manažér zo spoločnosti Foxconn, ktorý tvrdí, že Apple sa nikdy nezaujímal o nič iné ako o zvyšovanie kvality svojich produktov a znižovanie nákladov na ich výrobu.

Petícia poukazuje najmä na vysoké pracovné zaťaženie presahujúce 12-hodinové pracovné dni 6-krát týždenne, ako aj používanie toxických chemikálií len preto, že vďaka nim funguje proces výroby o pár sekúnd rýchlejšie. Pracovníci tak dýchajú jedovatý (ale rýchlo schnúci) n-hexán, ktorým čistia sklo iPhonu namiesto bezpečnejšej alternatívy. Server NYTimes.com cituje aj bývalého manažéra Applu, podľa ktorého by „dodávatelia zmenili všetko už zajtra, keby im to Apple prikázal". Text petície dodáva, že Apple má 100 miliárd dolárov, s ktorými dokáže zlepšiť pracovné podmienky.

Zdroj: sumofus.org
9to5mac.com
theregister.co.uk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať