Image
29.12.2015 0 Comments

Perception Neuron ponúka lacný systém motion capture pre animátorov, profi športovcov či lekárov

Technológia Motion Capture sa stala nevyhnutnou súčasťou tvorby animácií, filmov či videohier. No často je pridrahá, vyžaduje veľa zariadení a treba na ňu (aspoň dočasne) vyhradiť veľa diskového priestoru. V poslednom čase sa však viacero firiem snaží tieto jej slabiny odstrániť. Medzi najpozoruhodnejšie z nich patrí čínska spoločnosť Perception Neuron, ktorá má za sebou úspešnú kampaň na Kickstarteri. Od septembra sa jej systém motion capture rozosiela zákazníkom - prispievateľom z kampane, umelcom a animátorom.

Systém, ktorý používa inerciálne senzory na sledovanie a záznam pohybu v reálnom čase, je kompaktný a prenosný, no napriek tomu výkonný. Osoba, ktorej pohyb sa sníma, má na sebe popruhy so sústavou „neurónov" na kľúčových bodoch (trup, hlava, ruky, nohy) a rukavice na snímanie pohybu prstov. Neuróny sledujú orientáciu, rýchlosť a smer pohybu pomocou akcelerometra, gyroskopu a magnetometra a prevádzajú informácie z nich do údajov, ktoré sa použijú na rozhýbanie animovanej 3D postavy. Údaje sa prenášajú v reálnom čase do počítača cez Wi-Fi alebo kábel USB. V blízkej budúcnosti sa umožní ich prenos aj pomocou karty microSD.

perception_neuron.jpg

Systém však má aj niekoľko nedostatkov. Na rozdiel od optického systému s kamerami sledujúcimi polohu jednotlivých bodov v priestore tento systém funguje prírastkovo, teda vypočítava rozdiely hodnôt pri pohybe jednotlivých senzorov oproti počiatočnej skalibrovanej polohe. Preto treba na začiatku presne premerať a „skalibrovať" osobu, ktorej pohyb sa má sledovať.

perception_neuron2_jpg.jpg

Nástroj sa dá použiť nielen pri tvorbe animácií, počítačových hier a špeciálnych efektov vo filmoch, ale uplatní sa napríklad aj v športe. Môžu ho využiť profesionálni tréneri na zvýšenie výkonu športovcov pomocou simulácie hry, na zdokonaľovanie techniky tréningu a sledovanie individuálneho pokroku zverencov. Vhod môže prísť aj lekárom liečiacim pacientov s fyziologickými ochoreniami.


Celý systém, ktorý inžinieri z Perception Neuron vtesnali do škatuľky s rozmermi 12,5 × 13,1 × 4,3 mm, stojí 1500 dolárov.

Zdroj: animationmagazine.net
forwardgeek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nové výskumné a vývojové centrum batérií BMW Group v Mníchove

16.11.2019 11:03

Spoločnosť BMW Group predstavila nové špecializované centrum pre výskum a vývoj batérií, BMW Group Battery Cell Competence Centre v Mníchove. Zámerom interdisciplinárneho špecializovaného centra je na ...

Technológie

Prečo ísť na konferenciu FutureNow 2019?

15.11.2019 00:04

Konferencia FTRNW je popredným technologickým a inovačným podujatím v strednej Európe. Predstavuje významný spoločný priestor pre všetkých, ktorí sa chcú stretnúť a zamyslieť sa, ako riešiť problémy v ...

Technológie

Západoslovenská distribučná modernizovala v projekte ACON jedno z najporuchovejších vedení

12.11.2019 21:43

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) v rámci medzinárodného projektu ACON Smart Grids investovala vyše 840 000 EUR do modernizácie jedného z najporuchovejších  vedení, ktoré zabezpečovalo dist ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá