Image
29.12.2015 0 Comments

Perception Neuron ponúka lacný systém motion capture pre animátorov, profi športovcov či lekárov

Technológia Motion Capture sa stala nevyhnutnou súčasťou tvorby animácií, filmov či videohier. No často je pridrahá, vyžaduje veľa zariadení a treba na ňu (aspoň dočasne) vyhradiť veľa diskového priestoru. V poslednom čase sa však viacero firiem snaží tieto jej slabiny odstrániť. Medzi najpozoruhodnejšie z nich patrí čínska spoločnosť Perception Neuron, ktorá má za sebou úspešnú kampaň na Kickstarteri. Od septembra sa jej systém motion capture rozosiela zákazníkom - prispievateľom z kampane, umelcom a animátorom.

Systém, ktorý používa inerciálne senzory na sledovanie a záznam pohybu v reálnom čase, je kompaktný a prenosný, no napriek tomu výkonný. Osoba, ktorej pohyb sa sníma, má na sebe popruhy so sústavou „neurónov" na kľúčových bodoch (trup, hlava, ruky, nohy) a rukavice na snímanie pohybu prstov. Neuróny sledujú orientáciu, rýchlosť a smer pohybu pomocou akcelerometra, gyroskopu a magnetometra a prevádzajú informácie z nich do údajov, ktoré sa použijú na rozhýbanie animovanej 3D postavy. Údaje sa prenášajú v reálnom čase do počítača cez Wi-Fi alebo kábel USB. V blízkej budúcnosti sa umožní ich prenos aj pomocou karty microSD.

perception_neuron.jpg

Systém však má aj niekoľko nedostatkov. Na rozdiel od optického systému s kamerami sledujúcimi polohu jednotlivých bodov v priestore tento systém funguje prírastkovo, teda vypočítava rozdiely hodnôt pri pohybe jednotlivých senzorov oproti počiatočnej skalibrovanej polohe. Preto treba na začiatku presne premerať a „skalibrovať" osobu, ktorej pohyb sa má sledovať.

perception_neuron2_jpg.jpg

Nástroj sa dá použiť nielen pri tvorbe animácií, počítačových hier a špeciálnych efektov vo filmoch, ale uplatní sa napríklad aj v športe. Môžu ho využiť profesionálni tréneri na zvýšenie výkonu športovcov pomocou simulácie hry, na zdokonaľovanie techniky tréningu a sledovanie individuálneho pokroku zverencov. Vhod môže prísť aj lekárom liečiacim pacientov s fyziologickými ochoreniami.


Celý systém, ktorý inžinieri z Perception Neuron vtesnali do škatuľky s rozmermi 12,5 × 13,1 × 4,3 mm, stojí 1500 dolárov.

Zdroj: animationmagazine.net
forwardgeek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Falošná FaceApp aplikácia nakazila zariadenia obetí advérom

19.07.2019 11:23

Najnovšie zistenie spoločnosti Kaspersky, ktorá identifikovala falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp s úmyslom oklamať používateľov. V skutočnosti nakazila zar ...

Technológie 6

Komentár: Vlastníctvo áut sa pravdepodobne stane minulosťou. Rovnako aj verejná doprava

19.07.2019 00:05

Automobil v nasledujúcich rokoch prejde rozsiahlymi zmenami. Automatizácia postupne odstraňuje potrebu vodičov a podiel elektrických a hybridných vozidiel na svetovom trhu stále rastie. Ak sa v budúcn ...

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá