Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Perception Neuron ponúka lacný systém motion capture pre animátorov, profi športovcov či lekárov

Technológie
0

Technológia Motion Capture sa stala nevyhnutnou súčasťou tvorby animácií, filmov či videohier. No často je pridrahá, vyžaduje veľa zariadení a treba na ňu (aspoň dočasne) vyhradiť veľa diskového priestoru. V poslednom čase sa však viacero firiem snaží tieto jej slabiny odstrániť. Medzi najpozoruhodnejšie z nich patrí čínska spoločnosť Perception Neuron, ktorá má za sebou úspešnú kampaň na Kickstarteri. Od septembra sa jej systém motion capture rozosiela zákazníkom - prispievateľom z kampane, umelcom a animátorom.

Systém, ktorý používa inerciálne senzory na sledovanie a záznam pohybu v reálnom čase, je kompaktný a prenosný, no napriek tomu výkonný. Osoba, ktorej pohyb sa sníma, má na sebe popruhy so sústavou „neurónov" na kľúčových bodoch (trup, hlava, ruky, nohy) a rukavice na snímanie pohybu prstov. Neuróny sledujú orientáciu, rýchlosť a smer pohybu pomocou akcelerometra, gyroskopu a magnetometra a prevádzajú informácie z nich do údajov, ktoré sa použijú na rozhýbanie animovanej 3D postavy. Údaje sa prenášajú v reálnom čase do počítača cez Wi-Fi alebo kábel USB. V blízkej budúcnosti sa umožní ich prenos aj pomocou karty microSD.

perception_neuron.jpg

Systém však má aj niekoľko nedostatkov. Na rozdiel od optického systému s kamerami sledujúcimi polohu jednotlivých bodov v priestore tento systém funguje prírastkovo, teda vypočítava rozdiely hodnôt pri pohybe jednotlivých senzorov oproti počiatočnej skalibrovanej polohe. Preto treba na začiatku presne premerať a „skalibrovať" osobu, ktorej pohyb sa má sledovať.

perception_neuron2_jpg.jpg

Nástroj sa dá použiť nielen pri tvorbe animácií, počítačových hier a špeciálnych efektov vo filmoch, ale uplatní sa napríklad aj v športe. Môžu ho využiť profesionálni tréneri na zvýšenie výkonu športovcov pomocou simulácie hry, na zdokonaľovanie techniky tréningu a sledovanie individuálneho pokroku zverencov. Vhod môže prísť aj lekárom liečiacim pacientov s fyziologickými ochoreniami.


Celý systém, ktorý inžinieri z Perception Neuron vtesnali do škatuľky s rozmermi 12,5 × 13,1 × 4,3 mm, stojí 1500 dolárov.

Zdroj: animationmagazine.net
forwardgeek.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať