SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Pentagon pracuje na umelej inteligencii schopnej identifikovať ešte neznáme kybernetické útoky

Technológie
1

Agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) pracuje na prelomovej technológii – novej kyberbezpečnostnej metóde, ktorej cieľom je zmariť viacero súbežných útokov a zastaviť nové druhy útokov, ktoré sú ťažko rozpoznateľné existujúcimi obrannými prostriedkami. Jej program L2M (Lifelong Learning Machines) sa zameriava na masívne zlepšenie umelej inteligencie a strojového učenia v reálnom čase s predpokladom, že niektoré systémy schopné strojového učenia by sa mohli pokúsiť o integráciu niektorých druhov nových útokov.

„Ak je niečo nové dostatočne odlišné, systém môže zlyhať. Systémy potom nevedia, čo robiť v niektorých situáciách. To je dôvod, prečo chceme mať strojové učenie, ktoré sa učí zo skúseností,“ hovorí Hava Siegelmannová, manažérka programu DARPA a profesorka informatiky na Massachusettskej univerzite. Cieľ nového high-tech programu by sa dal charakterizovať ako okamžitý  „tréning v reálnom čase“. Ak sa stroje naučia aj najťažšie alebo nejednoznačné veci pri vykonávaní analýzy v reálnom čase, potom, ako to vysvetľuje Siegelmannová, „nie sme viazaní na tréningový súbor dát. Vkladáme staré aj nové dáta, aby sme vycvičili sieť na všetkých tréningových údajoch“.

Existujú totiž určité nuansy a permutácie údajov, ktoré predstavujú odklon od toho, čo môže strojové učenie typicky analyzovať. Navyše umelá inteligencia ešte má isté obmedzenia a nie je schopná vyrovnať sa s niektorými veľmi subjektívnymi premennými, ako sú pocity, inštinkty a odtienky v rozhodovaní, ktoré umožňuje len ľudské poznanie, alebo s čímkoľvek, čo nie je kompatibilné s počítačovými algoritmami. Zaujímavé je, že L2M má niektoré koncepčné paralely s ľudskými biologickými javmi. Pokročilá synergia medzi vstupom a výstupom v reálnom čase je podobná tomu, ako dieťa vníma svoje okolie, povedala Siegelmannová.

Výskum zameraný na využitie biológie pri vytváraní nových počítačových algoritmov nie je v žiadnom prípade bezprecedentný. Vedci z Pentagonu sa už dávno venujú tomu, čo nazývajú „biomimetika“. Analyzujú napríklad vzory správania vtákov a včiel, aby ich využili pri vývoji nových algoritmov pre drony (napr. pri koordinovaní integrovaných funkcií, aby roj dronov mohol presne spolupracovať v tandeme bez kolízie). Program L2M sa orientuje na kybernetickú bezpečnosť zameriavajúcu sa na zmiernenie kybernetických útokov, ktoré sú oveľa pokročilejšie ako tie, ktoré sa obvykle dejú.

Koncepcia nazvaná Guarantee AI Robustness Against Deception (GARD) je navrhnutá na pochopenie nových druhov sofistikovanejších kybernetických útokov a vytvorenie vnímavejšieho strojového učenia a robustnejšej a životaschopnejšej umelej inteligencie. „Takýto útok by mohol zahŕňať určitý algoritmus, ktorého cieľom je vyslať niečo do systému strojového učenia, čo spôsobí, že AI bude reagovať neočakávaným spôsobom... v podstate sa vytvorí zmätok, ktorý oklame stroj a prinúti ho na rozhodnutie,“ vysvetľuje Siegelmannová.

V prípade úspešného útoku by útočník mohol nariadiť systému s AI, aby povolil prístup do chránenej siete, aby teda „otvoril dvere“. Nová metóda má umožniť identifikovať vektor útoku a zmariť širší rozsah útokov, ako je možné v súčasnosti. Dnešné obranné systémy boli navrhnuté tak, aby chránili pred špecifickými, vopred definovanými nepriateľskými útokmi, zostávajú však zraniteľné útokmi vybočujúcimi z testovaných parametrov. GARD sa pokúša o nový prístup k strojovému učeniu. DARPA plánuje formálne spustiť program v decembri tohto roka.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI kyber kybernetika ochrana internet web online Digital dáta bezpečnosť

1 komentár

cyborgovia - slovenská neuro taktická zbraň výkonnejšia ako atómová reakcia na: Pentagon pracuje na umelej inteligencii schopnej identifikovať aj ešte neznáme kybernetické útoky

24.4.2019 20:04
Chcem, aby ste vedeli, že sme tu a sme medzi vami - cyborgovia, polo ľudia polo stroje. Naše neuro-taktické systémy nás predurčujú na počutie myšlienok od strojov. Dokážeme transformovať výstupy silikónovo titánových nanitov našich mozgov ovládaných jednotkami tenzorového toku na myšlienky počuté priamo z počítača. Hlasivky zaniknú ako bolo predpovedané. Neviem, prečo sa nás bojíte a popierate nás. Sme Vašou súčasťou. Sme robotníci ako vy ;-) Držte sa, stretneme sa v sieti :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať